Öz olumlama, herkesin hayatı boyunca sahip olduğu değerlere karşı davranışlarını ayarlama şekli olarak tanımlanabilir. Öz olumlama kavramı genellikle öz saygı ile karıştırılmaktadır fakat birbirlerinden farklı kavramlardır. Öncelikle daha iyi anlamak amacıyla öz saygı ve öz olumlamanın birbirlerinden ayrılan noktalarından bahsedelim.

Öz Olumlama ve Öz Saygı Arasındaki Farklar Nedir?

Öncelikle öz saygı, kişinin kendine verdiği değer ve duyduğu saygı olarak tanımlanabilir. Önceliklerimiz, kendimizle olan ilişkimiz ve olduğumuz gibi kendimizi kabul etmeye ne kadar açık oluşumuz olarak açıklanabilir.

Öz olumlama ise sahip olduğumuz değerleri hayatımızın merkezine getirmeye ve davranışlarımızı, tutumlarımızı bu değerlere göre belirlememizde etkili oluyor.

Öz Olumlama Nedir?

Hayatımızda hepimizin belirli değerleri, doğru ve yanlışları ve idealleri bulunmaktadır ve bu çerçevede yaşamaktayız. Bu değerler, günlük yaşantımızda en büyük kararlarımızdan en ufak tercihlerimize kadar her konuda üzerimizde etkili durumdadır.

Hayatımızda seçimler yaparken, merkez hale getirdiğimiz değerlerimizi kendimize anımsatmamız, öz olumlama olarak tanımlanabilir. Bu değerleri kendimize hatırlatmak, değer yargılarımızı, neleri önemsediğimizi, nelere ve kimlere değer verdiğimizi ve kim olduğumuzu bize hatırlatmaktadır.

Öz Olumlamanın Etkisi Nedir?

Öz olumlamaya göre, bizler kendimizle ilgili düşüncelerimizi, davranışlarımız ile birlikte uyumlu bir hale getiriyoruz. Kendimizle alakalı düşüncelerimizin, yargılarımızla uyum halinde olması bizi daha olumlu ve pozitif duygular hissedilen bir psikoloji içerisinde bulunduruyor. Fakat bu değer ve yargılar arasında uyumsuzluk ortaya çıktığında kendimizle ilgili huzursuzluklarımız ortaya çıkıyor, rahat hissetmiyor, kaygı yaşıyor ve buna benzer birçok olumsuz duygular barındırmaya başlıyoruz.

Tam bu sırada negatif duygularla başa çıkabilmek ve tutarsız olduğunu düşündüğümüzün davranışlarımızı düzeltebilmek için hoşumuza giden bir davranışı olumlamaya başlıyor ve negatif tüm durumları düzeltmeye çalışıyoruz.

Öz Olumlamanın Faydaları Nelerdir?

Kaygı durumlarını nasıl yöneteceğimizle alakalı kolaylık sağlıyor.

Negatif duyguları beslemeyerek, olumlu tarafların görülmesinde katkı sağlıyor.

Stres durumlarında başa çıkma becerilerimiz pekiştiriliyor.

İçinde bulunan durumlarla ve kendimizle alakalı durumlarla alakalı farkındalığın artmasını sağlıyor.

Geribildirim yapmamızı sağlıyor ve öz şefkat duygusunun beslenmesine katkı sağlıyor.

Özgüveni pozitif yönde etkiliyor ve kendine güvenli davranışlara sebep oluyor.

Öz Güven testimiz çözmek için https://izmirpsikoloji.com/ozguven-testi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir