Çocuklar düşündüklerini, hissettiklerini ya da yaşadıkları olayları biz yetişkinler gibi ifade edemezler. Masal terapisi çocukların güvenli bir ortamda ; ihtiyaçlarını, duygu ve düşüncelerini, ifade etmesini sağlayan özel bir terapi tekniğidir. Masal terapisiyle çocuk sadece duygu ve düşüncelerini ortaya koymaz. Aynı zamanda sosyal ve bilişsel becerilerini geliştirir ve sergiler. Masal terapisini evde çocuğa masal okumaktan ayıran nokta; eğitimli bir uzman eşliğinde yapılıyor olmasıdır. Masal terapisti; çocuğa empatik bir şekilde yaklaşmak, onu koşulsuz olarak kabul etmek üzere eğitim almış bir uzmandır. bu durum çocuğun kendini anlaşılmış hissetmesine ve kontrol hissini ortadan kaldırmasına olanak sağlar.

İzmir Masal Terapisi Eğitimi

Masal terapisti çocukla birlikte,  onun ortaya koyduğu masal  dünyasına girerek, onunla aynı dili konuşur. bu süreç içerisinde davranış değiştirme, çocuğun problemlerinin kaynağını bulma, çeşitli becerileri geliştirme vb. şeyler amacıyla çocuk masallarından faydalanır. Terapi sürecinde aile ile görüşmeler yaparak hem süreçle alakalı bilgilendirmeler yapar hem gerekli psiko- eğitimleri verir. Terapi süreci sonlandığında çocuğun yaşadığı sorunları gidererek, onların  sağlıklı gelişimine katkı sağlamayı hedefler. Bu süreç içerisinde; yeniden masal yaratma, teröpatik masal okuma, masala yeni son oluşturma gibi deneyimsel ve bilişsel yöntemlerden faydalanır. 

MASAL TERAPİSİNİN ÇOCUKLARA SAĞLADIĞI FAYDALAR ?

Çocuklar duygu ve düşüncelerini , sorunlarını, ihtiyaçlarını anlamlandırmakta ve sözel olarak ifade etmekte zorlanırlar. Bu yüzden yetişkinler için uygulanan terapi teknikleri çocuklar için uygun değildir. Masal terapisiyle çocuk, güvenli bir ortamda, bir uzman eşliğinde; üzüntülerini, kaygılarını,korkularını,kızgınlıklarını, ihtiyaçlarını ve problemlerini ifade etme şansı bulur.

Bu süreçte çocuk, dış dünya ile kurduğu ilişki esnasında yaşadığı olumsuz tecrübeleri masal sırasında tekrar ederek değiştirme şansı yakalar. Masal terapisi çocuklara yaşadıkları zorluklarla baş etmeyi, kendi çözüm yollarını üretmeyi, empati kurmayı, duygularını ifade etmeyi, sorumluluk almayı, sosyal becerilerini geliştirmeyi öğretir.

MASAL TERAPİSİ İLE ÇOCUK HANGİ PROBLEMLERİ ÇÖZEBİLİR ?

* Travmalar, istismar

* Kaygı ve Korkular

* Bağlanma Problemleri

* Kardeş Kıskançlığı

* Boşanma Adaptasyon Süreçleri

* Düşük öz benlik saygısı

* Okula uyum zorlukları

* Saldırganlık ve Öfke Kontrolü

* Yeme ve Uyku Bozuklukları

* Dürtüsellik

* İletişim Problemleri

İZMİR’ DE MASAL TERAPİSİ

İzmir Karşıyaka’da bulunan Ege Pozitif Psikoloji Merkezi’mizde Masal terapisi hizmeti vermekteyiz. Bu konuda çalışan uzmanlarımız;

Uzm. Psk. Ayşenur Akbulut, Uzm. Psk. Dila Işıtan, Çocuk Ergen Uzmanı Beril Özsoy, Pedagog Gamze Güder randevu alabilirsiniz.

WhatsApp Hattı İçin Tıklayın

Evlilikte Sık Karşılaşılan sorunlarla ilgili yazımızı okumak için TIKLAYINIZ

Çocuklarda Sık Karşılaşılan 9 Problem ile ilgili yazımız için TIKLAYINIZ

Sık Karşılaşılan Psikolojik Problemler için TIKLAYINIZ

Sık Ortaya Çıkan Cinsel Problemlerle İlgili Yazılarımız için TIKLAYINIZ

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir