Evlilik- Aile Terapisti

Güzel İzmir boşanma oranları yönünden Türkiye’de ilk sırada yer alan illerden biridir. Aile terapisi İzmir şehrinde bu nedenle sıklıkla uygulanan bir terapi türüdür. Aile danışmanlığı ve çift terapisi, aile terapisti bu nedenle çok önemli bir yere gelmiştir. İzmir Alsancak, Karşıyaka, Bostanlı’da evlilik ve çift terapisi veren Ege Pozitif Psikoloji ailesinde uzman aile danışmanları ve aile terapistleri uzmanları mevcuttur.

İzmir’de Alsancak ve Karşıyaka’da evlilik terapisti, çift terapisi, aile danışmanlığı uzmanlarımız hizmet vermektedir. Evliliklerde günümüzde en büyük sorunlar; iletişimsizlik, anlaşılmama, kadının değersiz hissetmesi, erkeğin işgal edilmiş hissetmesi, gelin kaynana ve aile sorunları & çatışmaları, boşanma süreci, aldatılma vb. konulardır. Bu sorunlar, İzmir aile terapisti ile tamamen aşılabilecek sorunlardır.

İzmir Evlilik ve aile terapisti ile evliliğinizde bozulanı tamamen dağıtmak yerine tamir edebilirsiniz.

Uzm. Aile Danışmanı & Uzm. K. Psikolog

Bayram Şimşek hk. yorumlar için tıklayınız.

Aile Danışmanlığı Nedir?

Aile danışmanlığı, aile yasası bağlamında verilen danışmanlık hizmetidir. Aile terapisi İzmir şehrinde hizmet veren kişiler, evlilikte yaşanan sorunlar, boşanma ve ayrılıklar sırasında yaşanan sorunların üstesinden gelebilmeleri için bireylere yardımcı olmaktadırlar. Aile alanındaki araştırmalara göre aile terapisinin ilişki boyunca veya boşanma sürecine faydası olduğu kanıtlanmıştır. İzmir evlilik terapisti, aile fertlerinin birbiri ile olan ilişkilerinde aksayan yönlerini bulmaya ve aile fertlerinin de bunları görmelere yardımcı olmaktadır.

Aile danışmanı, rahat ve güven veren bir ortam oluşturarak bireylerin hem kendilerini hem de birbirlerini tanımasını sağlamaktadır. Ailelerin birbirleriyle kolay iletişim kurmalarını, açık ve içten bir şekilde konuşmalarına yardımcı olur.

Aile Danışmanlığının Hizmet Verdiği Alanlar

 • Anne- baba ilişki ve iletişim problemleri
 • Anne- baba ile çocuk ilişkisi
 • Aile içi şiddetli geçimsizlik
 • Öfke kontrolü
 • Boşanma ve ayrılık süreci
 • Aldatma problemleri
 • Aile bireylerinden birini kaybetme
 • İş ve aile içi hayatın dengelenememesi
 • İş değişiklikleri
 • Aile içi cinsel taciz
 • Çocuk sahibi olmama
 • Fiziksel ve sözel şiddet

Cinsel Yaşamdaki Sorunlar

Aile – evlilik terapisinin bireysel terapiden ayıran en önemli fark, kişileri tek başına almak yerine ailenin tümüne bir bütün olarak bakmasıdır. Bu bağlamda aile sorunları daha kolay bir şekilde çözülmektedir. Bireysel terapide ise problem yaşayan kişiye odaklanılır. Hedef, bireyin değişimidir. Aile terapisinde ise bütün aileye odaklanılmaktadır. Aile terapisi İzmir şehrinde de bu şekilde gerçekleştirilir.

Evlilik ve Çift Terapisi Kaç Seans Gidilmelidir?

Bu, İzmir aile terapisti ile bu süreçte yapılan görüşme ve uygulanan psikolojik testler ile ailenin yaşadığı sorunlara bağlı olarak değişmektedir. Bu görüşmeler sonucunda ailenin yaşadığı sorun bulunduktan sonra, ailenin yaşadığı sorunun büyüklüğüne ve ailenin ilerleme hızına göre 5-10 seans süren danışmanlık hizmetleri verilmektedir. Yaklaşık olarak bir seans 75 – 90 dakika sürmektedir.

Bazı ailelere 1-2 seans yeterli olduğu gibi bazı ailelerde daha uzun seanslar yapılabilmektedir çünkü hiçbir aile bir olmadığı gibi yaşanan sorunlar ve problemler de aynı değildir. Çözüme ulaşma süreleri de farklı olabilmektedir. Bir benzetme yapacak olursak, basit bir grip rahatsızlığının tedavi süreci ile kanser olan birin ihtiyaç duyacağı tedavi süreci ve şekli aynı değildir.

İzmir Çift ve Evlilik Terapisi Nedir?

Aile terapisi İzmir şehrinde son zamanlarda aile danışmanlığının popülaritesi artış gösterdiği gibi aynı zamanda evlenmemiş, yalnızca flört eden veya birlikte yaşayan kişilerin sayısında da artış görülmesiyle daha fazla uygulanmaya başlanmıştır. Aile danışmanlığı ile ortak özellikler olsa da çift terapisi aile danışmalığından farklıdır. Ayrıca farklı uygulama ve müdahale şekilleri vardır.

Çift terapisi iki birey arasında yaşanan sorunlara odaklanmaktadır. Fakat bu problemler genellikle bireysel sorunlar yüzünden yaşanmaktadır. Örneğin kişilerden biri panik atak rahatsızlığına sahipse çiftler arasında birtakım sorunlar yaşanmakta veya kişilerin öfke kontrolünü sağlayamaması sonucunda problemler yaşanabilmektedir.

Çift danışmanlığı, danışman aile terapisinde olduğu gibi çiftler arasında yaşanan sorunları ortaya çıkarır ve her bireyin hangi davranışı nasıl değiştirmesi gerektiğini açıklayarak, çiftler arasındaki çözüme ulaşmayan sorunları çözmektedir. Bu problemleri çözmenin birçok yolu vardır. Bazen çiftler arasındaki problemler üzerinde durulduğu gibi bazen de yalnızca tek bireyin yaşadığı sorun üzerinde durulabilmektedir.

Çift Terapisi Niçin Gereklidir?

Dünyada %50’yi bulan boşanma oranının ve Türkiye’de özellikle İzmir’de %40lara dayanmasıyla birlikte İzmir aile terapisti, İzmir çift terapisi gibi konular daha da önem kazanmaktadır.

Her çift evlilikte veya ilişkide bazı sorunlar yaşamaktadır. Bu sorunların üstesinden gelme şekilleri ve yaşanan sorunlara verilen tepkiler bazen sonuca ulaştırmadığı gibi çiftlerin birbiri ile ilgili olumsuz düşüncelerin oluşmasına ve aralarındaki sorunun daha fazla büyümesine yol açabilir. Bu sebeple evlilikler ve ilişkiler daha fazla yıpranmaktadır.

Aile terapisi İzmir ilinde ilişkinin daha sağlıklı bir şekilde ilerlemesine ve aralarındaki yaşanan sorunların çözülmesine yardımcı olmaktadır. Evlilik ve çift terapisti; bireylerin iletişim kurma şekillerini güçlendirmekte, birbirlerini nasıl etkin bir şekilde dinleyebileceklerini öğretmekte ve nasıl ortak amaçlar edinebilecekleri konusunda yardımcı olmaktadır.

İzmir Çift ve Evlilik Terapisine Kimler Gitmelidir? 

 • İletişim problemleri yaşayanlar
 • Evlilik öncesi ilişkide yaşanan sorunları çözememe
 • Evlilikteki uyumu sağlayamama
 • İş değişiklikleri ile yaşanan sorunlar
 • İş ve özel hayat arasında yaşanan dengesizlikler
 • Evlilik dışı ilişki sorunları (aldatmalar)
 • Kaybetme korkusu
 • Aşırı kıskançlıklar
 • Öfke kontrolü sağlayamama
 • Aile bireylerinde birini kaybetme
 • Çocukluk travmaları
 • Yeniden evlenen bireyler
 • Fiziksel ve sözel şiddet
 • Cinsel yaşamdaki sorunlar
 • Depresyonda evlilik ve çift terapisi

İzmir evlilik ve çift terapisinde çiftlerin birbirine ve evliliklerine bir şans vermesi önemli bir konudur. Evlilik ilişkisini yürütmek emek ve sabır istemektedir. İzmir aile terapisti terapiye gelen çiftlere evliliği devam ettirmeleri veya boşanmaları konusundan herhangi birini tercih etmeleri konusunda öneride bulunmamaktadır. Buna bireylerin kendisi karar verir.

Evliliğin devamı veya boşanma durumunda bireyleri yaşanacaklar hakkında bilgilendirmektedir. Evliliği devam ettirmeye karar veren çiftlerin birbirlerini değiştirmelerinden çok aralarındaki uyumu artırma yönünde çözümler uygulanmaktadır.

Çift ve Evlilik Terapisi Nasıl Uygulanmaktadır?

Aile terapisi İzmir içerisinde çiftlerin her ikisinin de seansta olduğu gibi çiftlerin ayrı ayrı alındığı seanslar şeklinde de olabilir. Bu çiftler arasındaki yaşanan sorunlara bağlı olarak değişmektedir. Aynı zamanda bazen de hem çift hem de bireysel seansların uygulanması şeklinde de gerçekleşebilir. Sadece evlilikteki sorunların çözüldüğü kısa süreli bir terapi 8-12 seans olduğu gibi derinlemesine yapılan bir çalışma ile daha uzun bir tedavi gerçekleşebilmektedir.

Evlilik ve Çift Terapisti Taraf Tutmaz

Bazen çiftler suçlanacakları, yargılanacakları veya eşlerden birinin tarafını tutacak kaygısı ile evlilik terapistine gitmeyi reddedebilmektedir. İlişkideki yaşanan sorunlar iki tarafı da etkileyen durumlardır. İlişkideki birinin sorunu ilişkiyi belli bir süre etkilese bile bir kişinin olumsuzlukları yeterli bir sebep değildir.

Kısacası bir ilişki kötü gidiyorsa bu duruma iki kişide sebep olmaktadır. Evlilik bir kişinin katılıyla olmadığı gibi bir kişinin etkisi ile de bozulmaz. Her durumda da evlilikte iki kişide mutsuzdur. Bu yüzden çift terapisti haklıyı veya haksızı aramamaktadır.,

Evlilik ve Çift Terapisi Tek Eşin Katılmasıyla da Olabilmektedir

İzmir aile terapisti, evlilik ve çift terapisinde eşlerin ikisinin de terapiye katılmasını ister. Bu yöntem, terapi sürecini hızlandırdığı gibi olumlu sonuçların alınmasını da daha sağlamaktadır. Fakat aile ve çift terapisine eşlerin ikisinin de gelmesi zorunlu bir durum değildir. Terapi eşlerden sadece birinin katılması ile de mümkündür. Bazı durumlarda çiftlerden biri evlilikte sorun olduğunu düşündüğü gibi diğeri sorun olmadığını düşünebilmektedir. Bu durumda ilişkide sorun olduğunu düşünen kişi eşini ikna etmeye çalışmaktadır. Bu durum istediği gibi sonuçlanmayabilir.  Bu bağlamda sorun yaşayan ve bu durumdan mutsuz olan birey öncelikle kendi düşünmelidir ve bir evlilik ve çift terapistine başvurması sorunları çözmesinde kişiye yardımcı olabilecektir.

En İyi Evlilik Terapisti İzmir

İzmir’de en iyi evlilik terapisi çok iddialı bir arama olur. Ancak İzmir’de en iyi aile terapisini seçerken; psikoloji lisansı olmasına, aile ve çift terapisi ile ilgili yüksek lisans yada özel eğitim almış olmasına dikkat edilmelidir. En az 4 – 5 yıllık tecrübesi olan terapistler hakkında danışan yorumlarını okumak karar vermenize yardımcı olur. 

Aile Terapisi İzmir Seans Ücretleri

İzmir; evlilik, İzmir aile terapisti, çift terapisti, aile danışmanı ve ilişki danışmanı bulunması yönünden çok zengindir. Birçok özel danışma merkezi ve klinikler mevcuttur. Genel olarak da evlilik terapisi seans ücretleri & fiyatları 100 TL ile 350 TL arasında değişmektedir. Ege Pozitif Psikoloji ailesi olarak evlilik terapisi ücretlerimiz 200 ile 350 TL arasında uzmanına göre değişmektedir.

Makale Yazarı Uzman Klinik Psikolog Bayram Şimşek (Sitesine Gitmek İçin Tıklayın)

Uzmanlarımızı Detaylı İnceleyiniz

 

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir