Çocukluk dönemi genellikle basit fakat karmaşık zamanlar olarak bilinir. Bir kişinin yaşantısını en çok etkileyen dönemdir. Çocukluk psikolojisi, geleneksel psikolojinin çocuklara, özellikle gelişimlerine ve davranışlarına odaklanan özel bir dalıdır. Günümüzde en çok incelenen psikoloji türlerinden biridir. Bu tür bir psikoloji tipik olarak doğumdan ergenliğe kadar her çocuğu kapsar. Çocuk psikoloğu kariyeri ile ilgilenenlerin en merak ettiği konulardan biri de İzmir çocuk psikoloğu maaşları ne kadar, sorusudur.

Çocuk Psikolojisi

Çocukluk psikolojisi kapsamında ele alınan bazı konular davranış sorunları, sosyal beceriler, zihinsel ve duygusal refah ve gelişimi içermektedir. Jean-Jacques Rousseau, “doğuştan gelen iyilik” teorisiyle ünlü olan 18. yüzyılda bir filozoftu. Bu teori, bir çocuk doğduğunda kötülüğü bilmediğini, doğası gereği iyi olduğunu öne sürmüştür. Çocuk psikologları, çocukları bebeklikten ergenliğe kadar etkileyen öğrenme kalıplarını, davranışsal gelişmeleri ve çevresel faktörleri inceler.

Çocuk Psikoloji Maaşları

Gelişim psikolojisi veya ergen psikolojisi konusunda uzmanlaşabilirler. Travma geçirmiş ya da fiziksel, zihinsel ya da öğrenme güçlüğü olan çocukların ebeveynleri genellikle çocuk psikologlarından destek alırlar.

Çocuk Psikoloğu Maaşları Ne Kadar?

İzmir çocuk psikoloğu maaşları çalışma yerine göre değişiklik gösterse de Çocuk ve Ergen Psikoloğu pozisyonunda çalışan bir kişinin ortalama maaşı aylık 4.190 TL’dir.

Aylık olarak en düşük maaş 2.800 TL ve

En yüksek çocuk psikoloğu maaşı ise 5.600 TL’dir.

Çocuk Psikoloji Maaşları

Ülkemizde 2021 yılı Psikolog maaşları, özel sektör olarak bilinen kliniklerde yeni mezunlara 4000-4500 TL arasında, tecrübelilere ise 5000 TL’den başlayarak 15.000 TL’ye kadar çıkmaktadır.

Çocuk psikologları çocukları ve ergenleri değerlendirir ve tedavi eder. Çocukların boşanma, kayıp ve aile ya da okul geçişleri gibi streslerle baş etmelerine yardımcı olurlar. Çocuk psikologları özel muayenelerde, ayakta tedavi merkezlerinde, devlet kurumlarında veya hastanelerde çalışabilir.

 

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir