İzmir CİNSEL TERAPİ NEDİR?

İzmir Cinsel terapi diğer terapi türlerine göre daha yapılandırılmış ve sistemik terapi yöntemidir. Seansların yapılandırılmış ve sistemik olması nedeniyle neredeyse sonuçları kanıtlanmış bir terapotik yöntem repertuarını kullanmaktadır. Seanslar ev ödevleri ve bu ev ödevlerinin nasıl yapılacağı ve sorunun dinamiklerini bütüncül açıdan algılama ve algılatmadan ibarettir.


CİNSEL SORUNLAR NASIL TEDAVİ EDİLİR?

İnsan davranışı ve cinselliği bedensel, psikolojik, sosyal koşullardan etkilenir. Cinsellik sadece cinsel organlarla sınırlı değildir. Cinsellikle ilgili duygular, düşünceler ve yerleşmiş inançlar vardır. Yerleşmiş inançların çoğu zaman hatalı olabildiği bilinmektedir. Cinsel sorunların ve bozuklukların ortaya çıkışında kişinin bedensel ve psikolojik özellikleri ya da ikili ilişkilerin etkileşimleri etkili olabilir. Doğal olarak cinsel sorunların tedavisi de, oluşumunda rol oynayan etkenlere göre değişebilir. Kişi ile görüşülerek sorunu ortaya çıkaran, yerleşmesine neden olan etkenler birlikte incelenir.

CİNSEL TERAPİDE NELER YAPILIYOR?

Cinsel terapi bu konuda eğitim almış, deneyimli psikiyatrist, psikolog, psikolojik danışmanlar tarafından uygulanır. Cinsel terapiye başvuran kişinin cinsel partneri varsa tedaviye cinsel partneriyle başvurması önerilir. Çünkü bu tedavi başarısını daha da artırmaktadır. Öncelikle her iki partnerle beraber sonra ayrı ayrı görüşülerek cinsel öykü ve cinsel sorun öyküsü alınır. Sorunun alanları belirlendikten sonra tedavi hedefleri çiftle beraber saptanır. Görüşmelerin sıklığı yaşanılan cinsel soruna göre değişiklik gösterir. Cinsel terapi de kesinlikle eş ve partnerle terapist önünde uygulama yapılmaz, cinsel egzersizler çiftlere anlatılır ve evde uygulayıp yeni randevu alınması istenir.

Cinsel bölgelerin anatomisi ve fizyolojisi, cinsel yanıtların işleyişi, yanlış cinsel inanışlar, cinsellik kavramı anlatılır. Daha sonra çeşitli ev ödevleri verilerek cinsel terapi uygulanır. Cinselliğe dair geniş bir eğitim ve terapi uygulanır.

CİNSEL İŞLEV BOZUKLUKLARI

1-Cinsel istek bozukluğu:

A) Cinsel istek bozukluğu
B) Cinsel tiksinti bozukluğu

2-Uyarılma Bozukluğu:

A) Erkekte: Ereksiyon (sertleşme) bozukluğu
B) Kadında: Uyarılma bozukluğu

3-Orgazm bozuklugu:

A) Erkekte boşalma bozuklukları

a) Erken boşalma
b) Geç boşalma

B) Kadında orgazm bozukluğu

4-Ağrı Bozuklukları

A) Disparoni (cinsel ilişki sırasında ağrı-acı hissetme)
B) Vajinismus (kadında meydana gelen istemsiz kasılmalardan dolayı vajinal birleşmenin gerçekleşememesi.)

WhatsApp Hattı İçin Tıklayın

Evlilikte Sık Karşılaşılan sorunlarla ilgili yazımızı okumak için TIKLAYINIZ

Çocuklarda Sık Karşılaşılan 9 Problem ile ilgili yazımız için TIKLAYINIZ

Sık Karşılaşılan Psikolojik Problemler için TIKLAYINIZ

Sık Ortaya Çıkan Cinsel Problemlerle İlgili Yazılarımız için TIKLAYINIZ