Yetişkinler gibi kendini cümleleriyle ifade edemeyen çocuklar daha farklı yöntemlerle sorunlarını dile getirirler. Bu konuyu herhangi birinin anlaması yine de zordur. Çocukların dilinden anlayan bilimsel öğretilerle onlarla iletişim kuran pedagoglar onların sorunlarını anlar ve çözümlerini arar. Çözümlenemeyen sorunları görmeleri ve buna göre çocuklarla anlaşmaları uzman bir pedagogun işidir. Çocukluk çağında en sık görülen sorunlar için pedagog desteği alınmalıdır. Tuvalet sorunu, hiperaktivite ve dikkat eksikliği, sosyal fobi, geç konuşma, yalan söyleme, teknoloji bağımlılığı, şiddete eğilimli tutum, uyku ve beslenme sorunları en fazla başvuru alan gerekçelerdendir. Yeterli eğitimden geçmiş olan pedagog İzmir Karşıyaka’da çocuğunuzun problemlerini anlamak ve çözüm üretmek için doğru adrestir.

Pedagojinin Uzmanlık Alanları

Çocukların ruh sağlığı üzerine eğitim alan ve hizmet veren pedagoglar, psikolog ve ergen psikiyatristlerinden farklıdır. Bu 3 meslek grubu hem uygulama şekli hem de aldıkları eğitimle birbirlerinden ayrılır. Pedagoji önceden psikolojinin bir alt dalı olarak kabul edilse de günümüzde ayrı bir bilim dalıdır. Eğitim süreci de psikologlardan farklıdır. Psikolog olmak için psikoloji lisans eğitimi almak gerekirken, pedagoglar üniversitenin “rehberlik ve psikolojik danışmanlık” bölümünden mezun olurlar. Ergen psikiyatristleri ise tıp fakültesinden mezun olduktan sonra psikiyatri uzmanlığı yaparlar. Psikologlar terapi gibi yöntemlerle iyileşme sürecine katkı sağlar, psikiyatristler ilaç yazma yetkisine sahiptir, pedagoglar ise çocukların anlatamadıklarını anlayıp sürece aile ile çözüm üretirler.

Artık pedagojinin de kendi başına bir bilim dalı olmasıyla kendi alt dalları bulunur. Eğitim pedagojisi, antropedagoji, transkültürel pedagoji, orthopedagoji pedagojinin alt dallarıdır. Eğitim pedagojisi en fazla ihtiyaç duyulan daldır. Antropedagoji tarihsel süreçte pedagojinin çalışmalarını inceler. Transkültürel pedagoji toplumdaki farklılıkların çocuklar üzerindeki etkisini inceler. Orthopedagoji ise çocukların doğuştan ya da sonradan olan sorunlarını çözümler.

Çocuklar, birey olarak kendi hayatlarını idame ettirecek yetkinliğe gelmeden önce kişisel gelişimlerinde yetişkinlerden daha farklı bir süreç geçirirler. İyi ya da kötü ruh hallerini konuşarak anlatmaktan çok, hareketleriyle, yaptıkları davranışlarla, oynadıkları oyunlarla gösterirler. İlk eğitimi ailede alan 0-12 yaş grubu, anlatamadıklarını aile bireylerinden başka birinin gözleminde dışa vurabilir. Çocukların kendini anlatma ve açıklamasında yardımcı olacak pedagog İzmir Karşıyaka’da sizleri bekliyor.

Çocuğunuzla birlikte gidip görüşmek isteyeceğiniz uzman pedagog İzmir Karşıyaka, Gaziemir, Bergama ve Alsancak’ta Ege Pozitif Psikolojij Gelişim bünyesinde sizlerin hizmetindedir. Daha detaylı bilgi için izmirpsikoloji.com/izmir-pedagog-cocuk-psikologu-karsiyaka-pedagog/ sayfasını ziyaret ediniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir