Aile olmak yalnızca iki kişinin tek başına yaşadığı bir süreç değildir. Bir ilişki içerisinde her iki kişi de kendi aile geçmişinden ve yetiştirilme ortamından etkilenir. Farklı aile ortamlarından ve kültürlerden gelen kişiler yeni kurdukları ailelerine de bu farklılıkları taşımaktadırlar. Bu doğal sürecin sonunda bazen her iki taraf da kendi gerçekleri konusunda çatışmalar yaşayabilirler.

Bu çatışmalar içerisinde birbirlerini tüketmeye başladıklarını hissettiklerinde Evlilik ve Aile Terapisi bu süreçte yardımcı olabilir.

Evlilik ve Aile Terapisi Ne Kadar Sürer?

Her çiftin ve ailenin terapi süreci farklıdır. Evlilik ve aile terapisi genel olarak ortalama 12 seanstan oluşan kısa süreli bir terapidir. Bununla birlikte, sorunun / sorunların doğasına ve ciddiyetine bağlı olarak daha fazla seans gerekebilir. Çift danışmanlığında, terapist her iki partnerle görüşerek başlayacak ve ardından her biriyle biraz zaman geçirecektir. Aile terapisinde, terapist ayrıca tüm aile ile görüşerek başlayacak ve daha sonra, uygunsa, bireysel aile üyeleriyle ayrı ayrı görüşecektir. İlk seans genellikle bilgi toplamak içindir, böylece terapist sizi terapiye götüren konuyu öğrenebilir, dahil olan herkesin düşüncelerini alabilir ve çift / aile dinamiklerini gözlemleyebilir.

Evlilik terapisine aynı zamanda çift ve aile terapisi, evlilik danışmanlığı ya da aile danışmanlığı şeklinde isimler de verilmektedir. Bir aile terapisinde tüm aile üyelerinin davranışlarına ve bu davranışların yalnızca bireysel değil aynı zamanda tüm aile bireylerini nasıl etkilediğine odaklanılmaktadır.

Bir evlilik terapistine gitmeye başladığınızda, çatışmalara katkıda bulunan bireysel aile rollerini ve davranışlarını belirleyecek, belirli zorlukları fark edecek ve sorunları aktif olarak çözmenin yollarını keşfedeceksiniz.

Evlilik ve Aile Terapisi Süreci

Geleneksel terapi yöntemleri daha çok bireye odaklanırken, çift terapisi bir bireyin davranışının hem bireyi hem de bir çiftin veya ailenin bir parçası olarak ilişkilerini nasıl etkilediğini inceler. Ayrıca çiftin ilişkisini zenginleştirme, evlilik öncesi hazırlık ve ebeveyn eğitimi için programlar sunabilirler. Evlilik ve aile terapisi derin, uzun vadeli değişime odaklanır. Bireylerin psikolojik durumlarının ve davranışlarının diğer kişileri nasıl etkilediğini fark etmelerini sağlar.

Evlilik ve aile terapisi hakkında detaylı bilgi için izmirpsikoloji.com/izmir-evlilik-terapisi/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir