Evlilik  öncesi danışmanlıkta en önemli sorunlar olan:

Nişanlanma ve isteme süreci

Düğün süreci

Gelin kaynana ilişkileri

Eşya alımı ve ev seçimi

Evlilik beklentileri

Evlilikte sağlıklı cinsellik

Vb. bir çok sorunun önüne evlilik öncesi danışmanlık ile geçmek mümkün

ÇÜNKÜ TÜRKİYE DE İSTEME, NİŞAN VE DÜĞÜN SÜRECİ BÜYÜK BİR TRAVMADIR. EVLİLİĞE GİRİŞTE KUSURLAR ÇOĞALARAK BAŞLANIYOR. Bunu önlemek için evlilik öncesi danışmanlık ile yanınızdayız. Evlilik öncesi başlayan travmalar ilerleyen süreçte evliliğin bitmesine neden olmaktadır. Çiftler evlilik öncesi danışmanlıkta aslında tüm bu sorunların önüne bazen bir seanslık evlilik öncesi eğitim ile geçmektedir.

  EŞ SEÇİMİ VE EŞ SEÇİMİNDE ÖNEMLİ FAKTÖRLER

İnsan hayatının en önemli kararlarından bir şüphesiz ki eş seçimidir. Eş seçiminin doğru yapılması evlilik ilişkisinin uyumlu ve doyumlu bir hale gelmesini sağlamaktadır. Fiziksel, duygusal, ruhsal ve soyal ilişkilerin bütününü içeren evlilikte doğru seçimin yapılmış olması, eşlerin olduğu kadar ailedeki diğer bireylerin hem fiziksel hem ruhsal durumlarını etkilemektedir.

Bunun yanı sıra evlilikte eşler arasındaki huzursuzluk ve uyumsuzluk da oldukça olumsuz etkilemektedir. Çocukluk çağını sevgi, saygı ve güven duygusundan yoksun bir ortamda geçiren çocukların kaygı, gerilim ve tedirginlikle birlik ruhsal gelişiminde bozukluklar ortaya çıkmaktadır. Eşler arasında olumlu bir iletişimin kurulmuş olması, çocukların güçlü ve sağlıklı büyümelerinde etkilidir(Gottlieb, 1992). Evliliklerinde uyumsuzluk yaşayan çiftlerin çocukları üzerinde yapılan araştırmalar, bu çocukların davranış sorunları yaşadıklarını (Bond ve McMahon, 1984; Katz ve Gottman, 1993) ve diğer çocuklara göre daha uyumsuz olduklarını göstermektedir(Frick, 1993). Tüm bu faktörler düşünülünce, ailedeki tüm bireylerin fiziksel ve ruhsal(psikolojik) sağlığını etkileyen önemli bir olgu olan evlilik uyumunun sağlanması, doğru seçim yapmak ve doğru kararlar almak ile doğrudan ilgilidir. Bu nedenle evlilik öncesi danışmanlık önem kazanmaktadır.

Evlilik, insan yaşamının yaklaşık yarısını birlikte geçireceği insanı seçmek olduğu için önemli bir karar ve karmaşık bir süreçtir.  Bu kararla birlikte kişi; bundan sonraki hayatını kiminle birlikte yaşayacağına, kiminle birlikte yol alıp, gelişip değişeceğine, nasıl bir yaşam sürdüreceğine ve nasıl bir insandan çocuk sahibi olup, yetiştireceğine karar vermiş olur.  Bundan dolayı, eş seçimi yapılırken üç aşamalı bir karar süreci izlemek faydalı olacaktır. Evlilik öncesi danışmanlıkta bunları ele alabilinir.

  • Eş seçiminde karar verirken ilk aşamada kişinin kendini çok iyi tanıması gerekmektedir. Kendini iyi tanıyan birey hayattaki ihtiyaç ve önceliklerini belirleyebilir, sınırlarını bilerek nelere tahammül edip nelere tahammül edemeyeceğini bilir ve bu doğrultuda bir seçim yapar. Kişi kendine sorduğu ‘’Ben kimim?’’ , ‘’Nasıl bir yaşam istiyorum?’’, ‘’Güçlü ve zayıf yönlerim neler?’’, ‘’Beni mutlu eden şeyler ne?’’, ‘’Nelerden hoşlanmıyorum?’’, ‘’İyi anlaştığım insanlar hangi özelliklere sahip?’’, ‘’İnsanlarda aradığım özellikler neler?’’ gibi soruların yanıtlarıyla eş seçimi kararında önemli ip uçları elde edecektir.
  • Eş seçiminde karar verirken ikinci aşamada kişinin evlenmeyi düşüneceği kişiye ilişkin özellikleri tanımlaması gerekir. Bu özellikler, evlenmek istediği kişide olmazsa olmaz ve asla tahammül edemeyeceği özellikler olarak da sıralanabilir. Bu özelliklerin sayısı, öncelik sırası ve nedenleri bireyden bireye değişecektir. Fakat unutulmamalıdır ki mükemmel insan yoktur. Bu nedenle Warren’ın da dediği gibi ‘’Eşinizin size çok uygun olacağına emin olacak kadar seçici olmanız, ancak taleplerinizi karşılayacak kimseyi asla bulamayacak kadar da seçici olmamanız gerekir’’. Eşler arasındaki farklılıkların çok fazla olması, süreç içerisinde farklılıklarla baş etmeye çalışırken evliliğin gelişmesi için harcanması gereken enerjinin çoktan harcanmış olması anlamına gelir. Bundan dolayı ortak hayat görüşü, hayata dair benzer hedefler evlilikteki uyum ve mutluluğu arttıracaktır. Unutulmaması gereken bir diğer şey de, evlilikte tarafların yalnız kendi değer, düşünce ve kimliklerinin değil, her iki tarafın aile değerlerinin ve inaçlarının da önemli olduğudur. Bu sebeple evlenilecek bireyi tanırken, aile özgeçmişinin bilinmesinde de yarar görülmektedir.
  • Eş seçiminde karar verirken üçüncü aşamada kişinin evlenmeyi düşündüğü kişide olmasını ve olmamasını istediği özellikler ile karşısındaki kişinin bu özelliklere ne ölçüde sahip olduğununu değerlendirmesi gerekir. Bunun için de kişinin çok iyi bir dinleyici ve gözlemci olması gereklidir. Evlenilecek kişinin başka insanlarla ve farklı ortamlardaki tavır, tutum ve davranış kalıpları iyi değerlendirilmelidir. Elde edilen verilerin, ilerde evlilikte eşine ve çocuklarına göstereceği tutum, davranış ve tavırların benzeri olacağı unutulmamalıdır. Romantik ilişkilerin başlarında çiftlerin birbirlerine olan davranışları başkalarına gösterdikleri davranışlardan farklı olmaktadır. Bu nedenle ilişkilerde partneri iyi tanımak için zamana ihtiyaç vardır.

Tüm bunların yanı sıra eş seçim sürecinde bireylerin hem kendilerinde he de partnerlerinde göz önünde bulundurması gereken temel kriterler;

  • Sosyo-Ekonomik Özelllikler
  • Eğitim Düzeyi
  • Fiziksel Özellikler
  • Kişilik Özellikleri
  • Yaş
  • İdeolojik ve Dini Görüşler
  • Irk ve Kültürel Farklılıklar 

şeklinde sıralanır. Bu kriterlerin öncelik ve önem sırası diğer faktörlerde olduğu gibi bireysel farklılıklar göstermektedir. Kişi kendi ve ailesi için önemli olan kriterleri değerlendirerek eş seçimini bunlara göre yapabilir.

EVLİLİK ÖNCESİ DANIŞMANLIK İZMİR

İzmir evlilik öncesi danışmanlık kurumumuz da uzman evlilik terapistleri tarafından verilmektedir. Kurumumuz İzmir Karşıyaka olmak üzere, Alsancak, Bergama, Aliağa, Gaziemir gibi ilçelerde de şubelerimiz mevcut ve aynı zamanda uzaktan (online) evlilik öncesi danışmanlık ve eğitim verilmektedir. Evlilik öncesi danışmanlık günümüz Türkiye’inde boşanma oranları ciddi anlamda artarken evlilik gibi dünyanın en eski kurumu risk altına girmiştir. Bu nedenle evlilik öncesi alınacak olan bir danışmanlık bir çok evliliği daha sağlıklı olmasına zemin hazırlamaktadır.

WhatsApp Hattı İçin Tıklayın

Evlilikte Sık Karşılaşılan sorunlarla ilgili yazımızı okumak için TIKLAYINIZ

Çocuklarda Sık Karşılaşılan 9 Problem ile ilgili yazımız için TIKLAYINIZ

Sık Karşılaşılan Psikolojik Problemler için TIKLAYINIZ

Sık Ortaya Çıkan Cinsel Problemlerle İlgili Yazılarımız için TIKLAYINIZ

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir