Boşanma Danışmanlığı Nedir?

Öncelikle evlilik sorunları için bir yardım aldınız mı ve evliliğiniz için her şeyi yaptığınızı düşünüyor musunuz? Eğer bu sorunların cevabı evet ise ve kesin olarak boşanmaya karar verdiyseniz bir boşanma danışmanlığına başvurabilirsiniz.

Peki, nedir bu boşanma danışmalığı, boşanma danışmanlığı boşanmaya karar vermiş bireylerin sorunsuz bir şekilde boşanması yardımcı olmakta ve bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatabilmeleri için destek olmaktadır. Ayrıca boşanmaya karar veren çiftlerin çocukları varsa bu süreçte olabildiğince olumsuz durumlardan az etkilenmeleri konusunda yardımcı olmaktadırlar.

Boşanma süreci hem eşlerde hem de çocuklarda birçok ruhsal sıkıntılara sebep olabilmektedir. Boşanmış çiftlerde çoğunlukla öfke, sitem gibi duygular yaşanmaktadır. Herkes kendi bakış açısından haklı olduğunu düşündüğü için boşanma sürecinde çiftler arasındaki iletişim çok daha zor kurulmakta kişiler birbirini anlamakta sorunlar yaşamaktadır.

Boşanma sürecinde sonra da daha fazla ruhsal problemler ,daha fazla mutsuzluk,  sağlık problemleri ve ölüm oranları daha yükselme, sosyal anlamda daha izole bir hayat yaşam, standartları daha düşük  çocuk yetiştirme konusunda daha fazla problemler yaşayabilmektedirler. Boşanma danışmanları bu süreçte çiftlerin yanında olmakta ve sağlıklı ir şekilde atlata bilmeleri için bireylere yardımcı olmaktadır.

Boşanma Danışmalığı Çiftlere Nasıl Yardımcı Olmaktadır?

Çiftler arasındaki iletişimi güçlendirmekte birbirlerini anlamaları açısından yardımcı olmaktadır.

Boşanma öncesi çiftlere danışmalık hizmeti verilmektedir.

Boşanma sebepleri ve boşanma süreci üzerinde değerlendirme yapılır ve bu süreçte çiftlere destek olmaktadır.

Boşanma sürecinde çocukla ilgili durum üzerinde konuşulur. Çocuğun ruhsal durumu ve yapılması gerekenler hakkında bilgilendirme yapılır.

İyi boşananın nasıl sağlanacağı üzerinde bilgilendirme yapılmaktadır.

İki çekirdekli aile kavramı üzerine konuşulur ve bu konu üzerinde eğitim verilir.

Boşanmadan sonra yaşanacak problemler üzerine danışmalık yapılır.

İlerleyen zamanlarda yaşanacak sorunlar ya da kurulan yeni ilişkilere adapte olma bağlamında da danışmanlık verilmektedir.( Üvey anne, baba adaptasyon, yeni kurulan ilişkilerde destek olma vb.)

Çocuk ve Boşanma

Boşanma durumu çocuğu nasıl etkilemektedir?

Boşanma çocuk açısından bakılacak olursa bir nevi ailenin yok olması anne babasını kaybetmesi anlamına gelmektedir. Anne babasıyla ayrı ayrı görüşüyor olsa da içinde doğduğu aileye artık sahip değildir. Bu durum bir kayıp onun için bir yas süreci olabilir bu ebeveynler içinde geçerlidir.

Boşanma sürecinde çocuğun ne kadar etkilendiği veya nasıl etkilendiği birçok sebebe bağlı olabilir. Örneğin, ebeveynlerin kendi arasındaki yaşadığı sorunlar, boşanma sebepleri, çocuğun bu durumların ne kadarından haberdar olduğu gibi sebeplere bağlı olabilmektedir.

Peki Boşanma Çocuğa Nasıl Söylenmelidir?

Öncelikle işe boşanma konusunu çocuklarla konuşarak başlayın. Çocuklarınızın neyi anlayıp neyi anlayamayacağı konusunda düşün ve onun anlayacağı bir dilde kısacası onun seviyesine inerek açıklamaya çalışın. Olabildiğince açık ve dürüst olmaya çalışın. Hayatlarında yaşayacakları değişiklikleri yavaş yavaş açık bir şekilde anlatmaya çalışın.

Bir anda her şeyi değiştirmeye çalışmayın adım adım ilerlemeye ve sürece alışmasına izin verin. Bu durumda yoğun duygular yaşayabilir. Onun içinde kabul etmesi zor bir süreçtir. Daha sonra çocuklarınızla boşanma sonrası onların aile içindeki rollerinin nasıl olacağını açıklamaya çalışın. Eğer çalışmıyor iseniz ve sonrasında çalışmaya başlayacaksanız evde onlara ihtiyaç duyacağınızı belirtin. ( ev işleri gibi) Fakat çocuklarınızın eşinizin yerini almasını beklemeyin. 

Eğer bu durumu nasıl yapacağınızı bilemiyor aklınız karışık ve kendinizden emin olamıyorsanız. Çocuğunuz için sizin içinde en sağlıklı yöntem bu süreci bir danışmanla birlikte atlatmak olacaktır. Bu süreçte sizi bilgilendirecek ve hepiniz için en sağlıklı kararı alabilmenizde size yardımcı olabilecektir.

Boşanma Sürecinde Çocuk

Boşanma sürecinde çocuklar ebeveynlerin her birinden özel bir ilgi bekleyebilirler. Bu bütün aile için zor yıpratıcı bir zamandır ama çocuklar için özellikle daha zor bir süreçtir. Boşanmadan sonra da eşinizle iletişim halinde olmanız ve işbirliği yapmanız çocuklar için yararlı olacak durumlardan birisidir. Özellikle iki tarafında unutmaması gerekir, çocukları yetiştirmek iki ebeveyninde görevidir. Bu sorumluluğu evlilikte de boşanmada da iki ebeveyn paylaşmalı ve görevlerini yerine getirmelidirler.

Aranızda uzlaşamadığınız problemler hala var olsa da o iki artık sizin hayatınızda olmasa da şunu aklınızdan çıkarmamaya çalışın o kişi çocuklarınızın hala annesi ve babasıdır ve öylede olmaya devam edecektir.

Bu yüzden çocuklarınızın eski eşinizle olan ilişkisine müdahil olmamaya çalışın çocuğa bir taraf bulunması için baskıda bulunmamaya veya kendi aradığınız yaşadığınız sorunları çocuğa yansıtarak eski eşinizden uzaklaştırmaya çalışmayın. Çocuklarınızla eski eşiniz arasındaki ilişkiye saygı gösterin. Emin olunki çocuğunuz içinde en sağlıklı süreç bu olacaktır.

Hiçbir çocuk iki ebeveyni yaşarken kaybediyor olmayı istemez. Ayrılmış olsanız da ayrı evleriniz olsa da çocuğunuzun hala iki ebeveyne de sahip olduğunu hissettirin. Eğer bu süreçleri nasıl aşacağınız bilmiyor ve çaresiz hissediyor iseniz, çocuğunuz için sizin içinde en sağlıklı yöntem bu süreci bir danışmanla birlikte atlatmak olacaktır. Bu süreçte sizi bilgilendirecek ve hepiniz için en sağlıklı kararı alabilmenizde size yardımcı olacaktır. uzmanlarımız için tıklayınız.

WhatsApp Hattı İçin Tıklayın

Evlilikte Sık Karşılaşılan sorunlarla ilgili yazımızı okumak için TIKLAYINIZ

Çocuklarda Sık Karşılaşılan 9 Problem ile ilgili yazımız için TIKLAYINIZ

Sık Karşılaşılan Psikolojik Problemler için TIKLAYINIZ

Sık Ortaya Çıkan Cinsel Problemlerle İlgili Yazılarımız için TIKLAYINIZ

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir