Travma ve travma sonrası stres bozukluğu söz konusu olduğunda başvurulan ilk tekniklerden biri EMDR tedavisidir. Bu tedaviye başlayan kişilerde öncelikle EMDR Nedir? ve EMDR tedavisi ne kadar sürer? soruları merak edilen konulardandır. 

EMDR Nedir?

Göz Hareketi Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme (EMDR) terapisi, psikolojik stresi azaltmak için kullanılan etkileşimli bir psikoterapi tekniğidir. Travma ve travma sonrası stres bozukluğu için en etkili bir tedavilerden biri olarak bilinmektedir. Çok sayıda bağımsız araştırma, EMDR terapisinin travmalar için etkili bir tedavi olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda depresyon, kaygı, panik ataklar, yeme bozuklukları gibi durumları tedavi etmede de bu yöntem uygulanabilir. 

EMDR Tedavisi

EMDR terapisi sırasında, terapist göz hareketlerinizi yönlendirirken travmatik veya tetikleyici deneyimleri kısa bir şekilde yeniden yaşamanız sağlanır. Kişiye ve tedavi sürecinin ilerlemesine bağlı olarak İzmir EMDR Terapi yaklaşık olarak 12-20 seans arası sürebilmektedir. Bu süre birçok faktöre göre uzar ya da kısalabilir.  

Amaç, bireylerin bu travmatik anıları işlemesine ve standart anılarına entegre etmesine izin vermektir. Zamanla bu anılara maruz kalmak onların etkilerini azaltacaktır. EMDR’nin çalışma prensibine bakıldığında travmatik anıların beyinde değişiklikler yapmasına odaklanmasıdır. Bu değişiklikler zihnin bilgiyi düzgün bir şekilde işlemesini engeller, bu da kaygıya ve müdahaleci düşüncelere neden olur. Bu düşüncelerde takılı kalan kişilerin günlük yaşam kalitesi bozulmaya başlar. 

EMDR genel olarak sekiz aşamalı bir uygulamadır. Tedaviye başlamadan önce terapistiniz geçmişinizi gözden geçirecek ve tedavi sürecinde nerede olduğunuza karar verecektir. Bu değerlendirme aşaması ayrıca travmanız hakkında konuşmayı da kapsayacaktır. Bu aşamada derin nefes alma ve farkındalık gibi yöntemler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

EMDR tedavisinin bir sonraki aşamasında hedeflenen anılarınızı tedavi etmek için EMDR terapi teknikleri kullanılacaktır. Bu seanslar sırasında sizden olumsuz bir düşünce, hafıza veya imaja odaklanmanız istenecektir. Bu aşamada hangi düşüncelere odaklanıyorsanız bunlarla ilgili bilgi vermeniz gerekebilir. EMDR yöntemi ile zamanla, belirli düşünceler, imgeler veya anılar üzerindeki sıkıntı azalmaya başlamalıdır. Travma esnasında yükselen duygu ve düşünceler yerine olumlu ve sağlıklı olan düşünceleri yerleştirme çalışmasıdır denilebilir.

İzmir EMDR Terapisi hakkında daha detaylı bilgi için izmirpsikoloji.com/izmir-emdr-terapisi/ sayfasını inceleyebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir