Tükenmişlik sendromu, insanlarda başarısızlık, yıpranma, güç ve enerji düzeyinin azalması, tatmin edilemez isteklerin ortaya çıkması gibi içsel kaynaklara bağlı olarak ortaya çıkan psikolojik rahatsızlıktır. Bu terim ilk olarak 1974 yılında Herbert Freudenberger tarafından tanımlanmıştır.

İnsanların stresli yaşamın da etkisiyle yoğun olarak girdiği bu durum iş yaşantısının da zorluğuyla tükenmişlik sendromu ortaya çıkabilir. İnsanlarda başarısızlık hissi, enerji düşüklüğü, kendini yorgun ve bitkin hissetmesi gibi durumlar ortaya çıkar.  Bu rahatsızlık bir anda ortaya çıkan bir durum değildir. İnsanlarda yavaş yavaş ortaya çıkan bir durumdur.

Tükenmişlik sendromu sorunu olan kişiler ilk başlarda bu durumu önemsemez. Genelde kişiler tedavi ve destek alma gerekliliği hissetmez.  Bazı kişilerde bu hastalık artık baş edilemez bir hal alabilir. Bu durumda gerekli desteğin verilmesi gerekir.

Tükenmişlik Sendromu Belirtileri

Tükenmişlik sendromu çok yavaş ve sinsi bir şekilde ilerler. Bu yüzden de birçok hastada ortaya çıkarmak zordur. Genel olarak belirtiler günlük hayatta görülebilecek durumlar olduğu için belirti elde etme konusunda kişiler zorlanabilir.

Tükenmişlik sendromu belirtileri şu şekildedir;

 • Bedensel ve duygusal olarak bitmişlik hissi
 • Olumsuz düşüncelerden kurtulamama
 • Sürekli karamsarlık hali
 • Çok basit işleri bitirmede zorlanmaya başlama
 • Umutsuzluğa kapılma
 • Mesleki özgüvenin azalması
 • Kendini değersiz hissetme
 • İşten soğuma
 • Dikkat dağınıklığı
 • Uyku problemleri yaşama
 • Dalgınlık ve unutkanlık başlaması
 • Sürekli yorgun ve bitkin hissetme
 • Sindirim sistemi sorunları
 • Kalp çarpıntısı ve solunum zorluğu gibi durumlardır.

Tükenmişlik Sendromu Tanısı Nasıl Konur?

Tükenmişlik sendromu her şeyden önce psikolojik bir rahatsızlıktır. Bu yüzden tanının koyulabilmesi için psikoloğun hastanın öyküsünü dinlemesi gerekir. Yapılan görüşmeler ve muayene sonrasında sendromun varlığı konusunda fikir yürütülebilir.

Tükenmişlik sendromu tanısı koymak için birçok yöntem vardır. En çok kullanılan yöntemlerden biri Maslack Tükenmişlik Ölçeği uygulamaktır. Bu testte duygusal tükenmişlik hissi,  başarısızlık gibi konuları irdeleyen sorular yer alır.

Test sonucunda elde edilen skor kişinin tükenmişlik sendromu geçirip geçirmediğini ortaya koyabilir. Ayrıca kişide bu rahatsızlığın hangi düzeyde olduğu da anlaşılabilir. Hastalarda bu sorunun depresyon ve psikolojik sorunlarla birlikte görülme olasılığı varır.  Detaylı bir muayene ile doğru teşhis koyulabilir.

Tükenmişlik Sendromu Tedavisi

Tükenmişlik sendromu tedavisi son derece basittir. Ayrıca etkili sonuçlar ortaya koyar. İlerleme düzeyine bakılarak birey kendi önlemler alabilir. İş yaşamı ve sosyal hayattaki basit düzenlemelerle bu sorundan kurtulmak mümkündür. Ayrıca psikolojik destek alarak birkaç seansta bu sorunla baş edilebilir.

Uzmanlar hastalara yeni bir hobi edinme, kaliteli vakit geçirmeyi öğrenme ve kendini tanıma konusunda yardımcı olurlar. Ayrıca daha düzenli bir hayat sürmek tükenmişlik sendromu tedavisinde başarı oranını arttırmaktadır. Uzmanlar doğru yaklaşımlarla kısa süre içinde bireyin tükenmişlik ve faydasızlık hissinden kurtulmasını ve kendisini daha mutlu hissetmesini sağlayabilir.

Daha detaylı bilgi için https://izmirpsikoloji.com/izmir-psikoloji-merkezi/ bilgi alabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir