Çiftler arasındaki uyum birçok faktörün bir araya gelmesiyle oluşur. Ten uyumu kadar ruhsal uyum da eşler arasındaki bağı arttırır. Bunlardan biri bile başarısız olduğunda tam uyum hissedilmez, bu nedenle ilişki zamanla yıpranabilir.

Vücutta çeşitli maddeler salgılayan, sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmemizi sağlayan maddelere “hormonlar” denir. Vücudun salgıladığı hormonlardan biri olan “feromon”un keşfi, ten uyumu ile cinsellik arasındaki ilişkiyi açıklıyor. “Aşk kokusu” olarak tanımlanan feromon, insanların davranışlarını bile etkileyebilir. Örnek vermek gerekirse kadınların yumurtalıklarının yumurta ürettiği dönemler sırasında yaydıkları feromonlar, erkekler için diğer zamanlara nazaran daha çekicidir. Ek olarak, yalnız yaşayan erkeklerin sakalları ve saçları geç uzayabilir ve birlikte yaşayan kadınların adet günleri aynı olabilir. Bu hormonların, birlikte yaşayan insanların benzer davranışlar sergilemesinin nedeni olduğu söylenmektedir.

Ten Uyumu Nasıl Anlaşılır?

Kişide ten uyumu, artan kalp atış hızı ve sürekli dokunma arzusu ile kendini gösterir. Sürekli dokunma, anda kalma isteği, cilt uyumunu insanlar için çekici kılıyor. Yaşandığında bağımlılık yapan bu uyum, kişide “tek deriden yapılmış” gibi bir his yaratır. İnsanlarda güzel duygular uyandıran (heyecan, mutluluk ve özgüven gibi) bu uyum zamanla büyüyen ve gelişen bir durum değildir. Cinsel isteği artırarak çiftler arasında sağlıklı bir cinsel yaşam sağlar.

Ten uyumu, ilişkilerde zorunlu bir kriter olmasa da eşler arasında güçlendirici bir etkiye sahiptir. Birçok çift üzerinde bağımlılık yapıcı etkisi vardır. Ortalama olarak toplumda aşk yaşayanların %10’u ten uyumluluğuna sahiptir. Ancak tenin ahengi tıpkı aşk gibi zamanla kaybolabilir, sıradan ilişkilere dönüşebilirler. Aldatılma korkusuyla yanlış fikirlere kapılan kişiler, eşlerine karşı sadakatsiz hale gelebilirler. Bu gibi durumlar yaşamamak için çiftlerin duyguları hakkında açıkça konuşabilmeleri ve ilişkilerini eskisi gibi canlandırmak için yeni şeyler denemeye açık olmaları gerekir.

Korku, kaygı bozukluğu, eşin dokunmaya tepkisi, eşe dokunma isteksizliği, erkeklerde güvensizlik, kadınlarda isteksizlik gibi belirtiler ten uyumunun kaybolmaya başladığını gösterir. Çiftler arasında sarılma, uyuma gibi temaslar azalmaya başlarsa bu konuda profesyonel destek alınmasının zamanının geldiğini gösterir.

Çiftlerin cinsel yaşamları ve ten uyumu evlilikleri üzerinde ciddi bir etkiye sahiptir. İnsanların cinsel yaşamlarında karşılaştıkları sorunlar, o ilişkide sağlıklı ve uzun süreli bir ilişki kurmayı zorlaştırabilir. Araştırmalara göre mutlu evliliklere cinsel yaşamın katkısı yüzde 70 oranında görülüyor.

Ten uyumu, gözlenen semptomlar nedeniyle ilk gece korkusu, ereksiyon bozukluğu, vajinismus gibi durumlarla karıştırılabilir. Ten uyumu, ilişkinin ilk günlerinden itibaren hissedilen ve sonrasında kurulması çok zor olan bir duygudur. Bu durumlarda, ilişkinin seyri kişilerin beklentilerini belirler. Doğrudan aşk hakkında düşünmek oldukça yanlış bir tutumdur ve insanlarda hayal kırıklığına neden olabilir, ancak her ilişkinin güçlü bir yanı vardır, bunlara odaklanmak çiftler arasındaki bağı artıracaktır.

Cinsel Uyum Sorunları ve Ten Uyumsuzluğu

İnsanlar, kadın ve erkek gibi cinsiyet kimliğine sahip varlıklardır. İnançlarımız ve kültürümüz gereği çok konuşulmasa da cinsellik, ergenlik sonrası kadın ve erkekler için duygusal ve fiziksel bir ihtiyaçtır. Ülkemizde kültürden kaynaklanan nedenlerle hem erkek hem de kadınlar cinsel konular hakkında oldukça yetersiz bilgiye sahiptirler. Ten uyumu gibi konular da pek fazla bilinmemektedir. Bu bilgi eksikliği ve yanlışlığı bazen çeşitli cinsel sorunların ortaya çıkmasına neden olur.

Cinsel uyum sorunları pek çok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Cinsel uyumsuzluğun nedenlerini bulup çözmek çiftler arasındaki ten uyumunu sağlamak için, sağlıklı cinsel yaşam ve sağlıklı ilişki için çok önemlidir. Cinsel uyumsuzluğa, ten uyumsuzluğuna neden olabilen durumlardan bazıları şunlardır:

  • Farklı libido seviyeleri
  • Baskıcı, zorlayıcı, bencil gibi travmatik cinsel deneyimlerle cinsellikten kaçınma
  • Cinsellikle ilgili tabular ve korkular
  • Rahatsız edici cinsel fanteziler ve rüyalar
  • Partnerlerin çok stresli olması
  • Depresyon, anksiyete gibi sorunlar

Bu nedenlere ek olarak, seks hakkında konuşmamak, cinsel rahatsızlıkların ifade edilmesinin önüne geçeceğinden cinsel sorunların çözüme ulaşmasını oldukça zorlaştırır. Çiftler birbirlerinin ne istediklerini bilmeyecekleri için cinsel sorunlar gittikçe artacaktır. Cinsel uyumsuzluğun neden olabileceği libido eksikliği de cinsel uyumsuzluğun artmasına neden olur.

Ten uyumu olmaması bir hastalık olmasa da ten uyumu için tek başına bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Önemli olan partnerinizle cinsel uyumluluğunuzu öğrenmek, ten uyuşmazlığı hakkında fikir sahibi olmaktır. Kişiler bu tip sorunları çözebilmek için birbirleriyle beklentilerini, zevklerini, hoşlandıkları ve hoşlanmadıkları durumları paylaşmak zorundadırlar.

Sorun bunaltıcıysa, destek almaya, aile terapisine, seks terapisine açık olunmalıdır. Farklı tekniklerle uygulanan terapi yöntemleri cinsel uyumsuzluk sorununu çözmeye yardımcı olacaktır. Uyumluluk testi ve ten uyumluluk testi gibi testlerle ne kadar cinsel uyum bulunduğunu, hangi konularda hemfikir olduğunuzu, neyi ne kadar istediğinizi, nelerden rahatsız olduğunuzu ve partneriniz ile neler konuşabileceğinizi anlamak mümkündür.

Detaylı bilgi almak için https://izmirpsikoloji.com/cinsel-sorunlarla-ilgili-danismanlik-hizmeti/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Partnerinizle cinsel uyumunuzu merak ediyorsanız, https://izmirpsikoloji.com/test-coz/cinsel-uyum-olcegi/ linkinden testi çözebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir