Depresyonda mıyım? Depresyonda olduğumu nasıl anlarım? Bu soruların cevabını verebilmek için öncelikle depresyon belirtilerinin neler olduğunu bilmek gerekir. Depresyon, en yaygın psikolojik rahatsızlıklardan biridir. Genetik yatkınlığa da bağlı olabilir; yaşanan herhangi bir kayıpta, ayrılıkta, yaşanan travmatik üzücü durumlarla, madde ve alkol kullanımıyla veya tıbbi bir rahatsızlığa bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Günümüzde neredeyse her ailede en az bir kişinin depresyon hastası olduğunu söylemek artık mümkün. Bununla birlikte depresyon genelde sahip olan kişiler tarafından kolaylıkla gizlenebilen bir rahatsızlık olduğundan teşhisi her zaman kolay olmayabilir. Bu durum kendimiz için de geçerlidir ve günlük yaşantımızda bazı sorunlar ve kendimizde bazı mutsuzluk ve huzursuzluklar hissetmemize rağmen depresyon etkisi altında olduğumuzu bilemeyebiliriz. Buna bağlı olarak biz de bu yazımızda hangi belirtilere sahip kişilerin depresyon etkisi altından olabileceğini, daha da doğrusu depresyon etkisi altındaki insanların nasıl davranışlar ve reaksiyonlar sergilediğinden bahsedeceğiz.

Kendinizi Eski Halinizle Kıyaslayın

Kendinizi bildiniz bileli çökük ruh hali içerisinde hissetmiyorsanız, bir şeylerin sonradan değiştiğine ve kötüleştiğine inanıyorsanız şimdiki halinizi eski halinizle kıyaslayın. Eskiye oranla daha mutsuz, daha umutsuz bir ruh halindeyseniz, günlük aktivitelerinizi bile yerine getirebilecek enerjiyi kendinizde bulamıyorsanız, sabahları yataktan kalkmayı canınız istemiyorsa, iştahsızlığınız veya olağan dışı bir şekilde iştah artışınız varsa, uykuya dalmada eskiye göre zorluk çekiyorsanız veya eskiye göre enerjiniz düşük olarak sürekli uyumak istiyorsanız siz de depresyon etkisi altında olabilirsiniz.

Odaklanmada Güçlük Yaşıyor musunuz?

Bir şeyler okurken, bir şeyler araştırırken, bir şeyler izlerken hatta bir arkadaşınız konuştuğunda onu dinlerken bile konsantre olmakta zorluk çekiyor musunuz? Odağınız sadece birkaç dakika sürerek sürekli farklı yerlere mi kayıyor? Cevabınız evetse ve yukarıdaki durumlarla birlikte odaklanma sıkıntısı yaşıyorsanız bunun da depresyon etkisi altında olan kişilerin sergilediği tutumlardan biri olduğunu bilmelisiniz.

Öz Güven ve Öz Saygı Düşüklüğü

Eskiye oranla öz güveninizde bir düşüklük yaşıyor musunuz? Bu öz güven düşüklüğüne bağlı olarak yeni bir işe başlayamama, yeni ortamlara girmeye çekinme, kendini sürekli olarak suçlama ve değersiz hissetme duygularını yaşıyorsanız bu depresyona bağlı olabilir. Bunlara bağlı olarak öz saygınızın da azaldığını düşünerek günlük kişisel bakımlarınıza ve kişisel hijyeninize de özen göstermek içinizden gelmeyebilir. Hatta öz güven ve öz saygı kaybı bazen öyle bir boyuttadır ki kişinin aklında intihar etme ve ölme düşünceleri sık sık dolaşır. İşte böyle durumlar da siz de depresyonun etkisi altında olabilirsiniz.

Depresyonun sadece birkaç belirtisi olmamakla birlikte bu belirtiler her zaman birlikte değerlendirilmelidir. Bir-iki belirtiye sahip olsanız da depresyonun etkisi altında olmayarak başka bir rahatsızlığınız olabilir. Bunun için eğer şüpheleriniz varsa size en iyi teşhisi bir psikolog koyacaktır. En yakın zamanda bir psikoloğa görünebilirsiniz.

İzmir Psikoloji Merkezi, depresyon tedavisinde destekçiniz olmaya devam ediyor. Ayrıntılı bilgi ve hizmet için https://izmirpsikoloji.com/psikolog-ucretleri-2020/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir