EMDR (Göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme)

İzmir EMDR yani göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işleme; güçlü bir psikoterapi yaklaşımıdır. Birçok farklı terapi ekollerinden ögeleri içeren bütüncül bir terapi yöntemi olarak kabul edilmektedir.

EMDR Ücretleri

Emdr İzmir fiyat ve ücretleri psikologuna ve kuruma göre değişmekle beraber:

İzmir Emdr Terapi Ücretleri: 100 Türk Lirası ile 400 Türk Lirası arasındadır.

2020 – 2021 Türkiye de Emdr Fiyatları ise: 50 TL ila 600 TL arasında değişmektedir.

2020 – 2021 İstanbul Emdr ücreti Türkiye de en yüksek fiyatların olduğu yerdir: 129 TL ila 1000 TL arasında değiştiği görülmektedir.

Ankara, Bursa, Konya, Trabzon ve Antalya gibi büyükşehirlerde emdr ücreti benzerlik göstermektedir.

Ege Pozitif Psikoloji de EMDR fiyatları 200 TL ile 400 TL arasında değişmektedir.

 

Emdr Terapisi Nasıl Bir Tekniktir?

Emdr tedavisi bir tek travma ile ilerliyorsa 1-4 seans arasında çözümlenebilir. Tabii bunlarda kişinin bu yönteme ve iyileşeceğine dair inancı, geçmişten bir durumla olayın bağlanıp bağlanamaması da önemlidir. Fakat maalesef bugüne kadar gelen emdr seanslarında gözlemlediğim kadarıyla pek çok insan tek bir travmayla gelmiyor. Belki tek bir travmayla geldiğini sanıyor ama altından bambaşka travmalar da çıkabiliyor. Böyle bir noktada geçmişten korkmamak onunla yüzleşmek iyileşme, kişisel gelişim ve farkındalık açısından oldukça önemli bir adım.

Bir diğer yandan bu tekniğin ismi gözlerle duyarsızlaştırma olsa da aslında tamamen iki yönlü uyarım verilmesi yeterlidir. Yani kulağa arka arkaya ses verilmesi de, dizlere ya da omza tıop tıp vurarak ya da ellere titreşim vererek de kişiye çift yönlü uyarım verilmiş olur. Önemli olan beynin her iki yarımküresini de aktive edip anı ağlarını açmak.

Şu an Türkiye ve dünyada travma ile ilgili sorunların tedavisinde emdr oldukça kabul görmüş ve sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Amerikan psikiyatri derneği de tssb( travma sonraso stres bozukluğu)nun semptomlarının iyileşmesinde emdr yöntemini onaylamıştır. Buununla birlikte birçok dernek ve kuruluş da emdr’nin mucizevi işlevselliğini onaylamıştır.

Emdr artık depre, taciz, tecaüz, savaş, fobi, psikolojik veya fiziksel şiddet, tssb, panik bozukluk, yas, kronik ağrı hatta migreni bile oldukça kısa sürede tedavi eden bir psikoterapi yöntemi haline gelmiştir.

Bir öte yandan psikolojik olarak ciddi sıkıntı yaşamayan insanların da yaşam kalitelerinde artış görülmüştür. EMDR bu noktada psikolojik sorun yaşamayan insanlarında kendi sınırlarını ve potansiyellerini fark edip onları harekete geçirmesinde oldukça etkilidir. Emdr ile iyileşenler, emdr terapisi nedir? vb. tüm sorularınız için ayrıntılı yazımızı okumak için tıklayın:https://izmirpsikoloji.com/izmir-emdr-terapisi/