İzmir Panik Atak

İZMİR panik atak tedavisi için psikolog arayanlar için kurumumuzda panik atak terapisi yapan bir çok uzmanımız vardır. Tedavisi için doktor arayanlar, panik ataktan kurtulmak isteyenler, panik atak da ilaç tedavisi ve kullanılan ilaçlar, panik atak ile ilgili tavsiye psikolog, psikiyatri ve doktor gibi tüm sorularınızı bu yazımız da cevaplandırmaya çalışacağız.

DİPNOT : İzmir de psikolog panik atak/emdr terapisi ve bilişsel davranışçı terapi ile Ege Pozitif Psikoloji ailesi olarak panik atak sorununu neredeyse %100 e yakın bir başarı elde etmiş bir ekipten oluşmaktadır.Bizimle iletişime geçmek için Tıklayınız

Panik Atak Nedir

Panik atakları; boğulma hissi, nefes almada zorluklar, kalp çarpıntısının olması, göğüs ağrılarının yaşanması, titreme, terleme, mide bulanması, ateş yükselmesi, kendi kontrolünü kaybetme, ölümden korkma ve benzeri durumların yaşandığı bedensel belirtiler de gösteren bir durumdur. Kişi böyle bir ruhsal ve bedensel sürece girdiğinde önemli olan aklından geçirdiği düşüncelerdir. Bu düşünceler panik atakların panik bozukluğa dönüşüp dönüşmeyeceği konusunda etkili olmaktadır. Kişi panik atak yaşamış ve deneyimlemiş se bundan sonra ki olay ve durumlar karşısında tekrar panik atağı yaşar mıyım diye düşünmeye başlamışsa bu durum panik bozukluğuna yol açmaktadır.

İnsanların bir çoğu panik atak durumunu yaşamaktadır. Fakat çok az bir kısmı panik atağı panik bozukluğa çevirmektedir. Bu kişilerin çoğu panik atağı üzerine felaket senaryoları kurmazlar, yaşamış oldukları deneyimlerini gündelik hayatta olan durumlar ile bağdaştırmışlardır. Fakat bu durumun tam tersini düşünüp yaşanılan olayı çok önemli bir noktada görürse panik atağı zihninden atamaz. Böylece panik bozukluğa dönüşme ihtimali kişinin sergilediği tutum ve davranışlara bağlıdır.

Panik Atağın Belirtileri Nelerdir?

İzmir Panik Atak Tedavisi

Panik atağın en belirgin görülen belirtileri bedensel duyumlardır. Kişi bedeninde olan farklılıkları kısa sürede fark eder ve bu belirtilere odaklanır. Ortada somut bir tehlike olmaksızın kişi kendini sıkışmış ve kaygılı hissetmektedir. Belirtileri: Vücutta uyuşma, üşüme ve ya ter basma, vücutta titreme, soluğun kesilmesi, ölüm korkusu, bayılcak gibi olma, karın ağrısı, baş dönmesi gibi belirtilerdir.

Beklenti Anksiyetesi Ortaya çıkıyor

Panik atakda; ataklar oluştukça, kişi ataklar arasında ki süreçte sürekli; “gergin, huzursuz, her an yine olur mu beklentisi, ya yine olursa, yine gelirse ne yapacağım, gelmesin, tekrar etmesin” panik atağın tekrar geleceğini beklemeye de başlar. Atakların çoğu belirsiz, nedensiz yerlerde beklentiyi ve kaygıyı arttırır. Buna “beklenti anksiyetesi” denir.

Yoğun ve Sürekli Üzüntü:

Panik Atak yaşayanlar: özellikle evde ya da çevresinde kimsenin olmadığı zamanlarda ya kalp krizi geçirirsem ya bana bir şey olursa gibi düşüncelerle kontrolü kaybedip çıldırıp intihar etmekten korkmaya ve hastaneye ulaşamama vb. düşüncelerin yoğun olması dan dolayı da yoğun bir üzüntü halinde olurlar.

Panik Atak Neden Olur?

Doğada savunmasız kalmamak ve yaşama tutunmak için insan kaygı ve korku duygularını yaşar. Vahşi yaşamda hayatlarını sürdürmek için gerekli olan duygulardır. Organizma tehlike ile baş başa kaldığında korku duygusuyla birlikte bedensel yanıtlar oluşturur. ‘’Savaşmak’’ ve ya ‘’kaçmak’’ için kişi hazırlanır. Panik bozukluk bize ilkel atalarımızdan kalan içgüdüsel durumlardan biridir. İlkel dönemlerde yaşadığımız sorunlar ortada kalmamıştır, panik atak artık yanlış zamanda doğru olmayan tepkilerin verilmesidir. Panik atak korku duygusunu yaşatır fakat tehlikeli bir durum değildir. Panik atak  yaşatan düşünceden öncekişide bedensel belirtiler başlamaktadır. Kişi bu bedensel duyumlara çok fazla odaklanıp yanlış yorumlar. Bedenimde kontrolüm dışında bir şeyler oluyor, bana bir şeyler oluyor gibi düşüncelere kapılırsa durum felaketleşir. İnsanlar düşünceleri ile bir kişilik oluşturur. Düşünceler duygulara dönüşmektedir. Kötü olan düşünceler korku ve kaygıya dönüşür. Kişi olumlu düşünceleri benimser ve yerleştirirse bu durum ortadan kalkacaktır.Algıladığımız durum doğru olmasa da hislerimizi etkiler ve biz bu olumsuz hisler ile birlikte negatif düşüncelere kapılırız. Panik atak yaşarken bir an kendinizi gözlemlemek gibi uzaklaşıp mantıklı ve bilge düşünürseniz bu durumun daha az zarar verdiğini gözlemlersiniz. Korku ve kaygılarımızdan kaçtıkça bunlar çoğalır ve büyürler, onlarla yüzleşmek ve problemi çözmek ise bu duyguların çözümlenmesini sağlar. Kişinin kendi dışında oluşan bir tehlike yoktur, kişiyi tehlikeye sürükleyen kendi içinde ki düşüncelerdir.

Panik bozukluğun genetik ile etkisi araştırılmaktadır. Kanıtlar gösterilmeye başlansa bile net bir bulgu elde edilmemiştir ve kalıtsal değildir. Daha çok çevresel faktörler rol oynar. Kişinin büyüdüğü alan, çevresi, çocukluğunda nasıl deneyimler yaşadığı, kendisi ve diğer kişiler ile olan iletişimi önemlidir. Bunların hepsi bir davranış biçimi oluşturmaktadır. Hem bu davranış biçimleri hem de kalıtsal özellikler panik bozukluk için rol oynamaktadır.

İzmir Panik Atak Psikiyatrist ve Doktorları

İzmir de panik atak tedavisi ve tanısı ile çalışan bir çok doktor ve psikiyatrist vardır. Devlet hastaneleri, özel tıp merkezleri ve özel kliniği olan hastanelerde yetişkin psikiyatri bölümü bulunmakta ve panik atak ve kaygı bozukluğu ile ilaç tedavisi uygulayarak, İzmir de ki bazı en iyi psikiyatrist olanlar ise hem ilaç hemde psikoterapi yöntemi kullanmaktadır.

 

Panik Atak da İlaç Tedavisi

Panik atak tedavisinde kullanılan yöntemlerin başında ilaç tedavisi gelmektedir. İzmir panik atak tedavisi yapan bir çok doktor ve psikiyatrist vardır. Panik atak da sık kullanılan ilaçlar: genelde sakinleştirici, kaygı azaltıcı ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar sorunu bazen tamamen ortadan kaldırır. Bunun için İzmir de psikiyatri doktorlarından yardım almanız önerilir. İzmir de panik atak tedavisi yapan bir çok psikiyatrist vardır. İzmir de neredeyse tüm tıp merkezleri, devlet hastanelerinde panik atakla çalışan psikiyatri servisleri vardır. Aynı zamanda da özel psikiaytri klinikleri de İzmir de oldukça fazladır.

Panik Bozukluğun Tedavisi Nasıl Olur?

İzmir panik atak

Antidepresan ilaçlar tedavide kullanılan bir yöntemdir. Aşırı uyarılma haline ve panik atak nöbetlerin de kişiyi rahatlatabilir ve iyi hissettirebilir. Fakat tek başına ilaç yeterli olmayabilir. İlaç anlık ve kısa süreli rahatlama sağlasa da yeterli olmadığı durumlar oluşmakta çünkü ataklar tekrarlayabilir. Aynı zamanda ilaç kaçınma davranışını pekiştirmektedir. Bu nedenle ilaç tedavisinin yanında terapi yöntemleri destek sağlanmalıdır. Bu terapi yöntemlerinden bazıları; bilişsel davranışçı terapi ve EMDR terapisidir. Bazen Tek başına terapiyöntemini kullanmak da çözüme ulaşmak için başarılı bir seçenektir. İlaç kullanmanın zorunluğu mu değil mi? Tedavi de en çok karşılaşılan sorulardan biridir. Fakat sadece terapi yöntemleri ile başarı sağlandığı da tespit edilmiştir.

Panik Bozukluk Tedavisinde Bilişsel Davranışçı Terapi Yarar Sağlar mı?

Bilişsel davranışçı tedavilerde kişinin otomatik düşünce sisteminin ve zihinsel yapısının değişimi sağlanmaya çalışılmaktadır. Seanslarda panik ataktan korkmamayı, panik atak halinde geliştirilmesi gereken becerileri, yeni yaşantıları düzenlemeyi, korkulacak olay ve durum karşısında kişinin benimseyeceği yeni düşünceleri ve korkmamayı konuları hedeflenir. Korku ve kaygı hissinde yaşanan azalma panik atağı önemsiz bir duruma getirmektedir. Kişiye panik atağa eşlik eden kaygı ile nasıl baş edebileceği konusunda alternatif çözüm yolları buldurur. İlaç kullanan hastalarla kıyaslandığında tekrarlama riskinin daha az olduğu gözlemlenmiştir. Uzun yıllar ilaç kullanımından daha kısa sürede sonuç alındığı görülmüştür.

Panik Bozukluk Tedavisinde EMDR Terapisi Yarar Sağlar mı?

İzmir de ege pozitif psikoloji ekibi olarak İzmir de Emdr terapisiyle panik atak  çözülür mü diye sorulduğunda cevap kuşkusuz ki evettir. İzmir panik atak terapisi/emdr terapisi ile tamamen panik ataktan kurtulmak mümkün olabilmektedir. Emdr terapisi Korku ve kaygı hislerinin yaşandığı durumlar kişide travma oluşturabilecek niteliktedir. İlk yaşanan panik atak panik bozukluk için oldukça önem taşımaktadır. Aynı zamanda panik atak yaşamadan önce hayatımızda bizi etkileyen tetikleyici unsurlar vardır. EMDR terapisi hem olay anını hem de tetikleyicileri çalışarak kişinin o anda takılı kalmış olan hisleriyle çalışır. Bu anıları anlamlandırmak ve duygusal yoğunluğunu azaltmak gelecek yaşantılarımız için bize kaynak sağlamaktadır. EMDR terapisi panik bozukluğun çözümü için oldukça etkili bir yöntemdir.

Panik Atak testimizi https://izmirpsikoloji.com/panik-atak-testi/ adresinden çözebilirsiniz.

 

İzmir Panik Atak ve Kaygı Bozukluğu sorunları hakkında uzmanlar aşağıda listelenmiştir, daha fazla bilgi edinmek için uzmanın ismine tıklayabilirsiniz.”] Bayram Şimşek, Uzm. Aile Danışmanı – EMDR Terapisti – Cinsel Terapist & Aile Danışmanı Betül Salman, , Aile Danışmanı & Yetişkin Psikoloğu Kaan Ay, Psikolog & Emdr Terapisti 

Makale Yazarı Uzman Klinik Psikolog Bayram Şimşek(Sitesine Gitmek İçin Tıklayın)

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir