EMDR bir çeşit psikoterapi yaklaşımıdır. Türkçe açılımına bakacak olursak Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme anlamına gelir. Hızlı ve etkin bir terapi yaklaşımı olması sebebi ile son senelerde bilinirliği artmıştır bunun yanı sıra farklı protokoller ve araştırmalar sonucunda da çalışma yelpazesi oldukça genişlemiştir.

EMDR Terapiye göre psikolojik rahatsızlıkların ve negatif düşünce, duygu, davranışların ve kişilik özelliklerinin temelinde işlev bozucu, işlenmeden ve izole bir durumda depo edilmiş travmatik hatıralar yatar. Bu olumsuz düşüncelere ve kişiye kendini kötü hissettiren hislere yol açan işlenmemiş hatıralar içerisinde bulunulan zamanda ki olaylar tarafından tetiklenmektedir. Bu travmatik hatıralar çocukluk çağında yaşanmış bir gelişim travması olabileceği gibi, yakın süreçte yaşanmış olan bir doğal afet ya da taciz olabilir EMDR, bu çeşit izole olmuş anıların işlenmesine yarayan fizyolojik temelli bir terapi yöntemidir. Beynin zamanında işleyemediği hatıraların tekrardan işlenmesini sağlar.

Bu işlemenin yani EMDR Terapinin arkasından travmatik hatıra kişiyi artık rahatsız etmez ve bakış açısı değiştiği için olayları yorumlama şekli de değişir. Bu iyi olma halinin ve ruhen daha iyi hissetmenin başlangıcıdır.

EMDR Terapinin her geçen gün çalışma yelpazesi biraz daha genişlemekte çeşitli psikolojik rahatsızlıklar için de olumlu etkileri görülmektedir.

EMDR Terapisi

 • Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB),
 • Anksiyete Bozuklukları,
 • Obsesif Kompulsif Bozukluk,
 • Panik Atak,
 • Fobiler,
 • Öfke Kontrol Problemleri,
 • Depresyon,
 • Cinsel ve/veya Fiziksel Taciz travmalarında,
 • Kompleks Travmalarda,
 • Yas problemlerinde,
 • Migren,
 • Fibromiyalji,
 • Psikosomatik Ağrılar,
 • Yeme Bozuklukları (Anoreksiya Nervoza, Bulimiya Nervoza),
 • Cinsel İşlev Bozuklukları

Hastalıklarının tedavi süreçlerinde oldukça etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra kedi fobisi gibi diğer psikolojik sorunların tedavisinin yanında destek tedavi yöntemi olarak da kullanıldığı bilinmektedir.

EMDR Kimlere Uygulanır?

EMDR Terapi yaş fark etmeksizin ihtiyaç duyan her insana uygulanabilir. Bu terapi de herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Çocuklara uygulanan EMDR Terapisi esnasında çocukların sözel ifadelerinin yeterli olmama ihtimali olabilir bu sebeple çocukla EMDR Terapisi yapan uzmanlar farklı materyaller kullanarak çocuğun duygu ve düşüncelerini rahat bir şekilde ifade etmelerini sağlar. Bu materyaller bazen bir resim, bazen bir renk bazen çocuğun özelliğine göre değişen bambaşka bir materyal olabilir.

EMDR kökeni travma olan her çeşit psikolojik hastalık için kullanılabilir. Özellikle gelişim travmalarının yoğun yaşandığı toplumumuzda EMDR Terapi bütün insanların bir ihtiyacıdır demek mümkündür.

EMDR Terapi aynı zamanda fiziksel problemlerin tedavisinde de kullanılabilir. Yaşanan fiziksel sorun psikosomatik bir hastalık ise ise yani; baş ağrısı, bel ağrısı, boyun ve sırt ağrıları, mide ve bağırsak sorunları herhangi bir fizyolojik sebebe bağlı olarak gelişmiyorsa EMDR Terapi uygulanmaktadır. Yukarıda sayılan rahatsızlıklara ilave olarak fizyolojik bir sebebe bağlanmayan tüm psikosomatik problemlerde etkilidir.

Ayrıca stres pek çok hastalığın sebebi olmasının yanı sıra bütün fiziksel hastalıklara da eşlik eder ve bağışıklık sistemini kötü yönde etkiler. EMDR Terapi tüm rahatsızlıklara karşı hastaların stres düzeylerini düşürmek dolayısı ile de bağışıklık sistemini daha güçlü bir hale getirmek amacı ile kullanılabilmektedir.

Daha fazla detaylı bilgi için emdr izmir sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir