Evlilik her iki taraf için de bazen mutsuz hale gelebilir. Günümüzde birçok evlilik çiftlerin yaşadığı ayrılık mutsuzluktan dolayı meydana geliyor. Birbirini seven fakat anlaşamayan çiftler soluğu mahkeme kapılarında alıyor. Ancak bu durumu düzeltmenin bir yolu bulunuyor. Evlilik Danışmanı üzerinden alınacak psikolojik danışmanlık yaşanılan tüm sorunları ortadan kaldırabilmektedir.

Evlilik Danışmanlığı Ne Yapar?

Evlilik Danışmanı etkinliklerini birçok farklı model üzerinden yürütmektedir. Danışmanlık hizmetinin çeşitleri;

Bireysel Evlilik Danışmanlığı: Bu psikolojik destekte evli çiftlerin her biri ayrı bir psikolojik danışmanlığa tabi olurlar. Farklı danışmanlardan alınan hizmet evliliklerin yoluna girmesini sağlar.

Birleşmiş Danışmanlık: Birlemiş evlilik danışmanlığında çiftler beraber danışman ile görüşürler. Çiftlerin yaşadığı soruna göre danışman sayısı birden fazla olabilir.

Grup Danışmanlığı: Aynı sorunu yaşayan bir ya da birden fazla çiftin bir araya geldiği grup danışmanlık hizmeti genelde pozitif olarak sonuçlanmaktadır.

Evlilik Danışmanlığının Faydaları Nelerdir?

Evlilik danışmanları, evliliğin her iki taraf için de sürdürülebilir olmalarına olanak sağlar. Bununla beraber yapılan görüşmelerin çiftler üzerindeki etkileri şunlardır;

  • Evlilik danışmanları çiftlerin başta kendileri ve çevreleri ile olan ilişkileri gelişir.
  • Yeni çiftlerin yaşamış olduğu uyum sorunları ortadan kalkarak evliliğin normal hale gelmesi sağlanır.
  • Eşler arasındaki iletişim sorunu ortadan kaldırır.
  • Çiftlerin yaşamış olduğu temel insani ihtiyaçların giderilmesi bu görüşmeler ile mümkün hale gelir.
  • Çiftlerin aileleri ile yaşadıkları sorun bu görüşmeler ile çözüm bulur. Yaşanılan sorunların evliliğe yansımaması için yapılması gerekenler tartışılır.
  • Evlilikte yaşanan en büyük sorunlardan biri de çocuk yetiştirme konusudur. Evlilik danışmanları çocuk yetiştirme konusunda da ailelere destek olur.
  • Evlilik danışmanı; Şiddet, sadakatsizlik gibi konulardan dolayı sarsılan evliliğin düzene girmesi için çalışmalarda bulunur.
  • Eğer çiftlerin kararı kesin boşanmak ise boşanmanın da sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için çiftlere destek olur.

Evlilik Danışmanlığı Ne Kadar Sürer?

Psikolojik danışmanlıklar da tedaviler genellikle belirli seanslar üzerinden olur. Ancak evlilik danışmanlığı için buna benzer bir süre maalesef oluşturulamamaktadır. Çiftlerin yaşadığı sorunlar, çiftlerin İhtiyaç ve beklentileri, çiftlerin yaşanan sorunlara karşın belirlemiş oldukları çözüm ve tavırlar seans sürenin uzamasına ya da kısaltmasına etki eder. Örneğin taraflardan birisi şiddet uyguluyor, eşini aldatıyor ya da uyuşturucu madde kullanıyorsa sürecin oldukça uzun olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle evlilik danışmanı ile görüşürken sorunlarınızın net ve doğru bir şekilde aktarmanız gerekmektedir.

Evlilik terapisi hakkında kliniğimizden bilgi ve destek almak için https://izmirpsikoloji.com/izmir-evlilik-terapisi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir