BONZAİ NEDİR VE BİLİNMEYENLERİ

Marihuananın etken bileşenlerinden biri olan ‘kannabinoid’in sentetik biçimi olan bonzai uyuşturucu, birkaç yılda yaygınlaşan, son bir yılda ise kullanan kişi sayısı açısından resmen zirvelere ulaşan bir uyuşturucu madde. Dünyada Spice, Bonzai Citrus, K2, Jamaican, Scope, Smoke şeklinde adlandırılan, bazı kurutulmuş bonzai uyuşturucu bitki yapraklarına emdirilmesiyle sıvı ve toz şeklinde ambalajlanıp sağlığa zararlı olmadığı algısı oluşturularak piyasaya sürülen; Bonzai uyuşturucu madde, esrara benzer etkilere neden olan ve metabolizmayı tamamen tahrip eden uyuşturucu bir maddedir.

Bu sentetik ürünler aslında tıp alanı için üretilmiştir ancak zamanla bu tarz uyuşturucu maddelerde kullanılmaya başlanmıştır. Doğal esrar ve eroine nazaran daha tehlikeli olup, bonzai uyuşturucu zararları beyin hücrelerinde kısa sürede hasara yol açar, şizofreniye benzer şekilde bir durum ortaya çıkar ve ani kalp durmaları sebebiyle ölümlere de neden olmaktadır. Kullanım yaşı oldukça düşen bu uyuşturucu madde tek kullanımda bile kişiyi ölüme sürükleyebilir.

Bonzai Bağımlılığı Nedir?

Bonzai bağımlılığı, bir madde bağımlılığı çeşididir. Vücuda alınan madde beynin ana merkezini etkiler ve orada değişiklikler yaratır. Vücutta dopamin hormonunun salgılanmasına sebep olur. Salgılanan bu hormon insanın duygusal durumunu etkiler ve kişiye haz verir.

Bonzai uyuşturucu fiyatları gramı 5-6 liradan satılıp zamanla okul yakınlarına bile gelen bir tür uyuşturucudur. Bonzai bağımlılık yapar mı derseniz tek kullanımla bile bonzai bağımlılığı oluşabiliyor. Bonzai uyuşturucu kullananlar eğer hayatta kalırlarsa bir bonzai bağımlılığı tedavisi alarak bu uyuşturucudan kurtulabilirler.

Bonzai Zararları

Bonzai uyuşturucu nasıl kullanılıyor derseniz aynı bir sigara içecekmiş gibi kağıda sarılarak içilebiliyor. Sonrasında ise bonzai bağımlısı bonzai uyuşturucu kafası yaşayıp kendine ailesine veya arkadaşlarına zarar verebiliyor. Bonzai uyuşturucu resmi olarak suç teşkil eden bir madde. İlk kullanım sonucunda dava açılmıyor fakat denetimli serbestlik uygulanıyor. Sonraki kullanımlarda ise ağır hapis cezaları kişiyi beklemekte. Bonzai bağımlılığı nasıl bırakılır noktasında AMATEM’e başvuranlar bağımlılık tedavisi alarak bu maddeden kurtulabilirler.

Bonzai İçen Nasıl Anlaşılır?

Oğlum bonzai kullanıyor mu? Tereddüttünüz varsa; bonzai bağımlılık belirtileri ise şöyledir;

 •  Arkadaşlık ettiği insanların değişmesi
 •  Aile yaşantısı sorunlu kişilerle ilişki kurulması
 •  Parayı doğru kullanamama ve sürekli evden para alma
 •  Dürtüsel, saldırgan ve öfkeli davranışlar
 •  Uyuma ritüellerinin bozulması, işe odaklanamama
 •  Gözde kanlanmalar, göz bebeklerinin büyümesi, göz altlarında sarı halkalar, kusma, bulantı, ellerde titreme, aşırı terleme
 •  İki ay veya daha uzun süreli kullanımlarda böbrek ve karaciğer yetmezliği şikayetleri oluşabilir
 •  Ağız ve dudaklarda morluklar oluşması
 •  Nefes almada güçlük, işitme halüsinasyonları, kalp yetmezliği
 •  Psikotik davranış bozukluğu

Bu tarz belirtiler ile bonzai bağımlısı nasıl anlaşılır sorusuna cevap alabilirsiniz. Bu belirtileri gözlemlediyseniz eğer emin olmak adına Easy Pro uyuşturucu testi kullanabilirsiniz. Çocuğunuzdan alacağınız tükürük örneğini cihaza koyduğunuzda 10 dakika içinde hangi maddeyi kullandığını öğrenebilirsiniz. Test sağlık kuruluşlarından düşük bir ücret karşılığında temin edilebilir ve tamamen devlet destekli bir uygulamadır.

Bonzai Bağımlısı Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle bonzai bağımlılığından kurtulmak isteyen kişi kurtulmak istiyorum demeli ve çevresini değiştirmelidir. Daha sonra bağımlılıkla ilgilenen bir psikoloğa veya psikiyatriste gitmelidir. Gerekirse telefonunu değiştirmesi gerekir, onu bonzai bağımlısı yapan arkadaşlarından bağını tamamen koparmalıdır. Tedavide vücudun temizlenmesi için psikiyatristin verdiği ilaçlar kullanılırken bir taraftan da psikoterapi almalıdır. Kararlı duruş ve niyet sonrasında bu bağımlılıktan kurtulmak çok kolaydır.

JAMAİKA BAĞIMLILIĞI VE KURTULMA YOLLAR

Jamaika, son yıllarda kullanım yaşı 13-14’e kadar inen bir uyuşturucudur. Birçok kaynakta esrar ile eşdeğer tutulur ancak esrardan çok farklıdır. Esrar hint kenevirinden üretilirken, jamaika uyuşturucu tamamen kimyasal bir maddedir. Bu maddeyi kullananlar sigaranın tütününün bir kısmını boşaltıp jamaikayı koyarlar ve sigara içer gibi içerler. Jamaika içenlerde nefes daralması, ani kan basıncı yükselişi gibi belirtiler sonrasında ne oluyor bana, ölecek miyim korkusuyla beraber kalp krizi geçirip ölme durumu da yaşanabiliyor. Jamaika uyuşturucu resmi olarak yasaktır ve yakalanması durumunda cezai yaptırım uygulanmaktadır.

Jamaika İçen Nasıl Anlaşılır

Çocuğunuzda şu belirtileri görüyorsanız jamaika kullanma olasılığı yüksektir.

 • Arkadaş gruplarının sık sık değişmesi
 • Aile çevresi bozuk kişilerle ilişki kurulması
 • Parayı iyi yönetememe ve sık sık evden para alma
 • Dürtüsel, saldırgan ve öfkeli davranışlar
 • Uyku düzeninde bozulma, işe odaklanamama
 • Gözde kanlanmalar, göz bebeklerinin büyümesi, göz altlarında sarı halkalar, kusma, bulantı, ellerde titreme, aşırı terleme
 • İki ay veya daha fazla kullananlarda böbrek ve karaciğer yetmezliği gelişebilir
 • Ağız ve dudaklarda morarma
 • Solunum güçlüğü, nefes darlığı, işitme halüsinasyonları, kalp yetmezliği
 • Psikotik davranış bozukluğu

 

ÖLÜM TRİBİ NEDİR?

Bu uyuşturucu tek kullanımda bile bağımlılık yaratmaktadır. Jamaika uyuşturucu içenler ölüm tribine girebilir. Ölüm tribi, jamaikanın olmazsa olmazıdır. Jamaikanın uzun süreli kullanımında mutlaka yaşanır. Jamaikayı aldıktan sonra kişinin hareket performansı düşer ve uyuşturucu kişinin kafasına girmiş demektir. Kişi nerede olduğunu idrak edemez, zaman mekan algısı kaybolur. Kişi Allah’a yalvarmaya başlayabilir yani öleceğini zanneder. Keşke içmeseydim kesin öleceğim tarzı bir sürü laf söyledikten sonra içen kişilerin ölme ihtimali artar. Eğer kendini ayıltabilirse bayılabilir ve kusabilir fakat kendini ayıltmayı başaramazsa büyük ihtimalle ölecektir. Peki jamaika içen nasıl ayılır diyebilirsiniz, bunun bir formülü yok büyük ihtimalle kusup bayılıp vücudunda ciddi hasarlara yol açacaktır ve ölüme git gide yaklaşacaktır.

Jamaika uyuşturucu paketi fiyatları değişmektedir ama aynı bonzai gibi kişiler buna da ucuz fiyata kolay ulaşıyor. Jamaica gold adı verilen bir jamaika uyuşturucunun satışını internette bile görmek mümkün. Jamaica gold sipariş verilerek bir de kargoyla gönderiliyor. Durum bu kadar vahim.

Jamaika içen nasıl anlaşılır sorusuna en iyi yanıt terleme, bulantı, ağız kuruluğu, harekette dengesizlik gibi belirtiler olabilir.

Jamaika nasıl bırakılır yani jamaikanın tedavisi nedir diyecek olursanız en iyi tedavi yöntemi bonzai ile aynı yolu izlemektir. AMATEM’e başvurabilirsiniz veyahut bir psikolog ile psikoterapi yaparak vücudunuzdan bu zehri atabilirsiniz. Tabi ilk olarak bunu beyninizde bitirmeniz ve iyileşmek niyetinizin olması önem arz etmektedir. Daha sonrasında ise bu jamaika uyuşturucudan kurtulup temiz ve sağlıklı bir hayat yaşayabilirsiniz.

 

İZMİR PSİKOLOJİ MERKEZİ

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir