Çocuklar, bebeklik dönemlerinden itibaren ergenlik dönemine kadar hayata dair birçok tutum ve davranışını aile ortamında yaşar. Bu yüzden ailelerin çocuklarla vakit geçirmesinden ziyade kaliteli vakit geçirmesi önemlidir. Çocuğun ruhsal, zihinsel ve fiziksel gelişimini tamamlayabilmek için oyun çok etkili bir yöntemdir.

Psikologlar çocuklar için yürüttükleri terapilerin önemli bir bölümünde oyunları kullanıyorlar. Diş hekimliğinde dahi çocuk diş hekimi olabilmek için özel eğitim alınıyor ve çocuklara tedavi süreci oyunlaştırılıyor.

Anne ve baba çocuklarına olumlu tutum ve davranışları kazandırabilmek için oyunun gücünden yararlanabilirler. Çocuğunuzun yaş seviyesine, zihinsel gelişimine ve fiziksel gelişimine uygun oyunlarla çocuğunuzla aranızdaki bağı güçlendirebilir ve onu hayata hazırlayabilirsiniz.

Ruhsal Gelişimde Oyunun Yeri

Günlük hayatta yaşanan stres sadece yetişkinlere has bi durum değildir. Çocuklar da günlük hayatta yoğun olarak stres yaşamaktadır. Burada stresle başa çıkabilmek için çocuğa doğru yaklaşım çok önemlidir.  Oyunlar üzerinde çocuğun karakterini şekillendirebilir, günlük hayatta iletişim becerisini arttırabilir ve stresle baş edebilmesini oyunlarla öğretebilirsiniz.

Oyun oynarken hayal gücü sayesinde çocuğunuz istediğiniz karaktere geçiş yapabilir.  Çocuklar oyunlarla kişiliğini, duygusunu ve zevklerini keşfeder. Kendini ruhsal açıdan eğitir. Özellikle çekingen ve içine kapalı çocuklarda sağlıklı iletişim kurmak ve ruhsal sorunlarını ortadan kaldırmak için merkezimizde oyun terapisi etkinliklerine katılmasını destekleyebilirsiniz.

Zihinsel Gelişimde Oyunun Yeri

Yapılan araştırmalar çocukluğunu oyun oynayarak geçiren çocukların hem sosyal hayatta hem de akademik anlamda başarılı olduğunu ortaya koymaktadır. Oyunda çeşitli karakterlere bürünen çocuklar insanların duygularını daha iyi anlayabilir.

Oyunun en büyük işlevlerinden biri de çocukların dil gelişimini desteklemesidir. Yeni kelimelerle tanışan çocuklar bu kelimelerin günlük hayattaki kullanımını uygulamalı olarak görebilir. Böylece kendilerini ifade etme konusunda daha rahat olurlar. Ayrıca kendini ifade edebilen çocuklarda özgüven de gelişir. Farklı düşünebilmeye başlayan çocuklar zihinsel gelişimde büyük bir yol alabilir.

Fiziksel Gelişimde Oyunun Yeri

Çocuğunuzun ruhsal ve zihinsel açısında gelişmesine büyük katkı sağlayan oyunlar için fiziksel gelişimde de büyük bir avantaj sağlayabilirsiniz.  Çocuklar oyun içinde aktif olur ve enerjilerini dışa vurabilirler. Ayrıca gelişim düzeylerine uygun oyunlara katılırlarsa motor becerilerini geliştirebilirler.

Çocuklar küçük yaştan itibaren oyunlarda aktif olarak denge, esneklik, hız ve dikkat gibi birçok becerisini geliştirebilir. Buna ek olarak kendi vücudunu kontrol edebilir ve nesnelere güç uygulama oranını görerek kaslarını aktif kullanabilirler.  Fiziksel gelişimde oyunun yeri çok büyüktür.

Çocuğunuzla sağlıklı bir iletişim kurabilmek ve doğru oyunlarla çocuğunuzun gelişimini desteklemek için uzman psikologlarımızdan destek alabilirsiniz.

Çocuğunuzun ruhsal, fiziksel ve zihinsel gelişimi için yaşına, seviyesine ve becerilerine uygun oyunlar öğrenebilir ve bu oyunları günlük hayatta kullanarak çocuğunuzla kaliteli vakit geçirebilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgi almak ve oyun terapileri için bize ulaşabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir