ERKEKLERDE CİNSEL İSTEKSİZLİK

Erkeklerde cinsel isteksizlikten söz etmeden önce, ilk olarak ‘’Erkek neden cinsel ilişkiye ihtiyaç duyar? Erkek neden cinsel istek duyar?’’  sorularına cevap verilmelidir. Cinsellik içgüdüsel olarak her insanın içinde bulunan, insanlar için temel bir ihtiyaçtır. Yakın ilişkilerde, cinsellik ilişkiyi şekillendirebilen önemli bir unsurdur, ilişkiyi olumlu etkileyebildiği gibi olumsuz da etkileyebilmektedir. Peki, erkekler ilişkiye girerken ne hissederler? Her iki cinsiyet için de, söz edilen bağlamlarla birlikte cinsellik partnerleri birbirlerine yakınlaştırmak için oldukça önemli olmakta, temel bir ihtiyacı tamamlamakta, orgazm olmak ile birlikte haz ve mutluluk duymaktadırlar.
Her bireyin cinselliği deneyimlemesi, cinselliğe dair algıları, cinsellikle ilgili beklentileri ve istekleri farklılaşabilir. Cinsellik, bireyin yaşam doyumunu, yaşama ilişkin algılarını, mutluluk düzeyini, özsaygısını şekillendirmekte, bireyin diğer insanlarla olan ilişkilerini, günlük yaşantısını etkileyebilmektedir. Yani, cinsellik her iki cinsiyette de hem kendileri için hem de ilişkileri için oldukça önemlidir.
Kişiler için her alanda olduğu gibi, cinsellikte de sağlıklı bir cinsel yaşam beklenen, olması istenen bir durumdur. Ancak, yaşam içerisinde sağlık problemleri yaşayabilir, evliliğimizde, ilişkilerimizde problemler yaşayabilir, sosyal yaşantımızda, iş yaşantımızda problemler yaşayabilir, travma etkisi olan olaylar yaşayabilir ve bu problemlerden etkilenebiliriz. Cinsel yaşantımızda da, yaşam içerisinde olan tüm bu olumsuzluklar gibi, problemler yaşayabiliriz veya diğer problemlerin etkisiyle cinsel yaşamımızda problem çıkarabilir. Her problemin olduğu gibi, cinsel problemlerin de bazı nedenleri, sebepleri, sonuçları ve çözümleri, tedavileri bulunmaktadır ve kişi karamsarlığa kapılmamalıdır. Erkeklerde cinsel isteksizlik de bu problemler içerisinde yer almaktadır. İnsanların zihinlerinde cinsel isteksizlikle ilgili bazı başlıca sorular oluşmaktadır.

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Olur Mu ?

Halk arasında, cinsel isteksizliğin, cinsel isteğin hiç olmaması veya az olmasının sadece kadınlarda olduğuna ilişkin bir inanç bulunmaktadır. Ancak, bu gerçeği yansıtmamaktadır. Kadınlar gibi erkeklerde de cinsel isteksizlik oluşabilir, cinsel aktivite isteklerinde azalmalar veya cinsel aktivite isteklerinin hiç olmaması durumu olabilir. Kadınlarda daha yaygın olan cinsel isteksizlik durumu, erkeklerde de zaman zaman görünebilir. Erkeklerde 6 aydan daha uzun süre devam eden cinsel etkinlik azlığı veya hiç olmaması cinsel isteksizlik olduğunu düşündürebilmektedir.
Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Neden Olur ? Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Sebepleri Nelerdir?
Erkeğin cinsel etkinlik isteğinde azalması veya cinsel isteğinin olmaması durumu, erkeklerde cinsel isteksizlik veya cinsel soğukluk olarak bir cinsel işlev bozukluğu olarak tanımlanmaktadır. Cinsel isteksizliğin fizyolojik yani bedensel nedenleri, psikolojik nedenleri, sosyal-yaşantısal nedenleri olabilmektedir. Cinsel isteksizlik yaşayan erkekler veya partnerlerinde, ‘’ erkek neden eşiyle yatmak istemez? erkeklerde cinsel soğukluk neden olur? erkek neden ereksiyon olamaz? erkek neden cinsel ilişkiden kaçar? ‘’ gibi düşünceler oluşmaktadır. Bu soruların cevapları da farklı nedenlerden kaynaklanıyor olabilmekte, erkeğin ilişkiye girememe nedenleri farklılaşabilmektedir.
Fizyolojik-bedensel sağlık problemleri, cinsel isteksizlik için bir etmendir; erkeğin yaşayabileceği bazı metabolik, nörolojik rahatsızlar (diyabet, kalp rahatsızlıkları, tiroit, baş ağrıları vb.) cinsel yaşamdan uzaklaşmalarına, cinsel isteksizliğin oluşmasına yol açan bir neden olabilir. Psikolojik problemler açısından da, erkeğin düşük benlik algısı, cinsellikte kendisini yetersiz algılaması, depresyon, kaygı gibi psikolojik rahatsızlıklar, patolojik rahatsızlıklar, sertleşme-ereksiyon olamama gibi sorunların getirmiş olduğu olumsuz ruh hali gibi sebepler psikolojik olarak kişinin cinsellikten kaçmasına, erkeğin ilişkiye girmek istememesine sebep olabilmektedir. Sosyal yaşantılar ile ilişkili problemler açısından, iş yaşamında, aileyle, anne ve babayla yaşanılan problemler, çatışmalı veya zorlu yaşam koşulları erkeğin cinselliği daha geri plana atmasına yol açmış olabilmektedir. Bir başka neden olarak, partner ile ilişkili problemler de erkeğin ilişkiye girmek istememesi için birçok sebep barındırmaktadır; partnerinden deneyimsiz olması, partnerinin tecrübeli olması, partnerini memnun edemeyeceğini düşünerek kaygı yaşaması, partnerin deneyimsiz olması ve bununla birlikte cinsel yaşamda yaşanabilecek sıkıntılar, partner ile bir cinsel uyum yakalamamaları, partnere ilgisinde azalma olması veya partnerin bir cinsel işlev bozukluğu olması, partnerin hamile olması veya yeni çocuk sahibi olmuş olmak vb. birçok partnerle ilişkili durum erkekler neden cinsel ilişkiden kaçar sorusuna cevap oluşturabilmektedir. Bunlar dışında, cinsel isteksizlik etkisi olabilecek ilaç kullanımları, aldatılmış olmak, cinsellikle ilgili travmatik bir durum yaşamak, cinsellikle ilgili yanlış inanç ve tutumlar, katı ahlaki inançlar, cinsel yönelimle ilgili durumlar cinsel isteksizlik için temel oluşturmaktadırlar.


Cinsel Sorun İçin Hangi Doktora Gitmek Gerekir?


Erkek, cinsel isteksizlik yaşadığında veya partneri erkeğin cinsel ilişkiye girmek istememesi gibi bir durumla karşılaştığında, profesyonel bir destek almak sorunu kesin olarak çözmek için iyi bir adım olacaktır. Cinsel isteksizlik probleminin ne kadar süredir olduğunu, nedenlerini anlamak nasıl bir destek alınabileceğini anlamaya yardımcı olacaktır. Bir ilaç kullanımından mı kaynaklanıyor, eşin hamile olmasından mı kaynaklanıyor, daha önce yaşanılan olumsuz bir anı mı bu problemi ortaya çıkarıyor bunu anlamaya çalışabilir, problem hakkında hiçbir fikriniz yoksa bir psikolojik destek alarak problemin sebebini öncelikle anlamaya çalışabilirsiniz. Problem, fizyolojik kaynaklı, ilaç kullanımıyla ilgili ise, problem yaşanılan fiziksel alan ile ilişkili bir doktora gidilebilir, bu doktorun yanı sıra psikolojik destek ile süreç sağlıklı bir biçimde yönlendirebilmekte ve sonuçlandırılabilmektedir. Partnerle ilişkili yaşanılan, cinsel uyumsuzluk, performansla ilgili kaygılar, deneyim farklılıkları vb. problemlerde bir aile danışmanlığı, cinsel terapi alınabilmektedir. Cinselliğe ilişkin yanlış inançlar, algılamalar, katı ahlaki yaklaşımlar için bireysel terapi alınarak yanlış algıların, inançların değiştirilmesi sağlanabilmekte, problemi çözmek için yardım sağlanabilmektedir. Travmatik anılara bağlı problemler için EMDR Terapisi alınabilir, yanı sıra cinsel terapi alınabilmektedir. Yani, bedenle ilişkili problemler dışında, psikolojik destek ile cinsel isteksizlik problemi çözülebilmektedir.

Erkekte Cinsel İsteksizlik İçin Ne Yapılmalıdır?

Yaşanılan problemin fark edilmesi, bunun için adım atılmaya karar verilmesi, problemi çözmek için atılabilecek en büyük adımlardır. Kendinize karşı anlayışlı olarak, bu problemi diğer erkeklerin de yaşayabileceğini, herkesin kusursuz birer makine olmadığını hatırlamalı, probleminiz için bir çözüm yolu olduğunuzu düşünmelisiniz. Partnerler için ise, yine anlayışlı ve sabırlı olmak, problemi çözmek için erkeğe destekte bulunmak, gerekirse tedavi ve psikolojik destek yolunda yanında olmak, problemi konuşarak ortak bir karar ve çözüm üretmeye çalışmak, problemi çözmeniz için bir araç olacak ve süreci olumlu yönetmenizi sağlayacaktır. Yaşanılan stresli ortamdan, kaygılardan uzak durmaya çalışmalı, problemin sebebini anlamlandırmaya çalışmalısınız. Problemin sebebine göre uzman bir destek almanız, sürecin çok daha kolay atlatılmasını sağlayacaktır.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir