Bu yazımızda Öfke kontrolü nasıl sağlanır ve öfke ile baş etme yolları nelerdir. Bunlara değineceğiz.

Öfke her insanda ortaya çıkabilecek son derece sağlıklı ve normal bir duygudur. Belirli bir oranda öfke, normal her insanda olması gereken bir duygudur. Ancak öfkenizin kontrolden çıkması ve yıkıcı hale gelmesi istenen bir durum değildir.

Kontrolden çıkan öfke iş yaşamını, kişiler arası ilişkileri ve hayatınızı olumsuz etkiler.  Kendinizi kontrol edemediğiniz her an yaşadığınız sorunlarla birlikte yaşam konforunuz ciddi oranda düşecektir. Öfke, küçük bir rahatsızlık anında kızgınlık olarak ortaya çıkan duygu olarak tanımlanabilir.  Öfke duymaya başladığınız anda adrenalin ve noradrenalin hormonu salgılarsınız. Buna bağlı olarak kalp atım hızı ve kan basıncınız yükselmeye başlar.

Öfkenizin sebebi içsel ya da dışsal olabilir Bir insana, bir olaya ya da bir duruma öfkelenebilirsiniz.  Öfkenizin birçok sebebi olabilir.  Öfkenizi kontrol edebilmek için öncelikle onunla baş etmeyi öğrenmeniz gerekiyor.  Öfke kontrolünde temel amaç öfkenin yol açtığı duygusal ve fizyolojik canlanmayı en aza indirmektir.  Öfkelenmenize yol açacak olaydan veya kişilerden kurtulamazsanız da tepkilerinizi kontrol etmeyi öğrenmeniz mümkündür.

Rahatlama Egzersizleri Yapın

Öfke kontrolü için rahatlama egzersizleri yapabilirsiniz. Derin nefes alma ya da sizi rahatlatacak hayaller kurma öfkenizin yatışmasını sağlayabilir. Bunun için rahatlama tekniklerini öğreneceğiniz kitap ya da kurslardan yardım alabilirsiniz.

Sakinleştirici sözler, diyaframdan nefes çalışması,  yoga egzersizleri, kas gevşetici egzersizler rahatlama egzersizleri olarak tanımlanabilir.

Düşünce Yapınızı Değiştirmeye Çalışın

Öfke kontrolü için düşünce yapısını değiştirmek çok etkili bir yöntemdir. Öfkeli insanlar genel olarak kötü söz, kötü düşünce ve lanet okuma gibi davranışlar gösterebilir. Kızdığınızda abartılı düşünceler yaşayabilirsiniz. Öfkelendiğiniz anlarda daha olumlu tepkiler vermeye çalışın. Olumlu tepkiler öfkenizi belirli bir süre sonra kontrol altına almanıza yardımcı olacaktır.

Problem Çözme Becerilerinizi Geliştirin

Öfkelenmenize sebep olacak durumların başında yaşadığınız sorunlar gelebilir. Çözemediğiniz ve mücadele etmekte zorlandığınız durumlar öfkenizi kontrol etmenizi zorlaştırabilir. Problem çözme becerilerinizi geliştirmek için yapacağınız çalışmalar öfke kontrolünde size yardımcı olacaktır.  Soruna iyi niyetle yaklaşırsanız ve problemler karşısında doğru hamleler yaparsanız öfkenizi kontrol edebilirsiniz.

Yapıcı İletişim Kurmayı Öğrenin

Öfke sorunları olan insanlar iletişim konusunda başarısızdır.  Kızmış bir insan öncelikle tepkilerini kontrol etmelidir. Karşınızdaki insanı kıracak ya da aklınıza ilk gelen sözleri söyleme yanlış bir davranıştır.  Öfkeli durumlarda karşıdaki kişiyi dinleyin ve yapıcı iletişim kurmaya çalışın.  Öfkenize neden olan sebeplerle yüzleşin ve iletişim şeklinizi gözden geçirin.

Öfkenizle Baş Edemiyorsanız Destek Alın

Öfkenizi hiçbir şekilde kontrol altına alamıyorsanız ve hayatınızda size zarar veren bir boyuta ulaştıysa bir uzmana danışmak son derece mantıklı bir seçenektir. Öfkenizle başa çıkmayı öğrenebilmek ve öfkenizle yüzleşebilmek için uzman bir psikolog ile çalışabilirsiniz.

İzmir Psikoloji olarak öfke kontrolü konusunda danışanlarımıza profesyonel destek veriyoruz. Düşünce yapısını değiştirme ve öfkeye karşı yapılabilecekler konusunda bizden destek alabilir,  https://izmirpsikoloji.com/bireysel-psikolojik-danisma/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir