Depresyon günümüzde birçok insanın maruz kaldığı bir durumdur. Son zamanlarda birçok insan depresyonun gülümseyen yüzü ile karşılaşmaktadır. Bu yazımız içerisinde Gizli depresyon nedir, belirtileri nelerdir? Üzerine konuşmaya çalışacağız.

Belirtileri

Gizli depresyon kendisini açıkça belli etmeyen bir sorundur. Depresyon yaşayan kişiler genelde dışarıdan bakıldığında oldukça mutlu ve sorunsuz bir hayata sahip gibi görülebilirler. Ancak mutlu görünen her yüzün arkasında bir sıkıntı olabilmektedir.

Duygular Çok Derin Hissedilir

Çevrenizde bulunan insanlardan bazıları sormuş olduğunuz sorulara veya yorumlarınıza aşırı tepki veriyorsa bunun nedeni gizli depresyon olabilir. Bu kişiler içlerinde çok şey biriktirdiğinden dolayı en basit olay karşısında bile aşırı tepkiler verebiliyor. En küçük olayda bile öfkelerine hakim olamayıp ağlayan bu kişiler aslında bu depresyon türüne sahip olduklarını gösterebiliyorlar.

Ani Duygu Değişimi

Depresyonda en çok hissedilen duygu üzgün olma durumudur. Bunun yanı sıra yaşamdan tat alamama, çabuk öfkelenme, çabuk sıkılma gibi durumlar belirtilerindedir. Kişinin ruh halinde anlık değişimler meydana getiren gizli depresyon daha çok zevk alınan birçok eğlence ve aktiviteden tat alınmamasına neden olmaktadır.

Pesimistik Bakış Açısı

Çevrenizde bulunan kişiler daha önceden uyumlu, pozitif bir insanken bir anda olumsuz ve pesimistik bir insana dönüşmüşse bunun nedeni de gizli depresyondur. Bu insanlar paylaşmaktan çekindiği konuları hep içlerine attıklarından dolayı ruh hallerinde büyük değişimler meydana gelebilmektedir.

Odaklanma Problemi

Bu durum, insanı zorlayıcı düşüncelere doğru itmektedir. Hayatın normal akışından uzaklaştıran depresyon, odaklanma problemini de beraberinde getirir. Herhangi bir işi tamamlarken zorlanan, odaklanma problemi yaşayan insanlarda  meydana gelebilmektedir. Odaklanma sorunu beraberinde unutkanlık sorunu da meydana gelebilmektedir.

Alkol ve Madde Kullanımındaki Artış

Yapılan araştırmaya göre depresyona giren her 5 insandan birisi uyuşturucu ve alkol madde tüketimini de arttırmaktadır. Beyinlerinde bulunan düşüncelerle başa çıkmakta zorlanan birçok kişi, çareyi alkol ve madde kullanımında bulmaktadır. Alkol ve madde tüketimi fazla olan kişilerde depresyon belirtisi görüldüğünü söyleyebiliriz.

Yardım istemede güçlük çekme, mutlu görünmeye çalışmak gibi durumlar da belirtiler arasındadır. Psikolojik destek almadan bu ruh hallerinden kurtulmak maalesef mümkün değildir. İzmir psikoloji, gizli depresyon sorunu yaşayan kişilere gerekli psikolojik desteği de vermektedir.

Psikolojik danışmanlık ile ilgili detaylı bilgilere https://izmirpsikoloji.com/psikolog-ucretleri-2020/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir