Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı genellikle 3-4 yaşlarından sonra görülmektedir. Ergenlik çağına gelen çocuklarda tırnak yeme alışkanlığının arttığı gözlemlenmiştir. Hatta ergenlik çağındaki çocukların hemen hemen yarısı bu davranışı gösterebilmektedirler diyebiliriz. Bu davranışın nedenlerinden biri olarak gençlerin ve çocukların onay görmemeleri olarak değerlendirilebilir.

Ayrıca bu davranışı gösteren çocukların ailelerinde de tırnak yeme davranışı gözlemlenmiştir. Bu nedenle tırnak yeme alışkanlığı bir taklit şekliyle öğrenilme olarak da değerlendirilebilmektedir. Ergenlik çağına gelen çocuklarda sosyal onay görenlerin bir kısmı bu davranışı terk etmektedirler.

Tüm bunların yanı sıra çocukları psikolojik olarak etkileyen olayların yaşanması, sosyal ve aile ortamındaki sıkıntı ve stres kaynaklı faktörlerin tırnak yemeyi tetiklediği görülmüştür. Bu nedenle çocukların huzurlu bir ortamda büyümesini sağlamak bir hayli önemlidir.

Tırnak Yeme Davranışlarının Nedenleri

Tırnak yeme davranışında öncelikle bu davranışa hangi olayların neden olduğunu saptamak gerekmektedir. Tırnak yeme davranışı bir güvensizlik belirtisi olarak kabul edilmektedir. Aile içerisinde ilgi görememe, aşırı otorite, sürekli olarak azarlanma, eleştirme, ev ortamında gerginlik başlıca sebeplerinden olabilmektedir. Bu davranış daha önce de belirttiğimiz gibi bir taklit yoluyla da öğrenilen bir davranış olabilir.

Ayrıca tırnak yeme davranışı olaylara göre değişebilmekte ve gelişebilmektedir. Tedirgin ve sıkıntı durumlarında çocuklar bu davranışı göstermeye meyilli olurlar.

Çocuklarda Tırnak Yeme Davranışı Tedavisi

Tırnak yeme davranışı gösteren çocukları azarlamak, ceza vermek yararlı olabilecek çözümler değildir. Hatta bu davranışlar çocukta başka duygusal problemlere sebep olabilir.

Çocukları stresli ortamlardan, korku ve kaygı yaratacak durumlardan uzak tutmak gereklidir. Bu duyguları pekiştirecek TV kanalları ve filmler izlememeli, gergin ortamlarda bulunmaları engellenmelidir.

Belirli durumlardan ötürü özgüven kaybı yaşayıp tırnak yeme davranışına yönelen çocukları iyileştirmenin en iyi yöntemi, birlikte vakit geçirmek, başarılarından övgüyle söz etmek, ödüllendirmek ve teşvik içerikli sözler söyleyerek kendini daha iyi hissetmesini sağlamaktır.

Bu davranışı sergileyen çocuklarda yatarken hafif eldivenler giymesini sağlamak gece tırnaklarını yememesi için iyi bir uyarıcı olabilir. Çocukların parmak yüzeyine ya da tırnağına sürülen zararsız acı sıvılar da yeme alışkanlığını terk etmesini sağlayacak etki yaratabilir.

Tüm bu davranışlarınıza rağmen olumlu bir çözüm oluşmadığı durumlarda bu durum tamamen çocuğunuzda yer etmeden bir uzmandan destek almanız gerekmektedir. Detaylı bilgi için https://izmirpsikoloji.com/izmir-pedagog-cocuk-ergen-psikologu-onerisi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir