Birçok kişi ya da aile zor zamanlarla başa çıkmak için terapi ihtiyacı duyabilmektedir. Doğduğumuzda anda yanımızda olan aile, ilk anlarımızdan son anımıza kadar hayatımızın her alanını etkiler. Aile terapisti fiyatları hakkında bilgi vermeden önce aile terapisi kavramını açıklamak gerekmektedir. 

Aile terapisi genellikle bir psikolog, klinik psikolog tarafından sağlanmaktadır. Ailenizin sorunları çözme, düşünce ve duyguları üretken bir şekilde ifade etme becerisini kazanması sağlanmaktadır. Bir aile terapisinde çatışmaya katkıda bulunan sorunları ve bu sorunların üstesinden gelmenin yollarını belirlemek için aile rollerini, kurallarını ve davranış kalıplarını keşfedebilirsiniz.

Aile Terapisi Nedir?

Aile terapisi genellikle kısa süreli olmaktadır. Tüm aile üyelerini veya sadece katılmaya istekli olanları kapsar. Özel tedavi planınız ailenizin durumuna bağlı olacaktır. Aile terapisi seansları, terapi seanslarına gittikten sonra bile aile bağlarını derinleştirme ve stresli zamanlarda uygulamanız gereken yöntemlere odaklanacaktır. Aile terapisinde her ailenin farklı bir ihtiyacı vardır. 

Aile Terapisi, çocuklarınız veya diğer aile üyelerinizle sorunlu ilişkileri gidermenize yardımcı olmayı amaçlar. Evlilik veya mali sorunlar, ebeveynler ve çocuklar arasındaki anlaşmazlıklar veya madde bağımlılığı, akıl hastalığı gibi durumların tüm aile üzerindeki etkisi gibi belirli konuları ele alabilirsiniz.

Aile Terapisti Fiyatları ve Süresi

Aile terapisi seans süresi ve sayısı bu ihtiyaca göre değişiklik göstermektedir. Bazı aile terapileri altı ya da sekiz seans sürerken bazıları daha uzun sürebilir. Bu gibi durumlar aile terapisi fiyatlarını etkilemektedir. Fiyatlar genel olarak seans sayısı ve süresine göre belirlenmektedir. Ortalama olarak seans ücretleri 300-700 TL arasında değişiklik göstermektedir. Genellikle seanslar ortalama 45-50 dakika sürmektedir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi bu fiyatlar seansların ne kadar süreceğine, sürelerinin nasıl olacağını ve ailenin ihtiyaçlarına göre değişmektedir. Bununla birlikte, ne sıklıkla buluştuğunuz ve ihtiyaç duyacağınız seans sayısı, ailenizin özel durumuna ve terapistin tavsiyesine bağlı olacaktır.

Aile terapisi, stres, keder, öfke veya çatışmaya neden olan herhangi bir aile durumunda faydalı olmaktadır. Sizin ve aile üyelerinizin birbirinizi daha iyi anlamasına ve sizi birbirinize yakınlaştıracak başa çıkma becerilerini öğrenmesine yardımcı olmayı amaçlar.

Aile terapisti hakkında daha detaylı bilgi için

izmirpsikoloji.com/izmir-evlilik-terapisi/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir