Psikolojik sorunlar, kimi zaman günlük işleri ve yaşamı ciddi şekilde etkileyebilir. Depresyon, anoreksiya, anti sosyal kişilik bozuklukları ya da cinsel işlev bozuklukları gibi pek çok psikolojik sorun başlığından bahsedilir. Psikolojik bozuklukların temel nedenleri kimi zaman bilinmemektedir. Psikolojik sorunları nasıl giderilir ise sıklıkla merak edilen konulardan biridir.

Eğer bir kişi uzun süre ruh hali ya da bilişsel sorunlar konusunda yaşam kalitesini etkileyecek düzeyde bir problem yaşıyorsa psikolojik bir değerlendirme yapılması faydalı olacaktır. Psikolojik sorunlar için tedavi genel olarak beceri gelişimi ve düşünce süreci üzerinde olumlu bir yönelim sağlamak için psikoterapi şeklinde ilerlemektedir. Bununla birlikte ciddi bozukluklar ya da madde kullanımı gibi sorunlar varsa hastane ve ilaçla psikolojik tedavi uygulanabilmektedir.

Psikoterapi Süreci

Uygun tedavi yöntemleri ile psikolojik rahatsızlıklar büyük ölçüde iyileşmektedir. Ancak hayatın olağan akışında bazen yeniden tekrar etmeleri de mümkündür. Eğer bir psikolojik sorun giderilmezse akademik, sosyal ya da iş hayatında sorunlara yol açabilir. İzmir Psikoloji olarak online ya da yüz yüze görüşmelerimizle tüm psikoterapi sürecinde yanınızdayız. Bizimle her zaman iletişim kurabilirsiniz.

Psikolojik rahatsızlıkların tedavisi yönetilirken ilk adım hasta tarafından bir problemin var olduğunu kabul etmektir. Kimi zaman psikolojik rahatsızlıkları olan kişiler problemlerini inkâr eder ve tedavi almaktan kaçınırlar. Düzenli bir şekilde psikolojik destek almak psikolojik bozukluklar geliştirme riskini de azaltmaktadır.

Psikolojik bozuklukları tedavi için farklı yöntemler kullanılabilmektedir. Bunlardan en yaygın olanları;

  • Yanlış düşünce kalıplarını değiştirmek ve algıyı olumluya yönlendirmektir,
  • Destek ve anlayış geliştirmeyi sağlamak için gerekirse aile terapisi,
  • Var olan durumların tanımlanması ve bunun üzerine görüşmeler yapılması,
  • Bireysel terapi,
  • Bilişsel davranışçı terapi,
  • Gerekirse antidepresan ilaç kullanımı (Antidepresanlar depresyon, anksiyete ve bazen diğer durumları tedavi etmek için kullanılır),
  • Konuşma terapisi v.b.

Bir psikolog ile konuşmak ve kendinizi keşfetmek bu noktada oldukça işe yarar bir yöntemdir. Seanslar sırasında duygu durumunuz, ruh haliniz, düşünceler ve davranışlar hakkında bilgi edinmeniz sağlanır. Bu seanslar sonrasında edindiğiniz iç görü ve bilgilerle başa çıkma ve stres yönetimi becerilerini öğrenebilirsiniz. Tüm süreç boyunca zihinsel sağlığı iyileştirmek için kendi yaklaşımına sahip birçok psikoterapi yöntemi vardır.

Psikolojik bir sorununuz olduğunu düşünüyorsanız klinik psikolog ya da psikiyatrist ile görüşebilirsiniz. Genel olarak sorun çözümünde farklı metotları uygulayan uzmanlardır. Konuşma terapisi metodunu uygulayan klinik psikologların yanında ilaçla tedavi yöntemini uygulayan psikiyatristler de bulunmaktadır. Ön görüşmeden sonra gerekli yönlendirmeler kliniğimizde yapılabilmektedir.

Psikolojik olarak sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız kendi kendinize de yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Bunlardan birincisi her zaman aktif kalmaktır. Özellikle egzersiz depresyon ve stresi yönetmemize yardımcı olacaktır. Yürümek, yüzmek ya da bahçeyle uğraşmak gibi keyif aldığınız herhangi bir fiziksel aktiviteye hemen başlayabilirsiniz. Bununla birlikte sağlıklı seçimler yapmak da psikolojik sorunları hafifletmede yardımcı olabilir.

Olumlu bir tutum benimserken aynı zamanda hayatınızla ilgili öncelikleri belirlenir. Zaman ve enerji yöneterek psikolojik durumunuzu dengede tutabilirsiniz. Gerekiyorsa yükümlülüklerinizi azaltın ve kendinize daha ulaşılabilir hedefler belirleyin.

Bir terapist ile görüşmek bu zorlu süreçte size oldukça iyi gelecektir. Bu tip sorunlarla başa çıkma becerilerinizi geliştirme konusunda terapistiniz size destek olacaktır. Kimi zaman terapilere aile de dahil edilebilmektedir. Sosyal aktivitelere katılmaya çalışmak ve düzenli olarak aile ve arkadaşlarla bir araya gelmek ihtiyacınız olan sosyalleşmeyi de sağlayacaktır.

İzmir’in en iyi psikologlarıyla görüşmek için İzmir psikoloji ile hemen iletişime geçebilirsiniz. Hızlı tanı ve tedavi süreci için randevu alabilirsiniz.

Daha fazla detaylı bilgi için https://izmirpsikoloji.com/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir