internet psikoloğu seans ücretleri, internet üzerinden psikolog yardımı üzerine oluşan soruların cevaplarını vermeye çalışacağız. Günümüzde internetin sağladığı birçok imkan sahibiz. Bunlardan biri de artık internet üzerinden herhangi bir uygulama veya web siteden bir psikologa anında ulaşabilme imkanıdır.

İsterseniz bir kuruma gitmek zorunda değilsiniz internet üzerinden de kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Artık online psikolog – psikoterapi hizmeti alabilirsiniz bunun için bir terapi merkezine gitmek zorunda kalmayacaksınız. Eğer interneti kullanmayı biliyorsanız ve çok meşgul olduğunuz için terapiye gitmeyi erteliyorsanız artık buna ihtiyaç duymayacaksınız online – internet psikologu ile tercih ettiğiniz psikoloğa istediğiniz zaman ulaşabileceksiniz.

İnternet Üzerinden Psikologa Ulaşabilmenin Birçok Avantajı Vardır. Bunlardan Bazıları;

 • Oldukça pratiktir. Hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.Çalışma saatleri içinde, iş yerinizde terapi alabilir. İstediğiniz herhangi bir zamanda terapistinizi arayarak veya internet üzerinden kayıt olduğunuz siteden terapistinize ulaşabilirsiniz.
 • Diğer terapi yöntemlerine göre daha uygun fiyatlıdır. Bazı uygulamalar haftalık veya aylık ücret karşılığında sınırsız kullanım hakkı tanımaktadır.
 • Yüz yüze görüşmek istemeyen kişiler için daha uygun bir terapi yöntemi olabilir. Bazı bireyler internet yöntemi ile uygulanan terapi de kendini daha rahat hissedebilir. İnternet üzerinden yapılan terapiler günümüz insanları için daha rahat olabilmektedir. Şuanda en büyük iletişim aracı olan internet sayesinde her işimizi görebildiğimiz gibi bu sayede  İnternet psikoloğumuzada sahip olabilmekteyiz.
 • Kliniğe erişimi olmayan bireylerin yardım alabilmesini sağlamaktadır. Kronik hastalıklara sahip olan bireyler veya engeli olan bireylerin uzun süre yolcuğa çıkması çok yorucu olabilmektedir. İnternet psikoloğu sayesinde ulaşmak istedikleri herhangi bir terapiste ulaşabilmektedirler.
 • İnternet üzerinde terapialdığınızda çevre baskısını düşünmek zorunda değilsiniz. İnternet üzerinden psikoloğunuz ile görüştüğünüz zaman kimseye nereye gittiğiniz hakkında bir şey söylemek zorunda değilsiniz çünkü bulunduğunuz herhangi bir ortamda da iletişime geçebilirsiniz.Kültürel baskılar nedeniyle psikolojik destek alamayan, bir psikolog ile görüştüğünü ailesinin ya da çevresinin bilmesinden çekinen kişiler için kullanışlı bir yöntemdir.
 • İnternet üzerinden terapialmaya kara verdiğiniz zaman internet psikoloğunuza isminizi vermek zorunda değilsiniz. Anonim olarak terapistiniz ile görüşebilirsiniz. Özellikle hayatlarında travmatikolaylar  yaşanmış bazı kişiler kimliklerini gizli tutmak isteyebilir. İnternet terapi yöntemi ile bu kişilere kendilerini çekinmeden ifade edebilecekleri bir ortam sağlanmış olunur.
 • Kendinize göre ayarlayabileceğiniz bir randevu imkanı sağlanmaktadır. 7-24 internet üzerinden psikoloğunuza ulaşma imkanınız vardır. Yüz yüze görüşmelerde bazen iş veya okul yoğunluğunuzdan fırsat bulamayabilir veya kendinizi kurumun mesai saatlerine göre ayarlamakta zorlanabilirsiniz fakat İnternet üzerinden terapistinizle istediğiniz saate randevu ayarlayabilirsiniz.

İnternet Psikoloğu ( Online Terapi) İşe Yaramakta mıdır?

izmir psikoloji online psikolog desteği vermektedirGünümüz yapılan araştırmalara göre internet psikoloğunun sunduğu online psikolojik destek hizmetlerinin özellikle, panik atak, anksiyete, stres, fobiler, bağımlılık, özgüven problemleri, depresyon, ilişki sorunları gibi psikolojik sorunlarda yüz yüze görüşmeler kadar etkili olduğu görülmektedir.

İnternet Psikoloğu (Online Terapide) Nelere Dikkat Edilmelidir?

İnternet psikoloğu, (online psikolog), her ne kadar kullanışlı bir yöntem olsa da herkes için en iyi seçenek olmayacağına dikkat etmek gerekir. İnternet üzerinden terapiye başlamadan önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır:

 • İnternet üzerinden terapi almanın sizin için doğru bir yöntem olacağına emin olun. Herk ne kadar kullanışlı bir yöntem gibi görünse de herkes için etkili olduğuna dair kesin, net bir bilgi yoktur.
 • Görüştüğünüz terapistin lisansı olduğundan emin olun. Özellikle bu sorun oldukça yaygındır. Psikolojik eğitim görüşmüş kişiler ile görüştüğünüzden emin olun. Tüm psikolog ve profesyonel sağlık uzmanlarının devlet tarafından onaylanmış olması gerekir.
 • Yasalar, gerekli eğitimi almış ve diplomasını almış kişilerin sağlık alanında çalışmasını sağlayarak aslında sizi korumaktadır. Bu sayede, tedavinizde her hangi bir sorun olduğunda şikayette bulunabilirsiniz. Bu yüzden internet üzerinden kimden terapi alacağınızı iyi araştırmalı ve lisansı olup olmadığını öğrenmelisiniz.
 • Kullandığınız sitenin güvenli olduğundan emin olun. Terapi esnasında paylaştığınız bilgiler birkaç özel durum haricinde gizli kalmalıdır. Kullandığınız site hasta mahremiyetine dikkat ettiğine ve kesinlikle sağdık kalacaklarına emin olun

İnternet Üzerinden Uygulanan Terapinin Dezavantajları Nelerdir?

 • Bir çok sağlık poliçesi İnternet üzerinden yapılan terapileri karşılamamaktadır.
 • İnternet üzerinden görüşmeler gerçekleştiği için terapist kriz durumunda müdahale edemez.
 • İnternet üzerinden uygulanan terapi ciddi psikolojik rahatsızlığı olan bireyler için uygun değildir.(şizofreni, bipolar..)
 • İnternet üzerinden yapılan görüşmelerde detaylı ve karmaşık problemlere çözüm bulunamayabilir.
 • Çoğu zaman internet üzerinden yapılan görüşmelerde kişilerin sesli işaretlerini, beden dilini, jest ve mimiklerini anlayamamaktadır.

İnternet Psikoloğu Terapi Yöntemleri

İnternet üzerindenterapi konusunda kullanılan kanalları şöyle sıralayabiliriz:

 • Mail görüşmeleri
 • Görüntülü konuşmalar
 • Anlık mesajlaşma
 • İnternet telefonu

İnternet Psikoloğu Sizin İçin Uygun Mu?

İnternet üzerinden terapialamk insanlar için bir seçenektir fakat hangi tedavinin sizin için daha yararlı olacağını iyi değerlendirmeniz gerekir.

Eğer;

 • Ruh sağlığı olanaklarına ulaşımda sorun yaşıyorsanız,
 • Günlük programınızı geleneksel terapi seanslarına gitme açısından çok yoğun ve erteleyemeyeceğiniz, izin alamayacağınız bir işte çalışıyor iseniz,
 • Yüz yüze terapi seansları sizi rahatsız ediyor ve çekindiğiniz için gitmeyi sürekli erteliyor iseniz,
 • İnterneti kullanmakta, mail ve anlık mesajlaşmalar gibi temel uygulamaları kullanabilir iseniz,

İnternet psikoloğu ile terapi yöntemi sizin için uygun bir yöntem olabilir.

Ama;

 • Ciddi psikolojik rahatsızlıklara sahip iseniz( şizofreni, bipolar..),
 • Şuanda ciddi bir kriz yaşıyor iseniz
 • İntihara meyilli iseniz,
 • İnternet üzerinden bilgilerinizi paylaşmak sizi rahatsız ediyor ise,

İnternet üzerinden uygulanan terapi size uygun değildir.  Bu seçenekleri göz önünde bulundurarak size en iyi gelebilecek yöntemi seçebilirsiniz.

İnternet Psikolog ücretleri

İnternet Psikolog ücretleri, Türkiye de çok farklı ücretler ortaya çıkmaktadır. Kurumumuz da internet psikolog ücretleri 150 TL ila 300 TL arasında değişmektedir. Uzmanlarımızı inceleyin.

WhatsApp Hattı İçin Tıklayın

Evlilikte Sık Karşılaşılan sorunlarla ilgili yazımızı okumak için TIKLAYINIZ

Çocuklarda Sık Karşılaşılan 9 Problem ile ilgili yazımız için TIKLAYINIZ

Sık Karşılaşılan Psikolojik Problemler için TIKLAYINIZ

Sık Ortaya Çıkan Cinsel Problemlerle İlgili Yazılarımız için TIKLAYINIZ

Uzman Klinik Psikolog Bayram Şimşek internet üzerinden psikoterapi desteği vermektedir.İletişime geçmek için tıklayın.

Bayram Şimşek web sitesine gitmek için tıklayın.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir