Davranışlarınız, duygularınız ya da ilişkilerinizde sorunlar yaşıyor, psikolog tavsiyesi arıyorsanız doğru yerdesiniz. Yaşadığınız duygu karmaşıklığından ötürü profesyonel destek edinmek istiyor ama kiminle görüşeceğinize karar veremiyorsanız bazı önerilerimiz olacaktır. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de yaşayan her 4 insandan birisi mental sorunlar yaşamaktadır. Bu sorunları gidermek için psikolog görüşmesi yapmak istiyorsanız bu yazımız içerisinde bir psikologda olması gereken özellikleri dile getirmeye çalışacağız.

Psikolog Yeterliliğini Araştırın

Psikolog tavsiyesi araştıran kişiler öncelikle psikologların eğitim hayatlarını incelemelidir. Hangi okullardan mezun olduğu, hangi sertifikalara sahip olduğu araştırılmalıdır. Günümüzde psikolojik danışmanlık veren birçok kişinin formal eğitim almadığı, yetkinlik sahibi olmadığı görülmüştür. Hatta bu kişiler sözlü olarak birçok eğitimden geçtiğini, bu alanda birçok beceri kazandıklarını dahi söyleyebilirler.

Çalışacağınız psikoloğun gerçek uzmanlık alanını öğrenin. Psikolojiden mezun olduktan sonra klinik psikoloji, bilişsel ve davranışsal psikoloji, çocuk ve ergen psikolojisi gibi yan dallarda uzman olan psikologların gerçekten bu yetkinliklere sahip olup olmadığını araştırın. Çalışacağınız psikoloğun geçmişte yanlış tedavi uygulayıp uygulamadığını, bir disiplin cezası alıp almadığını da öğrenmek karar vermede işinizi büyük oranda kolaylaştıracaktır.

Psikoloğun Deneyimlerini Araştırın

Mental sorunlarla ilgili psikolojik destek almak istiyorsanız psikolog seçiminin oldukça önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Tedavi sürecine büyük oranda etki eden uzman seçimi teşhis, tespit ve tedavinin uzayıp kısalmasında önemli rol oynamaktadır. Görüşmeye gitmeden önce çalışacağınız psikoloğun sektörde ne kadar deneyimli olduğu, günlük kaç hasta ile ilgilendiği, alanında ne kadar uzman olduğunu araştırmanız gerekiyor.

Bazen en mahrem bilgilerinizi dahi anlatacağınız psikologlar rastgele seçmemeniz gerekiyor. Bireysel terapi, cinsel terapi, evlilik ve çift terapisi, çocuk ve ergen terapisi, EMDR terapisi, kişisel gelişim alanlarında çalışacağınız terapistler alanlarında en iyi olanlar olmalıdır. Özellikle bireysel terapi, çocuk ve ergen terapisi konusunda çalışacağınız kişilerin yetkinlik belgeleri olmalarına özen gösterin.

Psikolog tavsiye konusunda çevrenizde bulunan insanların önermelerine kulak asmayın. Çoğu zaman ekonomik olmalarından dolayı formal eğitim almamış psikologlardan destek alınır. Bu psikologlar ile çalışmak sorunlarınızı çözmekten ziyade daha da kötüleşmesine neden olabilir.

Kliniğimizden bu konuda destek almak için http://izmirpsikoloji.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir