Emdr terapisi, göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme olarak Türkçede kullanılan bi terapi türüdür. Bu terapi yöntemi Eye Movement Desensitization and Reprocessing kalıbının ilk harflerinin kısaltmasıyla ortaya çıkmıştır.

Emdr terapi yöntemi ile birlikte yaşadığınız ancak etkisinden süre geçmesine rağmen kurtulamadığınız rahatsız edici olay, anı ve durumları anlamlandırarak etkisinden çıkabilirsiniz. Terapide hasta zihninde yer alan anılarla ilgili bilgileri yeniden işler.

Bu terapi yönteminin temel çıkış noktası kişideki rahatsızlık veren durumların olumsuz depolanan anı ve hafızalar olduğudur. Bu yüzden terapi boyunca bilgi işleme yöntemiyle kötü anılar değiştirilir. Kişideki olumsuz inanış ve davranışların hafızada yer alan eski anılardan kaynaklandığını varsayarak yola çıkan psikoterapist seanslarda anılara ulaşarak anıları değiştirmeye çalışır.

Emdr Terapisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Emdr terapisi öncelikli olarak kişideki korku ve kaygı durumlarında uygulanır. Bunun yanında çok sayıda psikiyatrik bozuklukta uzman psikologlar tarafından uygulanan bir yöntemdir. Genel olarak kullanılabileceği durumlar şöyledir;

  • Kişinin daha önce yaşadığı olumsuz deneyimler
  • Kaza, deprem, savaş, taciz, tecavüz, şiddet gibi travmatik olaylar
  • Kaygı bozukluğu, depresyon, kızgınlık ve öfke nöbetleri
  • Aile içi çatışmalar, boşanma, akran zorbalığı, kaygı bozuklukları, fobilerde Emdr terapisine başvurulabilir.

Bu terapi için danışanın sorun türü, sorunun kaynağı, psikiyatrın görüşü gibi unsurlar belirleyicidir. İlk seanstan sonra danışan için faydalı olacaksa Emdr terapisine başlanabilir.

Emdr Terapisi Nasıl Uygulanır?

Danışan terapi süresince bilinci açık şekilde süreçtedir.  Danışanın rahatsız eden anılara ulaşırken terapist iki yönlü uyarana başvurur.

Danışana göz hareketler, iki kulaktan sesli uyarı ve çift yönlü dokunsal uyaranlar verilebilir.  İki yönlü uyaran verilmesi terapinin temel çıkış noktasıdır ve doğru şekilde verilmesi terapi başarısını etkiler. Uyaranlar sayesinde kişide beynin iki yarım küresi harekete geçirilir. Bu sayede kişideki olumsuz yaşantılara hafızada kolayca erişim sağlanabilir.

Danışanın korku ve kaygı duyduğu anıları yerine bellekte daha güvende ve güçlü hissettiği yeni bilgiler ortaya çıkarılır. Emdr terapisi başarılı olması için terapistin bu alanda uzman olması önemlidir. İzmir Psikoloji bünyesinde Emdr konusunda deneyimli terapistler bulabilirsiniz.

Emdr Terapisi Fiyatları

Emdr terapisi fiyatları seans ücreti şeklinde uygulanmaktadır.  Terapist ile danışan arasındaki ilişki çok iyi kurulduğunda terapi kısa sürede biter. Terapinin ne kadar sürede tamamlanacağı hastanın ruhsat durumu, kişide görülen psikiyatrik diğer hastalıklar, travmanın karmaşıklığı ve hastanın tedaviye verdiği yanıt belirleyicidir.

Travmanın karmaşıklığına göre bazı durumlarda 1-2 seansta çözülebilen sorunlar olabilir. Çok karmaşık olan travmalarda Emdr terapisi 7-10 seans kadar sürebilir. Emdr terapi ücreti bu yüzden tamamen hastanın durumuna göre belirlenir.

Fiyat ve Emdr terapi süreci hakkında detaylı bilgi almak için https://izmirpsikoloji.com/emdr-izmir-fiyat/ sayfamızı ziyaret edebilir veya bize ulaşabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir