Ülkemiz aktif fay hatları üzerinde yer almaktadır. Özellikle son 1 yılda yaşanan birkaç büyük deprem yıkıcı etkileri ile insanları inanılmaz derecede korkutmuştur. 1999 depremindeki büyük yıkım ve Dinar depremi gibi büyük etkili depremler, o bölgede bulunan insanlarda psikolojik yıkımlara yol açmıştır. Son depremler olarak adlandırabileceğimiz Elazığ ve İzmir depremleri de yıllardır büyük deprem görmemiş bu bölge insanlarında ciddi psikolojik etkiler bırakmıştır. Deprem psikolojik etkileri maddi etkilerinden daha fazla olabilen bir olgudur. Bu depremlerin etkileri büyüdükçe insanlarda deprem korkusu (seismophobia) oluşmaya başlar.

Deprem Korkusu

Deprem korkusu yapılan bazı araştırmalara göre deprem yaşamamış insanlarda daha fazla görülür. Televizyon ekranında başka şehirlerde yaşanan yıkımları görmek insanları hem üzer hem de içlerinde kendi başlarına da gelebileceğine dair korkular oluşmaya başlar. Bu korku kontrol edilemeyecek boyutlara ulaştığında kişi deprem olacak diye korkuyorum diyebilir. Ancak depremi yaşamış kişilerde de olay travma yaratabilir ve deprem sonrası korku oluşabilir. Deprem korkusundan uyuyamıyorum gibi şikayetler oldukça artabilir. Bu travma her an deprem olacakmış gibi hissetmek, deprem korkusundan uyuyamamak gibi etkilere yol açabilir.

İnsanlar Depremden Neden Korkarlar?

İnsan depremden neden korkar derseniz cevabı şu. İnsanların hayattan beklentileri, hedefleri, depremin ani olması, aidiyet seviyeleri, fobileri, sosyal ilişkilerinin durumuna bağlı olarak insanların yaşadıkları korku değişkenlik gösterir. Ayrıca deprem panik atağı da tetikleyebilir. Deprem paniği yaşayan insanlar oldukça fazla olmakla beraber bu deprem korkusu, deprem anında mantıklı düşünememeye ve hatalı davranışlar sergilemeye sebep olabilir. Depremlerde yaşanan ölümler zaman zaman deprem anında yapılan hatalardan meydana gelmektedir. Örneğin deprem paniği ile camdan atlayanlar olduğu bilinmektedir. Ya da deprem anında yaşanan şok ile cüzdan veya telefonsuz evden çıkanlar vardır. Bu tarz durumlarda sakin kalınmalı ve önceden yapılan plana uyulmalıdır. Deprem paniği hazırlıksız yakalanıldığında kişinin kendini savunma tepkisinden çok ona zarar verici bir hale gelir. Deprem korkusu devamı halinde kişide deprem anksiyetesi oluşturabilir.

Deprem Korkusu Hangi Hastalıkları Tetikler?

Deprem korkusu yaşayan bireylerde anksiyeteye bağlı olarak titreme, baş dönmesi, kalp hızının artması, baş ağrısı ve çeşitli ağrılar görülebilir. Bu kişilerde deprem korkusu, travma sonrası stres bozukluğuna da neden olabilir. Bu kişiler deprem hakkında konuşmaktan bile kaçma eğilimindedirler ve bu durum günlük yaşamlarında kaygı ve stres duymalarına sebep oluyor. Önemli bir risk de kişilerin deprem anksiyetesine bağlı olarak panik atak rahatsızlığı yaşamalarıdır.

Deprem Korkusu Tedavisi

Deprem korkusu nasıl yenilir bilmiyor olabilirsiniz ancak deprem korkusu yenme çok da basit bir durum değildir. Deprem korkusundan kurtulmak kişi bunu istediği ve üstüne gittiği, depremin doğal bir olay olduğunu, önlem alırsa depremin ona zarar vermesinin düşük ihtimalli olduğunu anladığı zaman gerçekleşebilir. Deprem psikolojisi zor bir durumdur. Deprem psikolojisi nasıl atlatılır derseniz, kişinin deprem anından sonra yaşadığı şok ve travmatik etki, bireyin bununla yüzleşmesi ile korkunun doğal olduğunu sadece dozunu ayarlaması gerektiğini anladığı zaman büyük oranda geçecektir. Deprem psikososyal destek ile aşılabilecek bir korkudur. Kişinin çevresindeki sosyal destek kaynaklarının fazlalaştırılması iyi oluş düzeyine olumlu yönde etki yapacaktır.

Deprem anksiyetesi tedavisi olan bir durumdur. Eğer deprem anksiyetesi yaşıyorsanız, depremi yaşadıysanız veya yaşamadan korkuyorsanız bu travmatik etkiyi kırmak için EMDR terapisi faydalı olacaktır. EMDR terapisi travmaları iyileştirme konusunda yetkin bir tedavi yöntemidir. Deprem korkusu terapisi uygulandığında EMDR yöntemi, travmatik anının yaşanma sıklığını ve o anın etkisini daha aza indirecektir. Travmatik yaşantıları veya korkuları, kaygıyı azaltmak için Bilişsel Davranışçı Terapi yöntemi de kullanılan etkin bir yöntemdir. Henüz depremden kurtulma yolları bulunamadı ancak depremin psikolojik etkilerini en aza indirgeyecek EMDR yöntemi ile bu korkularınızdan büyük ölçüde kurtulmanız mümkün.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir