Günümüzde yaşanan psikolojik sorunların başında öfkeyle baş edememe gelir. Her ne kadar bu duygu hayatın bir parçası da olsa, kontrol edememek birçok sebebe neden olur. Karşıyaka psikolog kapsamında uzman yardım alınması, kişilere bu konuda yardım eder.

Öfke, herhangi bir duruma karşı aşırı kızgınlık durumudur. Bu durum genellikle uzun bir süreç sonucunda ortaya çıkar. Ardından ani bir şekilde dışa vurumu gerçekleşir. Günümüzde her insan bu durumla karşı karşıya kalır. Ancak kontrol edilmemesi durumunda, kişiler en başta sevdiği kişilere karşı istemediği sözleri kullanabilir.

Bu durum, failin sağlığı bakımından bazı sorunlara da sebep olur. Bunların başında kalp hastalıkları, hipertansiyon, şeker hastalığı ve ruhsal problemler gelir. Dolayısıyla kendini kontrol edemeyen kişiler gerek kendisine, gerekse çevresine zarar vermemek için alanında uzman psikologlardan destek almalıdır.

Öfke Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde tıpkı hastalıklarda olduğu gibi, öfkenin de bazı belirtileri olduğu bilinir. Bu duygunun önüne geçmenin şartlarından biri de farkında olmaktır. Bunlar arasında şu maddeler sayılabilir;

  1. Öfke arttıkça tansiyon yükselir.
  2. Öfke arttıkça kalp atışı da artar.
  3. Öfkelendikçe fiziksel şiddet gösterme artar.
  4. Depresif ve endişeli durumlar oluşur.
  5. Öfkeliyken kişilerde ses yükselmesi oluşur.
  6. Öfkeli bir kişi, herhangi bir konuya aşırı derecede tepki verebilir, tahrik olabilir.
  7. Öfkeli kişiler tartışma eğilimi gösterir.
  8. Öfke gerek aile, gerekse sosyal hayatı bozan bir etmendir.
  9. Öfkeyi saklamak, bir öfke belirtisidir.
  10. Öfkeli oldukça iletişim kurulamaz.

Eğer bazen bunlardan birinin veya birkaçının sizde olduğunu hissediyorsanız, o an öfkeli olduğunuz anlamına gelir. Durumu kontrol altına almazsanız durum daha da büyüyecektir.

Öfke Nasıl Tedavi Edilir?

Öfke tedavisi için öncelikle kişinin kendisi istekli olmalıdır. Aksi durumda hiçbir gelişme gösterilemez. Ayrıca öfkeli olduğunu, kendini kontrol edemediğini kabul etmemek de tedavinin başarı sağlamasını engeller.

Dolayısıyla ilk olarak kişiler bu durumu kabul etmeli ve yardım almayı onaylamalıdır. Karşıyaka psikolog bu konuda ilk olarak öfkeye neyin sebep olduğunu belirler. Zira aksi durumda herhangi bir işlem de yapılamaz.

Bu anlaşıldıktan sonra da ortadan kaldırılması gerekir. Ancak bu belirli bir süreç sonunda olacağı için, kişiler düzenli katılım sağlamalı, psikoloğun dediklerinden dışarı çıkmamalıdır. Detaylı bilgi için https://izmirpsikoloji.com/karsiyaka-psikoterapist-karsiyaka-tavsiye-psikolog/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir