İkili ilişkilerde çift taraflı düşünmek önemlidir ve bireyin kendisi dışında da bir alan olduğunu bilmesi gerekir. Özellikle çift ilişkilerinde bireyselliğin yanında ilişki içinde olduğunuz kişiyi de düşünerek hareket etmeniz altın kurallardan biridir. Bu yazıdan sağlıklı ilişki için daha fazla altın kuralı öğrenebilirsiniz.

Güven

Karşınızdaki ile ilişki yaşarken hatta ilişki henüz başlarken duymanız gereken ilk duygu güvendir. Güvenmediğiniz insanı bir süre sonra sevmeniz ve ona bağlı kalmanız da zor olur. Bu nedenle ilişki sınırlarını oluştururken güven duyacağınız alanlar vazgeçilmez olmalıdır.

Özel Alan ve Mahremiyet

Her ne kadar ikili ilişkide ortak planlar söz konusu olsa da kişilerin “ayrı birer birey” olduğu unutulmamalıdır. Her birey kendi alanın kimi zaman tek başına sahip olmalıdır. İlişki içinde olmak karşı tarafa verilen “sınırsız evet” yanıtı değildir. Birbirinize bu özel alan ve mahremiyet çizgisini çizmeniz bu nedenle önemlidir.

Açık İletişim

Günümüzde çiftlerin terapilere en fazla ihtiyaç duyma nedeni açık iletişim konusunu aralarında halledemiyor olmalarıdır. İletişimin doğru yollarla yapılıyor olmasından daha öncelikli bir kural açıkça iletişim kurabilmektir. Eğer çiftler rahatsız oldukları, mutlu oldukları, birbirlerine minnet duydukları, yapılmasından hoşlanmadıkları ve belirtmek istedikleri her şeyi açıkça partnerine söylemiyorsa biriken iletişim sorunlarının da beraberinde gelmesi kaçınılmazıdır.

Ayrı Sosyal Ortamlar

Sağlıklı ilişki için verilen tavsiyeler çifte özeldir. Çünkü her çiftin birbirlerinden beklentisi ve karşı tarafa duyduğu memnuniyet farklıdır. Bu nedenle genel birliktelikler açısından değerlendirmek gerekirse çiftlerin ortak alanlar dışında ayrı çalışma, eğlence, iş yeri ortamları vardır. Zamanın çoğunu birlikte geçiren kişiler ise bu farklı sosyal alanları birbirlerine tanımalıdır. Kimi ilişkilerde sosyal alanlara kadar birlikte vakit geçirmek ilişkiye zarar verebilir. Halbuki ayrı sosyal alanlar ve ayrı geçirilen küçük anlar partnerler arasındaki bağı artıran bir etkene dönüştürülebilir.

Anlayış

Bir ilişkide olmak çift taraflı düşünmek ve çoğu zaman çift yönlü kararlar almak demektir. Partneriniz her daim sizinle aynı ruhsal, fiziksel, maddi durumda olmayabilir. Sizin açınızdan iyi gelişen süreçler onun için o kadar iyi devam etmeyebilir. Bu durumun tam tersi ile de karşılaşabilirsiniz. Bu anlarda çiftlerin yapacağı en iyi hamle birlikte anlayışla vakit geçirmek, konuşmak ve sorunların birlikte aşılacağı konusunda kararlı olmaktır.

Sağlıklı bir ilişki yürütmek için, baş edemediğiniz sorunlara dışarından profesyonel bir göz bulmak için ya da ani kararlar almadan partnerinizle danışacağınız güvenilir bir alan bulmak için terapist en iyi seçenek olabilir. Daha detaylı bilgi için izmirpsikoloji.com/izmir-evlilik-terapisi/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir