Koronavirüs, tüm dünyada pandemi olarak kabul edildi ve hayatımızda birçok köklü değişikliğe yok açtı. Özellikle 2020 Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran dönemlerinde uygulanan sokağa çıkma yasağı ve evde kalma çağrısı birçok kişiyi etkiledi. Covid-19 tedbirleri süreci en çok yaşlıları ve çocukları etkiledi.

Unutmayalım ki çocuklar enerji dolu, hareketli ve sosyal insanlardır. Özellikle okul çağındaki çocuklar dışarıda oyun oynamak, arkadaşlarıyla vakit geçirmek ve sosyal aktivitelere katılmak isterler. Üstelik tüm bu süreçler çocukları zihinsel ve bedensel gelişimine de katkı sağlar. Ancak pandemi sürecinde okulların da kapanmasıyla çocuklar uzun bir süredir evde vakit geçirmek zorunda kaldılar.

Bu yazımızda sizlere Koronavirüs sürecinin çocuk psikolojisine olan etkisinden bahsedeceğiz.

Çocuklarınızı Koronavirüse Karşı Bilgilendirin

Çocuklar her zaman yetişkinlerin davranışlarını örnek alırlar. Bu yüzden yetişkinler pandemiye yönelik yoğun bir endişe duyarsa çocuklar da bunlardan etkilenecektir. Öncelikle hangi yaşta olursa olsun çocuğunuzun yaşı ve seviyesine uygun bir şekilde koronavirüs hakkında onu bilgilendirin. Çocuğunuza virüsün zararları,  hangi yollarla bulaşabileceği,  virüsten korunmak için hangi tedbirlerin alınabileceği konusunda bilgi verin.

Koronavirüs hakkında bilgi verirken çocuğunuzun gelişim seviyesine uygun davranın. Ayrıca çocuğunuzun bu konudaki tüm sorularına onu geçiştirmeden ciddi bir şekilde cevap verin.

Çocuklarınızın Sosyalleşmesini Sağlayın

Koronavirüs önlemleri içinde en önemlilerinden biri de sosyal mesafedir. Özellikle çocuklarda araya sosyal mesafe girmesi çocukların sosyalleşmesini de engelledi. Sosyalleşmeyen ve yaşıtlarıyla vakit geçirmeyen çocukların gelişimi olumsuz etkilenir.

Pandemi koşullarına uygun olarak çocuklarınızın sosyalleşmesini sağlayın. Çocuğunuzu uygun ortamlarda sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına dikkat edeceği şekilde uygun etkinlikler yapabileceği sosyal ortamlara götürün.  Unutmayın, sosyal mesafe sosyalleşmeye engel değildir.

Çocuğunuzu Eve Tıkmayın

Koronavirüs salgınına karşı en başından beri tüm dünyada uzmanlar evde kalma yönünde çağrılar yapıyorlar. Ancak kapalı bir alanda yetişkinler olarak sizin dayanamadığınız gibi çocuğunuz da sıkılacaktır. Bu süreçte çocuğunuzu eve tıkmak yaptığınız önemli hatalardan biri olacaktır. Çocuğunuzun salgın riski olmadan dışarıda vakit geçirebileceği seçenekler de mevcut.

Çocuğunuzla birlikte doğada vakit geçirebilirsiniz. Gün içinde sosyal mesafeli yürüyüşler, ufak sportif etkinlikler ya da havalara bağlı olarak izole bir şekilde doğada bir aktivite çocuğunuzun akıl ve ruh sağlığını desteklemek için çok faydalı olacaktır.

Çocuğunuzla Kaliteli Vakit Geçirin

Koronavirüs sürecinde çocuklar ve ebeveynler daha uzun süre baş başa kalmaya başladı. Bu yüzden çocuğunuzla geçirebileceğiniz vakit de bir hayli fazla. Ancak bu süreçte çocuğunuzdan kaçarsanız ve onunla vakit geçirmezseniz psikolojik sağlığını olumsuz etkileyebilirsiniz.

Koronavirüs sürecinde çocuğunuza daha fazla ilgi gösterin ve onunla kaliteli vakit geçirin. Hem iletişiminizi güçlendirecek hem eğleneceğiniz hem de çocuğunuzun gelişimini destekleyecek etkinlikleri birlikte yapın.

Doğru yaklaşım pandemi sürecinde çocuğunuzun psikolojik gelişimine yardımcı olacaktır. Detaylı bilgi ve destek için https://izmirpsikoloji.com/izmir-pedagog-cocuk-ergen-psikologu-onerisi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir