Aile ve çift terapisi, evlilik danışmanlığı olarak da bilinen, iletişim ve çatışma çözme becerilerini geliştirmeye odaklanan bir tür psikoterapidir. Her evlilikte kolay ve zor dönemler olacaktır, bu çok normaldir. Eğer aile ve evlilik ile ilgili zorlu bir süreçten geçiyorsanız bulunduğunuz bölgeye göre aile terapisti İzmir hakkında bilgi arıyor olabilirsiniz. Bireyler duygu ve davranışlarını ne kadar iyi anlarsa o kadar iyi şekilde iletişim kurabilir, stresini yönetebilir ve günlük yaşamında etkin bir şekilde çalışabilir. Bu nedenle aile ve çift terapisi konusunda detaylı bilgi arıyor olabilirsiniz.

Aile Terapisi

Aile terapisi içerisinde, terapist tüm aile ile görüşerek başlayacaktır. Eğer uygunsa ilerleyen zamanda bireysel aile üyeleriyle ayrı ayrı görüşecektir. İlk seans genellikle bilgi toplama amaçlıdır, böylece terapist sizi terapiye getiren konu hakkında bilgi edinebilir, ilgili herkesin düşüncelerini alabilir ve aile içerisindeki dinamikleri analiz edebilir.

Aile ve Çift terapilerinde bireysel görüşmeler olabileceği gibi ailedeki tüm üyelerin katılımı da istenebilir. Özellikle çift terapilerinin amacı, evliliğinizi güçlendirmek için ihtiyacınız olan araçları öğrenmenize ve bunu hayata geçirmenize destek olmaktır.

Öncelikle bilinmelidir ki çiftler arasındaki ilişkiler durgun değildir. Hepsi olmasa da çoğu ilişkiler çeşitli dönemlerden geçmektedir. Her çiftin farklı zamanlarda geçtiği bu dönemlerden herhangi birinde “sorunlar” meydana gelebilir. Aile terapisi alanında amaç bu sorunlar ortaya çıktıklarında bunlarla mücadele edebilmektir.

Bir aile ve çift terapisi sırasında aileye evde uygulamaları için bazı davranış ödevleri verilebilir. Bunun yanında terapi sırasında gerçek duygularınızı danışmanınız ve eşinizle paylaşmanız için teşvik edilebilirsiniz. İletişim ve çatışma çözme becerileri, evlilik ve aile terapisi içerisinde büyük bir öneme sahiptir. Çift ve aile terapistleri, tüm aile üyeleriniz arasındaki iletişimi geliştirmeye yardımcı olacaktır. Daha derinde yer alan duygusal değişimleri çözmeye olanak tanır. Bu nedenle, evlilik danışmanlığı yani çift terapisi alma kararı, evlilik sorunlarını çözmede önemli bir ilk adımdır. Evlilikte bir sorun olduğunu kabul eden çiftler ilişkilerine onarılma şansını da vermiş olur.

Çift terapisi sadece mutsuz veya evlilik problemleriyle mücadele eden çiftler için değildir. Evli olmayan çiftler için de terapiyi içermektedir. İlişki durumunuz ne olursa olsun, çift terapisi, bağları güçlendirmek ve birbirinizi daha iyi anlamak için uygulanabilmektedir. Bu danışmanlığın amacı, çiftlerin nasıl daha etkili iletişim kuracaklarını ve sorunları nasıl çözeceklerini öğrenmelerine yardımcı olmaktır. Terapi ilerlediğinde, kişi çatışmalara katkıda bulunan bireysel aile rollerini ve davranışlarını belirleyebilecek, belirli zorlukları görebilecek ve sorunları aktif olarak çözmenin yollarını keşfedecektir.

İzmir aile terapisi Ege Pozitif Psikoloji ailesi danışmanlık seansları, iletişim ve çatışma çözümüne odaklanarak ilişkinizi geliştirecek ve güçlendirecek araçları size öğretmek için tasarlanmıştır. Sizin ve eşinizin aile veya çift terapisinden yararlanabileceğinizi düşünüyorsanız, bizimle iletişime geçebilir veya https://izmirpsikoloji.com/izmir-evlilik-terapisi/  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir