pedofili-nedir

Çocuklara cinsel istismar, günümüzde oldukça önemli bir sorun olarak gösterilebilir. Çocukları böyle kötü bir durumdan korunması her bireyin sorumluluğu altındadır. Pedofilinin önceden fark edilmesi ile bu durumun önüne geçmek mümkündür. Bunun için ailelerin pedofili konusunda bilinçlendirilmesi gerekir. Aynı zamanda pedofilinin nasıl anlaşılacağına dair bilgilendirme yapılması gerekir.

Çocuklara cinsel istismar farklı şekillerde meydana gelebiliyor. Örneğin en fazla karşılaşılan durum cinsel amaçla temas edilmesidir. Aynı zamanda sözel istismar gibi durumlar da olabilir. Bunların yanı sıra cinsel ilişkiye tanık etme durumu da istismardır. Aynı zamanda ticari olarak cinsel sömürüye çevirme, cinsel içerikli videolara konu etme ve çocuğa cinsel organı gösterme gibi durumların hepsi pedofili kapsamındadır. Konuyla ilgili İzmir pedegog kurumlarından destek alabilirsiniz.

Pedofiliyi Nasıl Anlayabilirsiniz?

Pedofili olarak tanımlanan kişiler genel olarak 16 yaşında ve daha büyük olan ve kendinden en az 5 yaş küçük çocuklara karşı cinsel istekleri, düşünceleri olan kişilerdir. Bu kişiler ya sadece çocuklara ilgi duyar ya da hem çocuklara hem de erişkinlere ilgi duyabilir. Pedofili olan kişileri fark etmeniz için iyi bir gözlem yapmanız gerekir. Öncelikle bu tip kişiler çocukların ve ailelerinin güvenlerini kazanmaya çalışır.

Bununla birlikte manipülasyon yöntemini kullanarak ikna etmeye çalışırlar. Çocuğa cinsel organını göstermeye çalışırlar. Bu durumu genellikle yanlışlıkla olduğunu iddia ederek kapatmaya çalışırlar. Pedofili olan bireyleri anlamanın en önemli yollarından birisi de bu tip kişilerin çocuk pornoları izlemesidir. Aynı zamanda çocuk cinsel organlarını görmek isterler. Bu tip kişilere dikkat ederek pedofili durumunu anlayabilirsiniz. İzmir pedagog yardımıyla bu tip kişiler anlaşılarak kötü durumların önüne geçilebilir.

Çocukların İstismara Uğradığını Anlamanın Yolu

Çocuklar, cinsel istismara uğradığı takdirde bunu ifade etmekte zorlanabilir ya da çekinebilirler. Bu çok büyük bir travma olarak gösterilebilir. Böyle durumlarda yapılması gereken şey ailelerin istismar durumunu fark etmesidir. İstismara uğrayan çocuklarda bazı belirtiler görülmesi mümkündür. Örneğin cinsel organlar ile aşırı ilgilenilmesi ya da altını ıslatma, dışkı kaçırma gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Bunların yanı sıra cinsel organlarda kanama, ağrı, kızarma, yaralanma gibi belirtiler olabilir. Oyuncaklar üzerinde cinsellik taklidi, yalnız kalmaktan çekinme, cinsel ilişki hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olma ve cinsel ilişkili sözleri sık kullanma durumları da istismar belirtileri arasında yer alıyor. Fiziksel temas yapıldığında aşırı tepki gösteren çocuklarda da istismar olma ihtimali vardır. Davranış bozuklukları da bunun belirtisi olabilir. İzmir pedagog yardımı alarak ve bu durumları takip ederek istismar durumunun anlaşılması mümkündür.

Cinsel İstismar Sonrasında Çocuklar Nasıl Etkilenir?

Cinsel istismara maruz kalan çocuklar bu durumdan oldukça kötü etkilenir. Sadece çocukluk döneminde değil yetişkinlik döneminde de etkileri devam edebilir. Örneğin travma sonrası stres bozukluğu ve sürekli utanç duygusu çok yaygındır. Bunların yanı sıra ani öfke patlamaları, sinirli olma, depresyon, intihara meyilli olma ve kendini yaralama, güven sorunları gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Cinsel istismara maruz kalan çocuklar yetişkinlik hayatında cinsel problemler yaşayabilir. Kâbus görme, alkol bağımlılığı, uyuşturucu madde bağımlılığı gibi etkileri de olabilir. Bunların yaşanmaması için İzmir pedagog yardımı almak önemlidir.

Aileler İstismara Karşı Nasıl Önlem Alabilir?

Aileler istismara karşı önlem alarak çocukların hayatları boyunca etkisi altında kalacağı kötü durumların önüne geçer. Pedagog İzmir tavsiyeleri kapsamında çocuğunuzla iyi bir iletişime sahip olmaya özen göstermelisiniz.

Çocuğu dinlemek ve davranışlarını gözlemlemek de önemlidir. Mahremiyet ve cinsel konularda eğitim verilmesi de gerekir. Aynı zamanda çocuklara bedenine kimsenin rızası olmadan dokunmasına izin vermemesi gerektiği de anlatılmalıdır.

Detaylı bilgi almak için Pedagog İzmir sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir