Diğer adı akıl hastalığı olan psikolojik bozukluk, bir insanın davranış ve yaklaşımlarında, düşünce ve mantığında birtakım değişiklikler olması anlamına gelmektedir. Psikolojik bozukluğun ortaya çıkması durumunda insanlar rutin hayatlarına devam edemeyebilirler.   Yaşamlarına geri dönmek için bir sürelik ya da sürekli bir tedaviye ihtiyaç duyabilirler. Psikolojik bozukluklar yani akıl hastalıkları, bu sorunu yaşayan insanın yaşamını sınırlandırabilir ve sahip oldukları davranışlar ile uyumsuz, sinir bozucu kimseler olmasına yol açabilir. Peki ama çeşitli türleri bulunan bu psikolojik bozuklukların teşhisi nasıl konur?

Şizofreni, bipolar bozukluk, kişilik bozukluğu, yeme bozukluğu, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, anksiyete, panik bozukluk vb. türleri bulunan psikolojik bozuklukların teşhisinde en önemli araçlardan biri de ‘psikoloji bozukluğu testi’dir.

Psikoloji İçin Ölçekler

Psikoloji için ölçekler, insanlarda olan belirgin özelliklerin varlığını ya da ne ölçüde var olduğunu değerlendirme hedefi ile kullanılmaktadır.

Bu ölçekler, insanların bizzat kendisini, kendi ifadelerine dayanarak ölçmeye ve veri toplamaya dayanan bazı yollardan oluşur. Testlerde ise durum farklıdır. Psikoloji bozukluğu testinde birey beyanı alınmaz. Psikolojik bozukluğun var olup olmamasına yönelik şekilde ölçülmek istenen durumu belirlemek için hazırlanan testler, konunun uzmanları tarafından uygulanır ve aynı şekilde de yorumlanabilir ölçüm şekilleridir.

Psikoloji bozukluğu testi, uzun süredir hem dünyada hem de ülkemizde insanlarda farkındalık oluşturmak amacı ile kullanılır. Psikoloji bozukluğu testi, tek başına kişiye tanı koymasını sağlamazlar ancak farkındalık için katkı sağlar ve psikolog ya da psikiyatrlar için önemli ipuçları oluşturmuş olurlar. Şayet psikoloji bozukluğu testini uygulayan bir psikolog ise, bu durumda bu testin sonucu yoruma açıktır ve tanı ile ilgili önemli bir belirteç olabilir. Psikoloji bozukluğu testleri, her biri bilimsel dayanakları olan ve pek çok insan tarafından denenerek gerekli tıbbi onayları almış olan ve birden çok çeşidi olan testlerdir.

İşte psikoloji bozukluğu testlerinden bazıları:

  • Beck depresyon testi,
  • Beck anksiyete testi,
  • Maudsley Obsesif Kompulsif Testi (Takıntı hastalığı),
  • Sosyal Fobi Belirtileri Ölçeği Testi,
  • Maternal Bağlanma Ölçeği Testi,
  • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Testi

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir