Ruh ve akıl sağlığıyla ilgileniyorsanız ve çocukların yanında olmaktan hoşlanıyorsanız, çocuk psikoloğu olmak üzerine bir kariyer planı yapabilirsiniz. Ruh sağlığı sadece yetişkinler için yaygın bir endişe değildir. Aynı zamanda çoğu çocuk genellikle duygusal ve davranışsal zorluklarla karşı karşıya kalmaktadır. Bir çocuk psikoloğu olarak, çocuklara ve ergenlere günlük yaşamlarını etkileyen konularda yardımcı olabilirsiniz. Bu yazıda, çocuk psikoloğu nasıl olunur? sorusuna odaklanıyoruz.

Çocuk Psikoloğuna Neden Gidilir?

Çocuk psikologları, çocukların ve ergenlerin ruh sağlığı ihtiyaçlarını değerlendirir ve tedavi süreci başlatır. Çocukların aile geçişleri, boşanma, başka bir okula taşınma ve üzüntü gibi sosyal konularla başa çıkmalarına yardımcı olmak için destek olurlar. Bir çocuk psikoloğundan destek almak için başvuran çocuklar farklı nedenlerle gelirler.

En yaygın sebeplerden bazıları aşağıda listelenmiştir;

  • Uyum sağlamada sorun
  • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite 
  • Fobiler
  • Obsesif kompulsif bozukluk
  • Otizm spektrum bozukluğu

Bir çocuk psikoloğu, genç bir hastanın sahip olabileceği karmaşık semptomları değerlendirir ve ardından en iyi teşhise varmak için çalışır. 

Çocuk psikoloğu olmak için üniversitelerin, Psikoloji veya Psikolojik Danışmanlık & Rehberlik (PDR) bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Buradan mezun olan uzmanlar psikoloji alanında yüksek lisans yaparak, çocuk psikolojisi alanında eğitimler alarak kendilerini bu alanda geliştirebilmektedirler. Çocuk psikoloğu olarak uzmanlaşmak isteyenler 4 yıllık lisans eğitiminden sonra Çocuk Psikolojisi ve Gelişimi alanında yüksek lisans yapabilmektedirler.

Çocuk psikoloğu olmak için okul ve eğitim psikolojisi, klinik ve gelişimsel psikoloji olmak üzere dört çocuk psikoloji alanından birine odaklanarak uzmanlaşmanız gerekmektedir.

Çocukların psikolojik sorunlarını tedavi etmek, çocuk psikoloğunun veya çocuk psikiyatristinin görev kapsamı içerisindedir. Çocuk psikologları ya da pedagoglar çocuklara tıbbi ilaç yazamazlar. Bu durumun gerekliliği varsa ilaç yazabilecek tek alan çocuk psikiyatristidir. Daha detaylı bilgi için İzmir Çocuk Ergen Psikoloğu sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir