Kadınlarda orgazm bozukluğu,  cinsel ilişki anında gerçekleşen cinsel uyarılma sonrasında orgazmın sürekli olarak ya da tekrarlayan şekilde gecikmesi ya da hiç olmamasıdır. Ayrıca orgazm yoğunluğunun azalması da bu hastalık içine dahil edilebilir. Kadınlarda orgazm bozukluğu en sık yaşanan ikinci cinsel işlev sorunudur.

Yapılan araştırmalar her dört kadından birinde orgazm bozukluğuna rastlandığını ortaya koymaktadır. Psikolojik temelli bir rahatsızlık olan bu süreçte sorunun altta yatan nedeni çok önemlidir.  Tedavi sürecinde hastanın cinsel endişelerini ortaya koyma ve anlama çok önemlidir.

Cinsel ilişki sırasında orgazmı etkileyen çok sayıda unsur bulunur. Kadınlarda orgazm bozukluğu olması durumunda biyomedikal, psikolojik ve sosyal birçok etmen dikkate alınır.  Bu süreçte bilişsel-davranışsal terapilere başvurulabilir.

Ülkemizde kadınlarda orgazm bozukluğu çok sık karşı karşıya kalınan bir rahatsızlıktır. Genellikle sosyal durumlar ve toplum baskısı yüzünden kadınlar tarafından açıklanmayan bir sorundur. Orgazm bozukluğu kolayca tedavi edilebilen bir hastalıktır. Orgazm olmanın çift taraflı bir durum olduğu unutulmamalı ve erkek eş kadınlara bu konuda destek olmalıdır.

Kadınlarda Orgazm Bozukluğu Neden Olur?

Kadınlarda orgazm bozukluğuna neden olabilecek birçok rahatsızlık vardır. Öncelikli olarak duygusal nedenler orgazm bozukluğuna sebep olabilir. Bunun yanında en büyük sebepler arasında fiziksel nedenler de gösterilebilir. Kadınlarda orgazm olmaya engel olacak fiziksel sorunlar sonradan ortaya çıkabilir ya da doğuştan gelebilir.

Kadınlarda çevresel sebepler, psikolojik etmenler ya da toplumsal roller de orgazm bozukluğunun altında yatan nedenler arasında yer alabilir. Genellikle baskı dolu bir ortamda yetişen ve toplumsal rollerin olduğu bir yerde bulunan kadınlarda orgazm bozukluğu görülmektedir.

Toplumda kadınların ayıplanacağına yönelik düşünceler, erkeğe karşı cinsel sorumluluk olduğu fikri,  erkeğe karşı olan itaatkârlık kadının kişisel hazzını ikinci plana atmasına yol açar. Buna bağlı olarak cinsel ilişkide orgazm yaşanmayabilir.

Bazı kadınlar cinsel ilişki sırasında haz almaz ve sadece mastürbasyon sırasında haz alabilir.  Kadınlar kendi bedenlerini tanımadığı durumlarda nasıl haz alacağını bilemeyebilir.

Kadınlarda Orgazm Bozukluğu Tedavisi

Kadınlarda orgazm bozukluğu tedavisi için öncelikle altta yatan nedene bakılır. Fiziksel bir neden olması durumunda kadın hastalıkları ve doğum uzmanına görünmek gerekebilir. Psikolojik bir nedene bağlı olarak orgazm olamama durumu varsa cinsel terapi tedavisi uygulanır.

Orgazm bozukluğu yaşayan kadınlar bu konuda çekinmeyerek uzman psikoloğa kendini açıkça ifade etmelidir. Seanslar sırasında kadının kendi bedenini tanıması ve toplumsal rollerden uzaklaşarak kişisel faydasını düşünmesi sağlanır.

Cinsel terapi sırasında eşe de büyük görev düşer. Eşler de cinsel terapiye kadınla beraber katılmalıdır. Cinsel terapi sırasında öncelikle çiftlere cinsel eğitim verilir. Bu süreçten sonra kadının kendi bedenini ayrıntılı olarak tanıması sağlanır. Eşlere cinsel ödevler verilerek ilerleyen dönemde cinsel terapiler sayesinde orgazm bozukluğu kolayca tedavi edilebilir. Tedavimiz hakkında bilgi almak için https://izmirpsikoloji.com/cinsel-sorunlarla-ilgili-danismanlik-hizmeti/ sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir