Gelişimciler 11-12 yaş dönemi özellikle erkek çocukları için fırtınalı günlerin ve gergin dönemlerin söz konusu olduğunu belirtmektedir.  Bu yaşlar erkek çocuklar için tam da ergenliğin başladığı ortaokul yıllarıdır.

Erkek çocuklarında bu yaşlarda hem fiziksel hem de bedensel açıdan birçok değişim yaşanmaktadır. Agresif davranışlar sergileme ve özellikle ailesine karşı çabuk sinirlenme durumları görülür. Erkek çocuklar arasında öne çıkmaya yönelik davranışlar yoğun olarak görülür.

11-12 yaş erkek çocuğu çevrenin takdirini kazanmaya çalışacaktır. Ancak bunu yaparken istenmeyen davranışlar üzerinden takdir toplamaya yönelik adımlar daha fazla olur. Bir gruba ait olma ve kutuplaşmalar bazı sorunları beraberinde getirebilir. Bu yaşlarda ailenin yaklaşımı çocuğun bütünsel gelişimi açısından çok önemlidir.

11-12 Yaş Erkek Çocuğuna Aile Nasıl Davranmalıdır?

Tam da ergenlik çağının başları olan 11-12 yaş dönemlerinde ailelere erkek çocuğun psikolojik gelişimi için doğru davranış çok önemlidir. Ailelere bu dönemde birçok görev düşmektedir;

  • Erkek vücudunda ortaya çıkacak bedensel değişimlerle ilgili bilgilendirmeler yapılmalıdır.
  • Çocukların yetenekleri üzerinde başarı ve sosyal beceri beklenmesi yanlıştır. Bu durum benlik gelişimini ve psikolojiyi olumsuz etkiler ve yetersizlik duygusuna yol açabilir. Bu yüzden ebeveynler bu dönemde çocuktan yetenekleri ölçüsünde başarı beklemelidir.
  • Çocuğun sosyal kabul görmesi ve doğru sosyal ortamlarda vakit geçirebilmesi için gerekli ortamlar hazırlanmalıdır.
  • Sosyal alanlarda çocuklar desteklenmeli ve erkek çocukların sosyal uyumları desteklenmelidir.
  • Aileler erkek çocuklarda da çocuklarını iyi tanımalıdır. Onların da bir birey olduğunu kabul etmelidir.
  • Aileler 11-12 yaşlarında erkek çocuklarını zorla kontrol altında tutmaya çalışmamalıdır. Ayrıca disiplin daha profesyonel yollardan sağlanmalı ve çocuğa karşı görüş birliği olmalıdır.
  • Çocukların bu dönemde uygunsuz arkadaş edindikleri fark edildiği anda karşı çıkılarak yasaklar koyulmamalıdır. Anne baba çocuğun daha asi davranışlar sergilememesi adına doğru arkadaşlıklar için yönlendirmelerde bulunmalıdır.
  • Erkek çocukları bu yaşlarda sosyal olurlar. Arkadaş edinme konusunda zorluklar yaşanıyorsa psikolojik açıdan zorluklar yaşanabilir. Bu durumda ailenin bir uzmandan yardım istemesi gerekiyor.

Aile davranışları 11-12 yaş erkek çocuğu psikolojisi açısından çok önemlidir.

11-12 Yaş Erkek Çocuğu İçin Psikolojik Destek

11-12 yaşlarında erkek çocuklar psikolojik sorunlar yaşayabilir ya da agresif davranışlar sergileyebilir. Belirli durumlarda kendine zarar verme davranışları dahi gözlenebilir. Bu yüzden bu dönemde sorun yaşanması durumunda uzman bir psikologdan gerekli profesyonel destek alınmalıdır. Tabii, bu desteğe başvururken çocuğa bilgi verilmeli ve onayı alınmalıdır.

Ergenlik döneminin başında erkek çocukların dikkat çekmeye çalışırlar. Bu dönemde erkek çocukların yetenekleri keşfetmesi ve yeteneklerine göre sosyalleşmesine destek olunabilir. Bu sayede daha sağlıklı bilişsel, fiziksel ve sosyal gelişim sağlanabilir. Aileler çocuklarının yeteneklerini keşfetmesinde yetersiz kalıyorsa bu konuda uzman desteğine başvurabilir.

Daha detaylı bilgi için https://izmirpsikoloji.com/ sayfasına ziyaret ediniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir