İzmir EMDR terapisi için hangi doktora yada psikoloğa gidebilirim?  Yada EMDR nedir? niye bu kadar öneriliyor ? gibi tüm sorularınızı bu yazıda cevaplandırmaya çalışacağız.

NOT : Bayram Şimşek önderliğinde Ege Pozitif Psikoloji İzmir Karşıyaka, Gaziemir,Bergama, Alsancak, Aliağa ve da olmak üzere İzmir’in ilçelerinde  şubeleri olan ve emdr terapisinde uzman psikologlarla çalışan bir kurumdur. EMDR terapisi iletişim bilgilerimize Burdan ulaşabilirsiniz.

EMDR Nedir?

EMDR’nin açılımı: Eye Movement Desensitization Reprocessing/ Göz Hareketleri Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme.

İsmi zor olsa da yapılan işlem kişide gerçekten olağan üstü bir etki yaratmaktadır, kişinin buna inanması da oldukça önemlidir. Hislerimizin oluştuğu yer düşüncelerimizdir. Biz herhangi bir travma yaşadığımızda beynimiz bu acıyı otomatik olarak kaydediyor ve gayet normal bir “anı” haline dönüştürüyor.

Örneğin sevgilinin cep telefonuna “Birtanem seni çok özlüyorum nerdesin” tarzı bir mesaj geldiğini varsayalım, meğerse sevgilin başka biriyle de ilişki yaşıyor olsun. O mesajı görmüş olduğunda fark etmeden bir travma yaşıyorsun, hissettiğin olumsuz şey ne ise, bir an olarak beynin tam ortasında donuk bir biçimde kalıyor. Çok öfkeli hissedebilirsin ya da kızgın hissedebilirsin ya da “Ben zaten değer görmeyi hak etmiyorum/ ben zaten aptalım/ bunların tamamı benim hatam” tarzı hislere kapılabilirsin. İşte EMDR terapisi ile tam olarak o anıya dönülüyor, o olumsuz düşünce artık eskisi kadar sizi etkilemeyecek hale gelinceye kadar o anıda çalışılıyor ve yerine bir olumlu düşünce denilen pozitif inanç yerleştiriliyor. Bir diğer şekilde kişisel tarihinizi tekrar yazıyor gibisiniz…

Emdr Terapisi Nedir ve Nasıl İşler?

Travmalara dönecek olursak kişi bir travma yaşadığında o travmayı hatırlamasa da tetikleyici dediğimiz bazen bir koku bazen bir ses bazen bir beden hissi o anıyı tam hatırlatadabilir ya da olumsuz etkisini kişiye bırakadabilir. Ansızın içinizin sıkıldığını hissedersiniz ya da başka bir his. İşte emdr terapisi öncesi terapist bu noktalarla ilgili oldukça detay bilgiler alarak sizin geçmişi hatırlamanızı sağlar. Alınan tüm bilgiler sonrasında emdr seansına başlanır ve öncelikle duyarsızlaştırması ile başlanır.

Psikolojik problemlerinde hemen hemen çoğunda ortak bir sorun vardır; duygular ve mantık eş zamanlı olarak hareket edemezler. Kişinin yaşadığı olumsuz durum ise olayların duygusal etkilerinin azalmamasıdır. Yani kişi geçmişte hissettiği hisleri bugün de hisseder. Emdr de buradaki hislerde tıkanmışlığı bularak tedavi eder. Kişinin doğal olarak iyileşme potansiyelini de açığa çıkarır. Bu şekilde beyinde sıkışmış travmalar işlemlenme denen sürece girerek kendi kendini de onarmaya başlar. Emdr sonrası kişi hala o anıyı hatırlıyor olacaktır ama o anının hissettirdiği olumsuz beden duyumlarının ya da hislerin yerine olumlu hisler hissediyor olacaktır. Yani artık o anı kişiyi olumsuz olarak etkilemez.

Emdr terapisi diğer psikoterapi yöntemleri gibi bir psikoterapi yöntemidir. Tabii diğerlerinden oldukça farklıdır. Nöro-psikolojik olduğu için konuşmaktan çok işlemleme önemlidir. Uzun yıllar emdr deneyimlerine bakıldığında hem sorunları derinden çözdüğü hem de diğer psikoterapi yöntemlerine göre daha kısa sürede çözdüğü görülmektedir.

Emdr terapisi uygulayıcısı olmak için bu konuyla ilgili özel bir eğitim almak gerekmektedir. Yani tek başına psikoloji ya da psikolojik danışmanlık bölümü bitirmek yeterli değildir. Bu noktada yine danışanların dikkat etmesi gereken durum gittikleri emdr terapistinin hem bu eğitimi almış olması hem de lisans eğitiminde psikoloji, psikiyatrist ya da psikolojik danışmanlık mezunu biri olması önemlidir.

Neden acı veren bir anı yeniden yaşanmalıdır?

Emdr terapi de acı duygusu hissettiren anılar onlardan kaçınıldığı çoğu an gülü bir şekilde rahatsızlık vermeye devam ederler. Bazen bir ses, bazen koku, bazen rüyalarla aktive olurlar. Kişi bunları hissettiğinde ya da gördüğünde rahatsız olur, üzülür, içini sıkıntı basabilir.

Terapide bu acı duygusu güvenilir bir ortamda açığa çıkarılır. Bu şekilde de kişi kendini daha az üzgün hisseder, bunalmış hissetmez. Çünkü orada size bu konuyla ilgili destek veren güvenilir birisi vardır. Böylelikle o acının üstüne gitme cesaretine erişmiş olursunuz.

EMDR Terapisinde Kontrolümü Kaybeder miyim?

Terapiyi durdurma ya da devam etme kararı tabii ki her terapi yönteminde olduğu gibi kişiye bağlıdır. Fakat bu noktada şöyle bir uyarı yapmak doğru olacaktır; emdr seansları sırasında hangi anıların gün yüzüne çıkacağını tahmin etmek oldukça zordur. Bu tamamen kişilerin iyileşmelerinin sürecine bağlıdır. Danışan yine terapistine hangi deneyimlerini ne kadar vereceğine kendi karar verebilir. Terapistin görevi bu noktada danışanı teşvik etmek ve destek olmaktır. Onun haricinde yönlendirme yapamaz. Devamlılığı zorunlu kılamaz.

İzmir EMDR Terapisi

Emdr ile İyileşenler

Emdr ile iyileşenler, dünya genelinde psikolojik problemleri en hızlı şekilde tedavi eden psikoterapi yöntemlerinden biridir. Emdr ile iyileşenler o kadar çok fazladır ki Dünya Sağlık Örgütü bile emdr tedavisini tavsiye etmiştir. Emdr terapisine ilk başlandığında ilk birkaç seans kişi geldiği halinden daha kötü bir ruh haline bürünebilir. Bu yüzden tedaviyi yarım bırakanlarda maalesef olmaktadır. Daha kötü olmalarının sebebi nöro-psikolojik olarak anı ağlarını açıp gemişin tüm kötü anılarını gün yüzüne çıkartıp kişinin bu anılarla yüzleşmesidir. Ama bu noktada eğer kişi pes etmezse o üzüntülerin yerini mutluluk ve rahatlama alacaktır. Kişi ilk zamanlar ağlama krizlerine girebilir, sürekli düşünceli ve enerjisiz bir halde olabilir. Bu noktada devam edildiğinde kişi iyi hissetmeye başlayacaktır.

Tek başına tedavi etkili bir tedavi yöntemi olduğu gibi diğer tedavi yöntemlerinin yanında tıkanmışlığı çözmek için de kullanılabilir ya da bazı uygulamalarına terapi de yer verilebilir.

Doğru uygulamayla bu teknikle iyi olan ruh sağlığına kavuşan kişilerin sayısı azımsanmayacak düzeydedir. Emdr ile iyileşenlerin yorumlarını okumak için İzmir de emdr terapisi uygulayan psikologlarımız hakkında yazılan danışan yorumlarını okuyabilirsiniz.

İzmir Emdr Terapisi ve Zararları

Emdr terapisi zararlımı ? gibi sorular sıklıkla karşılaştığımız sorulardandır, şöyle ki; şu ana kadar kimsede hiçbir zararı olmamıştır. Burada danışan da oldukça önemlidir. İlk birkaç seans kötü hissetmesine bakıp terapiyi yarım bırakırsa kendisine zararı olduğunu düşünebilir. Ama unutmayın ki terapistlerin elinde sihirli bir değnek yoktur ve kimse bir iki seansta olumlu ruh sağlığına kavuşamaz. Kişinin ilk seanslardan sonraki üzgün tavrı bir iyileşme belirtisi olarak kabul edilebilir. Geçmişin duygu boşaltımını yapıyordur ve bu da iyidir. İzmir emdr terapisi tavsiye psikolog aradığınızda kurumumuzda bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgi verilir.

EMDR Sonrası Yorgunluk

İzmir de emdr terapisi yaparken sorulan bir soru; emdr sonrası başım ağrıdı, midem bulantım oldu, emdr sonrası ağladım bir gün vb. Bazı danışanlarda bu tarz söylemler duyulduğu doğrudur. Kişi kendini seanstan sonra yorgun hissedebilir. Yeni düşünceler, hisler, beden duyumları hissedebilir ya da farklı rüyalar görebilir. Gayet normaldir. Terapist seansın sonunda bununla ilgili uyarıda da bulunur. Emdr terapisi çift yönlü uyarımla anı ağları açıldığı için seanstan sonra da yeni anılar aktive olabilir. Danışanın burada üstüne düşen sorumluluk bir sonraki seansta yeni hissettiği her şeyi terapiste söylemesidir. Rahatsızlık hissettiren durumlar ortadan kalktığında iyileştirme ve baş etme aşamalarına geçilir.

Emdr Seans Ücretleri Ne Kadardır?

İzmir emdr terapi fiyatları, ücretlerini ele alacak olursak; Terapi sürecinde danışanlar için önemli olan konulardan birisi de emdr terapisi ücretleridir. Emdr terapi Seans fiyatları, Google’da psikoterapi süreci ile alakalı en çok aranan konulardandır. Seans fiyatları konusunda çok farklı fikirler üretilmektedir. Bu konu da sizleri biraz bilgilendirmek istiyorum.

Emdr terapi ücretleri farklı kriterlere göre değişmektedir. Bu konuda standart bir ücret ve uygulama yoktur. Terapistler, genelde deneyime ve tanınırlığa göre fiyat artmaktadır. Tabi seans ücretlerinin bu denli yüksek olması da o terapistin çok iyi olduğu anlamına gelmemektedir.

EMDR terapi ücretleri 150 tl ile 400 tl arasında değişmektedir. Özel hastanelerde bu durumun ücretlerinin daha düşük olduğunu görmekteyiz. 100 tl gibi ücrete de psikoterapi hizmeti alabilirsiniz. Tabi bu noktada dikkat edilmesi gereken husus terapistin aldığı ücret değildir. Terapistin tecrübesi ve eğitim geçmişini göz önüne almak daha önemlidir. Emdr terapisinin ücretleri ise genel olarak psikoterapi ücretinden ayrıca ücretlendirilmemektedir fakat bazı terapistler emdr terapisi için ayrıca ücret istemektedirler. İzmir’de de emdr terapi fiyatları benzerlik göstermektedir.

EMDR Terapisi Seans Süresi Ne Kadardır?

İzmir’de emdr terapisi yaptığımız da normal seans süresi 45-50 dakika arasıdır. EMDR terapisi gibi farklı terapi metotlarında bu zaman bazen 90 dakikaya kadar çıkmaktadır. Yani bazı uzmanlar EMDR’nin seans süresini 45 dakikayla sınırlı tutarken bazı terapistler 90 dakikaya kadar çıkarabilmektedir. Tabi bu anlamda seans süresinin değişiyor oluşu terapi ücretinin de değişmesine yol açar.

EMDR Seansları Ne Sıklıkla Uygulanmaktadır?

Psikoterapi seansları baktığımızda genel olarak haftada bir uygulandığını görmekteyiz. Fakat bu durumu hem danışanın maddi manevi durumu hem de terapistin belirlemesiyle de değişmektedir. Terapi yöntemine göre bu süre yine değişkenlik gösterebilir. EMDR de ise durum biraz daha farklı seyretmektedir. Seansların yapılma sıklığı haftada bir olmak zorunda değildir. Bu durum seansların sıklıkla yapılabileceğini hatta danışan hazırsa günde iki seans bile yapılabileceğini göstermektedir. Böylece iyileşme daha kısa bir zaman diliminde gerçekleşir. Yani sekiz seans sürecek bir terapi sürecinin sekiz hafta yapmak zorunda değiliz bunun yerine her gün seans yaparak sekiz günde bitebileceği de görülmüştür.

EMDR Neye Yarar? Kimlere Uygulanır?

 • Cinsel sorunlar
 • Sınav stresi
 • Stres bozukluğu
 • Panik atak
 • Anksiyete
 • Öfke kontrolü
 • Bağımlılık
 • Öz güven sorunu
 • Depresyon
 • Migren
 • Yeme-içme bozukluluğu
 • Yas vb.

Daha birçok psikoloji sorunun çözümünde kullanılan bir terapi yöntemidir.

EMDR Terapisi Yaptıranların Yorumları

EMDR Terapisi yaptıranların yorumları; sizlere, hayatınızda nelerin değişebileceği konusunda fikir verecektir. Emdr tedavisi olanlar; Terapi deneyiminiz olduysa, Önceden emdr tedavisi olanlar dan veya halen gidiyor olabilirsiniz, tecrübelerinizi bizimle bu sayfada burada paylaşabilirsiniz. Birçok ziyaretçimiz Emdr terapisinin yan etkilerini, EMDR Terapisi yaptıranların yorumları nı, EMDR terapisi sonrasında nasıl değişiklikler olduğunu ve emdr terapisinin zararları olup olmadığını, göz hareketleri ile EMDR nasıl uygulanır olabileceğini merak etmektedir. Bu konuda bilgi paylaşımında bulunmak faydalı olacaktır. Emdr terapisi yorumları için uzmanlarımız hakkında yazılan danışan yorumlarını inceleyiniz.

 

İZMİR PSİKOLOJİ

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir