psikologa-neden-ihtiyac-duyulur

Her insan hayatın akışı içinde iniş ve çıkışlar yaşar. Yaşadığı problemleri küçük zanneder kendisi üstesinden gelmeye çalışır. Lakin küçük gibi görünen bu problemler zamanla büyür ve aşılamaz bir hâl almaya başlar. Geçmiş yıllarda psikoloğa gitmek toplum nezdinde “delilik” olarak isimlendiriliyordu lakin modern toplumlumun getirisi olarak bu kavram insanların zihninde aşıldı.

Psikoloji dalında ülke genelinde olduğu gibi İzmir’de de hizmet sağlayan birçok kurum mevcuttur fakat İzmir psikolog denilince İzmir Psikoloji akla ilk gelen kurumlardandır. Detaylı bilgi için kurum ile doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

Psikoterapiye Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Psikoloğa neden ihtiyaç duyarız sorusuna verilecek cevap karşısında liste uzayıp gider. Öncelikle psikologlar olaylara farklı bir açıdan bakabilmemizi sağlar. Her insan psikologları ziyaret etmeden önce tek bir fikir üzerinde odaklanır. “Ben haklıyım!” veya benim bakış açıma göre bu doğru. Her zaman haklı veya bir şeyleri doğru yapamamış olabiliriz. Bunu kabullenmek ve olaylara farklı açıdan bakabilmeyi başarmak için psikologlara ihtiyaç duyarız. Sadece bununla da sınırlı değil. Üstesinden gelemediğiniz sorunları daha kolay çözümleyebilmek, kendinizi geri kazanmak, bir birey olarak kendinizi en güzel şekilde keşfedebilmek, insanlara kabul ettiremediğimiz durumlar üzerinde bir yargıya ulaşabilmek, kısacası kim olduğumuzu bulmak için psikologları ziyaret ederiz.

Bir psikoloğun kapısını çalmadan önce insanların aklında şu soru vardır? Acaba ben normal değil miyim? Yaşadığım duygusal problemi sadece ben mi aşamıyorum? Yalnızca ben mi yaşadıklarımın üstesinden gelemiyorum? Aslında kimse yaşanılan bu duygusal boşluklarda yalnız değildir. Yaşanılan birçok problem, stres, kaygı bozukluğu neredeyse her insanın yaşadığı genel sorunlardır. Ama çoğu insan kendi içinde aşılamaz bu problemleri bastırmaya çalışır. Bu sorunlar küçük birer problemken yardım alınmadığında aşılamaz bir hâle gelir.

Toplumumuzun en ihtiyaç duyduğu şey aslında dertleşmektir. En çok da konuşamadıklarımızı rahatlıkla dile getirmek ve rahatlamak için psikologlara ihtiyaç duyarız. Kimseye anlatamadıklarımızı anlatmak, içimizi dökmek ve bunlara çözüm bulmak isteriz. Kendimizde olan problemlerin aslında bizde olan ama fark edemediğimiz çözümlerine ulaşırız.

Birçok insan psikologlara gitmeden önce kendi gücünün farkında değildir. Kendisini yalnız, işe yaramaz, moral olarak tükenmiş hisseder. Başarabileceklerinin bilincinde değildir. Güçlü insan her daim çözüm odaklıdır. Sorunlarının bilincindedir, kendi gücünün de farkına varmak için bir psikoloğun kapısını çalmaktan çekinmez. İzmirliler için de aynı şey geçerlidir. İzmir psikolog arayışında olanlar İzmir Psikoloji kurumuyla mutlaka iletişime geçmelidir.

Psikoloğa Neden Gidilmelidir?

Duygusal boşluktaysanız, kaygı bozukluğunuz varsa, atacağınız her adımdan korku duymaya başladıysanız ve en önemlisi de tavır ve davranışlarınız hem kendinize hem de çevrenize zarar vermeye başladıysa, insanlarla iletişim kurmakta güçlük çekiyorsanız, yalnız kalmış duygusuna kapıldıysanız mutlaka bir psikoterapistten yardım almalısınız. Ayrıca terapi yalnızca hastalandığınızda başvurulan bir yöntem değildir. Günlük yaşamda üstesinden gelemediğiniz durumlarda sizleri destekler ve yaşam kalitenizi yükseltmeyi hedefler.

Kalabalık bir ortamda bile kendinizi yalnız hissediyorsanız, olur olmaz her şeye alınganlık göstermeye başladıysanız, algı sorunu yaşıyorsanız, odaklanamıyorsanız, aşırı dikkat dağınıklığı yaşıyorsanız, özgüveninizi yitirmeye başladıysanız, tercihlerinizde kararsızlık ya da korku yaşıyorsanız (örneğin evlilik, boşanma gibi hayatınızı değiştirecek konularda net bir karara ulaşamıyorsanız) , hayatınızı değiştirecek bir sınav öncesi korku, kaygı, konsantrasyon bozukluğu yaşıyorsanız, iş stresi, toplum baskısı gibi altından kalkılmaz bunalımlar ve korkularınız varsa, bazı kişi, iş veya durumlara saplantı yaratıyorsanız ve bunlarla birlikte sürekli korku, kaygı ve telaş hissediyorsanız mutlaka bir terapiste başvurmalısınız.

Psikolog İzmir kendi yöntemleriyle karşılıklı sohbet halinde sizlerle görüşmeler sağlar, yaptığı terapiler sonunda sorunlarınızın temeline iner, sorduğu sorularla sorunlarınıza çözüm üretir. Sorununuza göre bu uzun soluklu bir süreçte olabilir, kolay çözüme ulaşabilen kısa bir süreç de olabilir.

Daha detaylı bilgi almak için İzmir Psikolog sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

1 Yorum

  1. Bilgilendirici bir içerik olmuş. elinize sağlık


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir