Gülünç Duruma Düşme Korkusu Nedir?

Komik duruma düşmek zayıflık mıdır? Sizi daha az ciddi mi kılar? Kendilerine çok önem veren insanlar özellikle kritik anlarda gülünç duruma düşmenin kabus gibi olabileceğini düşünürler. Çizmeye çalıştığı imajın zedelenebileceğini düşünerek hata yapmaktan hep kaçınırlar. Unuttukları bir şey vardır hissettikleri “gülünç duruma düşme korkusu” her şeyden öte bir duygudur.

Yanlışlarımız genellikle çevremiz tarafından onaylanmayan bir durumdur. Fakat insan olarak çoğumuz bunu kişisel algılama eğiliminde olduğumuz için “sadece bana gülüyorlar” diyerek olduğu ortamda utanmaya başlar. Bu utanç zamanla kişide huzursuzluk yaratır. Ve belki de ona hep gülüneceğini düşünerek ortamlarda hep utangaç ve kusursuz olmaya çalışırlar. Gülünç duruma düşmekten sürekli korkuyorsanız şunu unutmayın ki her insan hayatının bir noktasında bu duyguyu hissetmiştir.

Çünkü çevreye göre orantısız bir şey yaptığınızda bunun garip karşılanması çok olasıdır. Sınırınızdan biraz saptığınız resmi ortamlar da çok daha fazla yaşayabileceğiniz bir durumdur hatta. Palyaçoları hayal etmeye çalıştığınızda gülünç duruma düşmek için neler yaptıkları gözünüzün önüne gelecektir. Büyük ayakkabılar, çevrede olmadığı kadar renkli kıyafetler ve kırmızı büyük burunlar… kendilerini gülünç duruma düşürmek için çeşitli sakarlıklar yaparlar.

Kendini Gülünç Duruma Düşürmek

Gülünç duruma düştüğünüzü hissettiğiniz durumu düşünelim. Eğer yaptığınız bir hatayı çok fazla büyütürseniz aslında kendi kendinizi utanmış hissedersiniz. Yada yapamadığınız bir şeyi sırf yapabileceğinizi göstermek için denerseniz yine gülünç duruma düşersiniz. Örneğin, sırf basketbolculara çok özendiğiniz ve beğendiğiniz için, yeteneğiniz olması dahi yada hiçbir eğitim almamış olsanız dahi bunu çok iyi yaptığınızı söyleyip yapamazsanız kendinizi gülünç duruma siz düşürmüş olacaksınız.

Bana güldüler, dalga geçtiler ve çok küçük düştüm” gibi düşünceleri aslında potansiyel olarak bu durumlarda siz yaratmış olursunuz. Siz yapamadığınız veya yapmak için çabalamadığınız her hangi bir şey üzerinde kendinize yük alarak çok iyi yaptığınızı söylerseniz gülünç duruma düşmek kaçınılmaz olacaktır. Fakat basketbol oynayamadığınızı fakat izlemeyi çok sevdiğinizi söylediğiniz zaman bu kabul ediş sizi daha samimi yapacaktır.

Kendine gülebilmek kavramı çok duyulan fakat çok az kişi tarafından yapılabilen bir durumdur. Öz saygısınız ne kadar yüksekse aslında o kadar kendinize gülerek durumu kafanızda büyütmezsiniz. Kendinize güvendiğiniz zaman başkalarının size gülmesi sizin canınızı sıkabilir. Fakat sizin öz güveniniz ve benlik saygınız beraberinde kendini kabul etme getirir. Her insanın dikkatinin eksik olabildiği ve sakarlık yapabildiği zamanlar olur. Bu durumlarda kendinizi kötü hissetmemek için aklınıza şunları getirin:

  • her zaman iyi taraflarım olmayabilir
  • taklit yapmama gerek yok
  • samimilik en iyi taklitten daha iyidir
  • başarılarımın yanında hatalarımı kabul etmeliyim
  • kimse kusursuz değildir
  • kendim olduğumda çevrem benden uzaklaşmayacak

Sınırların ötesinde olmak, başkalarına göre daha farklı şeylerden hoşlanmak veya giymek sizi gülünç duruma düşürmez. Öz saygınız olduğu sürece kendinizi kabul etmeye ve hor görmemeye başlarsınız. Yeri geldiğinde yaptığınız sakarlığa kendinizde gülebilir dalga geçebilirsiniz. Fakat yaptığınız hiçbir sakarlık sizi komik duruma düşürmez çünkü buna izin vermemelisiniz. Gelen yorumları yada gülüşleri çok fazla içselleştirmeden veya utanmadan eğlenebildiğiniz zaman gülünç duruma düşme korkunuzda kalmayacaktır. Durumu olumsuzua çevirmeye çalışmamak gerekmektedir. Burada şu sözü vermek yerinde olacaktır:

“Bir aptal kendini bilge zanneder, ancak bilge bir adam aptal olduğunu bilir.”

– William Shakespeare

Siz kendinizden tatmin olduktan sonra çevrenizin ne yaptığı önemini yitirir. Sürekli komik duruma düşüyorum dediğiniz ortamlarda endişeyi kendinizin yarattığını unutmayın.

Sosyal Medya ve Kendini Komik Duruma Düşürmek

Günümüzde belki de en çok komik duruma düşme veya düşürmek sosyal medya üzerinden oluyordur. Çok fazla beğeni almak için yapılan farklı efektler belki de farkında bile olmadan aslında kişinin yaptığı bir durumken alınan yorumlardan sonra neden gülünç duruma düştüm sorusu gelir. Samimiyet ve öz saygı ve sevgi sizi bu durumdan kurtarabilir. Ama önce kendinizi sevmeli ve beğenilmek için farklı yollara girmenize gerek kalmadığınızı anlayabilirsiniz. Burada yine yukarıda bahsedilen taklit edilme ve olmayan durumu oldurtma yine çevre tarafından kabul edilmeyeceği için size utanç duygusu verebilir.

Peki Ben Ne Yapmalıyım?

Sürekli Gülünç Duruma Düşeceğinizi düşünerek bir ortama girmeniz ise istemsiz tehlike çanlarına odaklanmanıza neden olur. Sürekli olası bir duruma karşı tetikte olmanız olduğunuz yerden asla huzur ve mutluluk almanıza izin vermez. Hareketleriniz veya konuşmalarınız gülünç duruma düşmemeye yönelik yapıldığı takdirde yine samimi olmayan tepkiler alıyor olacaksınız. Kendinize gülmeyi bilmek veya eğlenmeyi bildikten sonra bu duygunuz otomatik olarak kalkacaktır. Ortamda hep komik duruma düşüyorum yada düşülüyorum ne yapmalıyım diye soruyorsanız eğer kendinize öz saygı ve güveni aşılamanız gerekmektedir. Bu duygunuzun altında yatak geçmiş travmalarınız üstesinden gelemiyorsanız bir uzmana danışmanız yardımcı olacaktır.

 

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir