EMDR tekniğinin açılımı “Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme” şeklindedir. Özellikle travma ve travma sonrası stres bozukluğu tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. EMDR Tedavisi Nasıl Uygulanır diye merak ediyorsanız bu makaleyi okuyabilirsiniz.

EMDR Tedavisi Uygulama Şekli

Adından da anlaşılabileceği gibi bu terapi yönteminde gözler sağdan sola hareket ettirilerek beynin yarımkürelerine çift yönlü uyarım verilmesi amaçlanmaktadır. Tedavi sırasında kulaklıkla ses ya da ellere küçük dokunuşlarla titreşim verilebilir. Genellikle dizlere ve omuzlara dokunarak uygulanan bir tedavidir.

Gelecek ya da geçmişle ilgili çalışılabilen bir yöntemdir. EMDR terapisine başlamadan küçük bir hazırlık aşamasından geçilir. Danışan yaşadığı travma ile ilgili anıya giderek o anı adeta yeniden yaşayacaktır. Bu anı ile beraber hissedilen duygu ve düşüncelere yoğunlaşılır. Burada amaç geçmiş anıları işlemek ve olumsuz duyguları tetiklememesi için onların yerine sağlıklı duyguları yerleştirmektir.

Terapi seansları sırasında, travmatik ya da sizin için tetikleyici olan deneyimleri kısa bir süre boyunca yeniden yaşarsınız. Bu, güçlü bir psikolojik tepkiye sahip olmadan anılara veya düşüncelere maruz kalmanızı sağlar. Zamanla, bu tekniğin anıların veya düşüncelerin üzerinizdeki olumsuz ve sağlıksız etkisini azalttığı düşünülmektedir.

Terapist yavaş yavaş olumsuz düşüncelerinizi daha doğru olanlara kaydırmanız için size rehberlik edecektir. Bazı terapistler, el veya ayak parmağına dokunma veya müzik ritimleri gibi destekleyici alternatifler kullanır. Her EMDR tedavisinden önce ve sonra, terapistiniz sizden sıkıntı düzeyinizi değerlendirmenizi isteyecektir. Bir ile on arasında duygu ve düşüncelerinize bir puan vermeniz, terapiyi değerlendirme açısından önemlidir. 

EMDR terapisinin travma ve TSSB tedavisinde etkili olduğu bağımsız çalışmalarla kanıtlanmıştır. Ayrıca anksiyete, depresyon ve panik bozuklukları gibi diğer zihinsel durumların tedavisine de yardımcı olabileceği düşünülmektedir. 

Detaylı bilgi için izmirpsikoloji.com/izmir-en-iyi-pedagog/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir