Aldatma basit tanımıyla ilişkisel bir sorun olduğundan dolayı daha derinlere bakıp altında yatan sebepler de eşlerin bireysel özellikleri ve birbirlerine yönelik tutum ve hareketleri sonucunda ilişkide yaşanan problemdir. Esasen aldatma karşılıklı dahil olunan bir sonuçtur. Yani bu sonuçta aldatanda aldatılanda rol oynamış olur. Aldatma sebepleri kadın ve erkeklerde farklılık göstermektedir. Aldatma deyince insanların aklına ilk önce erkekler geliyor ancak kadınlar da aldatır.

Kadınlar Niye Aldatır

ilişkilerde genellikle sevgi, aşk, tutku, sürpriz arayan çoğunlukla kadınlardır. Erkek eve giderken arada bir çiçek almıyor, özel günleri gereksiz buluyor ve kutlama taraftarı olmuyorsa, el ele tutuşup gezmekten hoşlanmıyorsa, hele ki kadına sevdiğini söylemiyorsa eşine duygusal anlamda yetemiyor demektir. Kadınların genelde en fazla aldatma nedeni eşlerinden ilgi görememeleridir.

Aldatmanın erkeğe özgü bir kavram olarak algılanmasının sebebi toplumun aldatan erkekle aldatan kadını aynı teraziye koymaktan uzak oluşudur. Toplumda eşit olmayan çarpıtılmış toplumsal kalıpların olmasıdır; Kadının partnerini aldatması alın lekesi, erkeğin partnerini aldatması elinin kiri vb. şeklinde tanımlamak gibi. Kadınları toplumsal baskılardan ötürü mutsuzluğa ve doğal bir sonuç olarak duygusal aldatmalara itmektedir.

İlgi İhtiyacı: ilgi görmek ve beğeniliyor olmak her insanın hoşuna gider ancak kadınlar için beğenilmek çok daha güçlü bir ihtiyaçtır. Eğer erkek bu ihtiyacı eşine karşı karşılamaz ve bununla birlikte başka kadınlara ilgi gösterirse ve eş bunu fark ederse bu durumda bu ilgiyi gösteren başka bir erkeğe yönelebilirler. Kadınlar için duygu ve düşüncelerinin eşleri tarafından önemsenmiyor oluşu beklentileri ve ihtiyaçlarının karşılanmaması, problemlerin görmezden gelinmesi, önemsenmemesi bununla birlikte sürekli eleştiriliyor olmak ve aşağılanmak kadını doğal olarak mutsuz eder ve başka kapılara yönlendirebilir. Kadınlar erkekler için kendi sırtını bir dağa yaslayabilecek kadar güvende hissetmek ister, kadın kendisine ve ailesine daima sahip çıkan bir eş ister. Pasif, güven duyulmayan, sorumluluk almayan erkekler her an aldatılabilirler. Aldatılan eş sırf aynı duyguyu yaşasın diye intikam için eşlerini aldatabilir. Böylelikle hem başka biri tarafından beğenildiğini hissetmek hem de kırılan gururlarını tamir etmek isterler.

Bazı kadınlar eşleri tarafından cinsel doyum tatmadıkları için, özellikle eşleri tarafından cinsel yönden çekici bulunmadığını hissetmek, kendilerini cinsel yönden çekici bulan başka erkeklere doğru itebilir. İlişkide beklediği ve hak ettiği sevgiyi bulamamış, küçük yaşta evlendirilmiş, ilk flörtüyle evlenenlerin de bazen yeniden aşık olma durumları da olabilir.

Erkekler niye Aldatır

Kadın ve erkekler psikolojik ve biyolojik olarak farklıdırlar. Kadınların ve erkeklerin birbirlerini değerlendirme tavırları da oldukça farklıdır. Kadınlar genel olarak evlenirken eşlerinin değişeceğini düşünürler ve erkekler de kadınların değişmeyeceğini düşünürler. Bu durum bir süre sonra birbirleriyle alakalı beklentilerin giderek uzaklaşmasına yol açar. Erkekler doğaları gereği (ataerkil sistemin getirisi) pohpohlanmak ister çünkü anneleri pohpohlamıştır ve eşlerinin onlara danışmasını, onlara hep ihtiyaç duymalarını isterler ve onların ihtiyaçlarını da gerçekleştirdiğinde gurur duyarlar.

Eşleri tarafından kusurlarının görülüyor olmasına, eleştirilmeye ve hatalarının yüzlerine vurulmasına ters tepki gösterirler. Yani erkekler iyi bir şey yaptıklarında hemen övülmek isterler.

İlişkinin başında güzellik ve çekicilik önemli bir haldeyken sonrasında en önemli olan şey kadında güler yüz ve tatlı dildir. Erkekler için sevgilisinin övgü dolu sözleri olmadığında çok üzülürler. Aşkının dile getirilmesi, evde güler yüzle karşılanmak isterler.

Erkekler bazen yalnız kalma ihtiyacı içinde olabilirler. Bu bir içgüdüsel davranıştır bazen biraz rahat bırakmak onlara iyi gelir. Çünkü erkeklerin çoğu stres ve sorun altındayken kadınlarda olduğu gibi konuşmak istemezler. Buna saygı duymayan sürekli sorgulayan, sürekli konuşması için sıkıştıran kadınlardan dolayı erkekler aldatmayı bir seçenek olarak görebilirler.

Bunların yanı sıra çoğu zaman erkekler cinsel açıdan daha isteklidirler. Eğer ki cinsel yönden eşiyle uyum içinde olmazsa erkeklerin yine gözü başkasına kayabilir.

SANAL ALDATMA

Sosyal medya (facebook, instagram, twitter vb.), sohbet ve arkadaşlık siteleri, cinsel partner arama siteleri, sanal ilişkilerin kurulmasında büyük paya sahiptir. Artık eşler aynı odanın içinde birbirlerini aldatabilir düzeye geldi. Bunu yapanların bir çoğu bunu aldatma bile saymıyor, sadece dertleşiyoruz, sohbet ediyoruz gibi sözler söylüyorlar. Bu da eşlerin yaşadığı suçluluk ve utanma duygusunu bastırmalarına sebep oluyor. Sanal aldatma aynı zamanda başkaları tarafından yakalanma riskini de ortadan kaldırıyor, istenildiği zaman görüşme imkanı da sunuyor. Aslında eşten başka birisiyle, duygusal, cinsel bağ kurmak, flörtleşmek, cinsel içerikli mesajlaşmak, özel mesajlaşmak sanal da olsa aldatmaya giriyor. Sanal aldatma gerçek aldatma gibi yıkıcı olabiliyor ve daha çabuk yakalanabiliyor. Çünkü mesajlaşma gibi güçlü kanıtlar kalmış oluyor ortada.

Sanal aldatma da normal aldatmalar gibi cinsel ve duygusal problemlerden dolayı ortaya çıkıyor. Ancak bazıları da merak ettikleri için bu sürece giriyorlar. Sanal gibi başlayıp gerçek ve ciddi yıkıntılar bırakabilir arkasında. Bazen de sanal ortamda başlayan ilişki gerçeğe dönüşebilir. Bir süre sonra dışarıda buluşmaya başlanabiliyor, tabii gizli olacak şekilde ve gizli yerlerde. Şu anda sanal aldatma bir virüs gibi büyümekte. Sanal ilişki başlarda sorun yokmuş gibi görülebiliyor ancak eşler bir süre sonra birbirlerinden duygusal ve cinsel anlamda kopabiliyorlar.

Sanal aldatma bir müddet sonra sanal sekse de yol açabiliyor. Sevginin ve paylaşımın en önemli yanı ve güçlü yanı dokunmaktır. Sanal seks yapmaya başlamış ve alışmış birey fantezilerini de sanal olarak yaşamaya başlar ve cinsellikle ilgili beklentileri değişmeye başlar.

WhatsApp Hattı İçin Tıklayın

Evlilikte Sık Karşılaşılan sorunlarla ilgili yazımızı okumak için TIKLAYINIZ

Çocuklarda Sık Karşılaşılan 9 Problem ile ilgili yazımız için TIKLAYINIZ

Sık Karşılaşılan Psikolojik Problemler için TIKLAYINIZ

Sık Ortaya Çıkan Cinsel Problemlerle İlgili Yazılarımız için TIKLAYINIZ

[gdlr_accordion style=”style-1″ initial=”1″]
[gdlr_tab title=”İzmir Evlilik ve Çift Sorunları hakkında uzmanlar aşağıda listelenmiştir, daha fazla bilgi edinmek için uzmanın ismine tıklayabilirsiniz.”]

Bayram Şimşek, Uzm. Aile Danışmanı – EMDR Terapisti – Cinsel Terapist

Betül Salman, Yetişkin Psikoterapisti & Aile Danışmanı

Kaan Ay, Psikolog & Emdr Terapisti

 

Makale Yazarı Uzman Klinik Psikolog Bayram Şimşek(Sitesine Gitmek İçin Tıklayın)

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir