İzmir cinsel terapi psikoloğu

İzmir Cinsel Terapist

Bu yazımızda İzmir cinsel terapist, İzmir cinsel terapi merkezi, İzmir cinsel danışman, İzmir cinsel terapi uzmanları, izmir cinsel terapi tavsiye, uzmanları ve cinsel terapi ücretleri gibi sorularınıza cevap vermeye çalışacağız. Cinsel bozukluklar insan oğlu var olduğundan  beri sık görülen bir psikolojik sorundur. Cinsel sorunlar her yaşta ortaya çıkmaktadır. Cinsel problemi olan kişiler cinsel bozukluğu düzeltmek için bir çok yola başvurmaktadır. Bu problem için ilk baş vuralan yerlerde birisi ürolog, kadın doğum uzmanlarıdır. Ama bir çok insan internetten ve tv. den gördüğü cinsel ürünleri almakta ve bunlar hem risk hem de sağlıklı olmadığı gibi milyonlarca insan dolandırılmaktadırlar.

Yapılan araştırmalar cinsel sorunlar için insanlar ilk iki yılda en az 2 kez bir uzmana başvurduğu ya da iletişime geçtiği görülmüş. Ancak cinsel sorunları çözülmemiştir. Bunun nedeni çok iyi ve sağlıklı bir cinsel terapi sürecine girmemiş olmamalarıdır. Türkiye de ve İzmir de cinsel terapist sayısı gittikçe artmaktadır. Ancak kaliteli ve uzman cinsel terapistlerin sayısı azdır.

1950’lerde Amerika da ortaya çıkan cinsel terapi akımı tüm dünya da ve son 20 yıldır da ülkemizde önemli bir nokta haline gelmiştir. Erken boşalma, vajinismus, cinsel isteksizlik, cinsel uyumsuzluk, sertleşme sorunları artık cinsel terapi ile etkili şekilde çözülmektedir.

İzmir cinsel terapi psikoloğu
İzmir cinsel terapist

Cinsel Terapi İçin İlaç Kullanımı

Cinsel terapi süreci ilaçsız gider, çünkü cinsel sorunlarda ilaç tedavisi işe yaradığı çok azdır, ilaç çoğunlukla cinsel terapi sürecini destekleyici bir yapıdır. Erken boşalma, vajinismus, cinsel isteksizlik, orgazm olamama, sertleşme problemlerinin altında genelde psikolojik alt yapı, cinsel bilgisizlik, yanlış öğrenilmiş cinsel deneyimler, cinsel travmalar yatar. Mesela erken boşalanların en büyük ortak özellikleri hayatlarında her konuda hızlıdırlar. Hızlı yemek yerler, hızlı araba kullanırlar, sabırsızdırlar vb. Danışanlarımızın bize anlattıkları doktorun “erken boşalma için verdiği ilaç bende cinsel isteksizlik yaptı,” duygusuzlaştım, sertleşme sorunları için; “bir şey yokmuş bazı ilaçlar verdi ama ben ilaçlarla sevişmek istemiyorum” vb. şikayetleri çok fazla duyuyoruz. Ya da cinsel terapi eğitimi almamış bir ürolog ya da kadın doğum uzmanı ya bir şey yok geçer takma kafana, psikolojik rahat ol vb. uyarıları olumsuz etkilemektedir.

 

İzmir Cinsel terapist olarak ; Cinsel terapi işlev bozukluklarının başında gelen; vajinismus, erken boşalma, orgazm olamama, cinsel isteksizlik, iktidarsızlık (sertleşme), cinsel uyumsuzluk vb. çözümü konusunda eğitim almış psikologlar veya psikiyatristler tarafından uygulanan yöntemlerin tamamını içerir. Kadın ve erkek beden anatomilerini açıklayıcı, yanlış bilinen doğruları(mitler) öğreten ve  cinsel fantazileri ve becerileri arttırıcı bir terapi çeşididir. Bireylerin cinsel terapiye başvurma sebepleri çeşitli olabilir. Cinsel Terapi bireysel  veya çift olarak uygulanabilmektedir.

Cinsel Terapist Kimdir ?

Cinsel terapist, cinsel terapi üzerine özel eğitimler almış, cinsel bozukluklar konusunda uzmanlaşmış, psikolog, psikiyatrist, kadın doğum uzmanı, üroloji kökenli kişilerdir. Yani iyi  İzmir cinsel terapist arıyorsanız; lisans eğitimi psikoloji, psikiyatrist, üroloji ve kadın doğum uzmanı doktor olmalıdır. Bu kişilerin aynı zamanda cinsel terapi eğitimi almış olması ve aile ve çift terapisi üzerine de yüksek lisans ya da 500 saatlik temel eğitimi almış olması gerekmektedir. Çünkü cinsel terapi hem bireysel psikoterapi becerisi gerektiren, hem çift ve aile terapisi bilgisi hemde cinsel bozukluklar konusunda uzmanlık gerektiren çok kapsamlı ve bütüncül bir sorundur. Üniversiteler de cinsel terapist yetiştiren bir lisans programı yoktur. İzmirde cinsel sorunlar tedavi yerleri alternatif olarak çok fazla mevcuttur.

İzmir Cinsel terapi merkezi Karşıyaka da olan Ege Pozitif Psikoloji Alsancak, Gaziemir, Aliağa ve Bergama şubelerinde de cinsel terapistleri mevcuttur. İzmirde Cinsel terapist ve cinsel terapi eğitimleri de veren Uzman Klinik Psikolog Bayram Şimşek (Uzm. Aile Danışmanı & Cinsel Terapist) önderliğinde bir ekip olarak çalışmaktadır. İsteyen danışanlarımıza İzmir bayan cinsel terapistimizde süreci yürütmektedir.

Cinsel Terapide Ana Kurallar

  • Gizlilik; cinsel terapinin altın kuralıdır. Kimliğiniz, anlattıklarınız asla kimseyle paylaşılmaz, resmi makamlarda dahildir. İzmir cinsel terapi merkezi olan ege pozitif psikoloji merkezimizde kayıtlar resmi olarak pc, vb. hiçbir yere kayda girmez ve danışanlar isterlerse cinsel terapi seansları sonunda yanlarında imha edilmektedir.
  • Cinsel terapi de kişiyle bedensel temas ve muayane yapılmaz, muayene gerekirse bir kadın doğum uzmanına, üroloji doktoruna ya da ilgili hekime yönlendirme yapılır. İzmir cinsel terapist için gittiğinizde öncesinde mutlaka bir ilgili hekime başvurup daha sonra cinsel terapi merkezine başvurun.
  • Seansların sıklığı cinsel terapist ile ilk görüşmeden sonra sizinle nasıl bir yol izleneceği konusunda bilgi verilir. Bu sıklık yaşadığınız soruna göre haftada 1 kere, ayda 1 kere olabileceği gibi her günde olabilir (vajinismusta mesela bir günde 2 – 3 kere bile görüşülebilir çabuk çözülsün diye)
  • İzmir de cinsel terapi seans süreleri 30 dakika ila 90 dakika arasında değişmektedir.

Cinsel Terapi seans Ücretleri Ne Kadar ? (İzmir)

Cinsel terapi ücretleri

İzmir Cinsel terapi seans ücretleri yaşadığınız cinsel soruna göre, gittiğiniz uzmana göre cinsel terapi fiyatları değişmektedir. Bu ücretler 100 – 600 TL seans başı olabilmekle beraber, sorunun çözülünceye kadar olan cinsel terapi ücreti 2000 TL – 7000 TL arasında da değişmektedir. Avrupa ve Amerika da cinsel terapi seansları çoğunlukla eşli yapılmaktadır. Ancak Türkiye de cinselliğin ayıp, günah, utanma, cinsellik elin adamıyla konuşulur mu? Vb. sorunlardan dolayı cinsel terapi sürecine eşlerden biri gelmekte, bazen de eşinden gizli olarak ta cinsel konularda destek almaktadırlar. Cinsel terapi en sağlıklı çiftlerin beraber geldiği şartlar daha idealdir. Ancak bireysel cinsel terapi seansları da kişilerde ki cinsel bozuklukları düzeltmiştir.

Cinsel Terapide Neler Sorulur Nasıl Çözülür

İnsan cinselliği; psikolojik, sosyolojik, bedensel, fizyolojik koşullardan etkilenmektedir. Ülkemizde ki gibi cinsellik sadece cinsel organlarla ilgili değildir. Cinsellikle ilgili insanlarda gelişmiş düşünceler, duygular ve inançlar vardır. Özellikle ülkemizde cinsellikle ilgili inançların nerdeyse tamamı yanlış öğrenilmiştir. Cinsel sorunlar kişinin bireysel, bedensel, psikolojik özellikleri; ikili ilişkileri, eşinin durumu da etkili olabilmektedir. Cinsel sorunun tedavisi de kişinin yaşadığı sorun ve neden olan olaya göre değişmekte ve duruma göre ilaç ve cinsel terapi yöntemleri uygulanabilir.

Cinsel sorunun nedeni tıbbı ve biyolojik bir nedene bağlıysa uygun ilaç tedavisi için ürolog, kadın doğum uzmanı ya da psikiyatristler yapar. Ancak biyolojik bir neden yok ise cinsel terapi alanında uzman klinik psikolog, psikiyatrist vb. ilgili uzman ile bilimsel olarak yürütülür.

izmir cinsel terapi uzmanı
Cinsel terapist izmir

İzmir Cinsel terapist arıyor ve gitmeye karar verdiyseniz; cinsel hayatınızı baştan sona ele alınacak demektir. Yani cinsel terapi alınca sadece yaşadığınız tek sorun üstüne değil; eşinizle cinsel uyumunuz, eşinizle ilişkiniz, çocukluğunuzdan bu yana cinselliğe dair duyduğunuz ve öğrendiğiniz herşey, ilk cinsel deneyiminiz, ilk kiminle öpüştünüz? Cinsel travmalarınız, taciz, tecavüz, mastürbasyon yarışları, ilk cinsel sorunu yaşadığınız an, en kötü anlarınız, cinsel terapiye gelmeden önce denediğiniz yöntemler, orgazm olup olmadığınız, cinsel isteğiniz, çocukluk ve aile yaşantınız, mastürbasyon yapıp yapmadığınız? Bu cinsel sorun evliliğinizde ne gibi değişimlere yol açtığı, ilişkinizi nasıl etkilediği? Vb. kapsamlı ve ayrıntılı bir cinsel öykü alınır ilk seansta.

İyi bir cinsel terapiste giderseniz sizin yaşadığınız cinsel sorunun temel nedenini bulmaya çalışır, erken boşalmaya ya da vajinismusa neden olan sorunu bulup değiştirir. İzmir cinsel terapi yapan uzmanlarımız; cinsel sorunun altında yatan problem çözüldükten sonra; cinsel egsersizler, bilişsel müdahaleler, cinsel terapi yaklaşımları, cinsel terapi ile emdr terapisi, cinsel terapi çalışmaları ile kişinin hem cinsel sorunu çözülür, hem cinsel isteği arttırılır, hem özellikle kadınlar için orgazm olmayı ve zevk almayı öğretilir hem de eş ile iyi bir cinsel uyum sağlanmasına yardım ederek problemi kapsamlı ve bütüncül ele alınır. İzmir cinsel terapist arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Vajinismus

Vajinismus vajina cevresinde bulunan kasların ilişki esnasında istemsizce kasılması durumudur. Ülkemizde yüz kadından 10 unda görülme sıklığı vardır. Vajinismus olan kadının cinsel organında anormal bir bozukluk yoktur. Daha çok cinsel ilişki esnasında istemsizce kasların kasılmasıyla acı ve ağrı korkusuyla partnerin itilmesiyle cinsel ilişki imkansız hale gelir. Vajinismus olan kadınlarda aynı zamanda terleme, çarpıntı, titreme , kusma, fenalık hissi, ağlama ve tüm bedende kasılma eşlik edebilir. Yani cinsel ilişkiyi daha da imkansız hale getiren diğer unsurları içerir. Çoğu zaman kadınlar eşlerini sevip, cinsel ilişkiyi istemektedirler ama ilişkiye giremezler. Cinsel ilişkiye girememe, ilişkiye giremiyorum vb. yazının devamını okumak için tıklayınız

Disparoni (ağrılı cinsel ilişki)

Cinsel ilişki esnasında vajina cevresinde hissedilen yanma, batma, acı ve sancı şeklinde kendini gösteren bir cinsel işlev bozukluğudur. Vajinismusta olduğu gibi cinsel ilişki imkansız değildir fakat aynı zamanda ilişki kadın için oldukça zordur. Ülkemizde her on kadından birinde görülmektedir. Özellikle ilk cinsel deneyimlerle ortaya çıkmaktadır. Kadının cinsel ilişkiye yeterince hazır olmadığı durumlarda artış gösterebilir. İlk cinsel deneyimden itibaren başladığında birincil disparoni, sonradan oraya çıktığı durumlarda da ikincil disparoni adını alır.

Orgazm bozukluğu

Uygun süre ve yoğunlukta uyaran alamayan kadının yaşadığı  durumdur. Orgazm olamama nedenleri çok farklılık gösterebilir. Vajinanın özellikle 1/3 lük kısmı uyarı almaya daha yatkındır. Yeterince sürede yeterince uyaran almayan kadın orgazm problemi yaşamaya başlayabilir. Kadınlarda ilk cinsel deneyimden itibaren cinsel doyum yaşanmıyorda birincil orgazm bozukluğu, sonradan doyum yaşayamama problemi ortaya çıktıysa ikincil orgazm bozukluğundan bahsedebiliriz.  Özellikle cinsellikle ilgili bilgi eksikliği, önsevişmenin kıtlığı, cinsellikle ilgili doğru sanılan yanlışlar, kadının kendini cinselliğe layık görmemesiyle ilişkilendirilebilir.

Kadında cinsel isteksizlik

Biyolojik – fizyolojik  ve duygusal psikolojik iki etmen kadının cinsel isteğini etkiliyor. Kadınlarda cinsel istekten sorumlu olan horman özellikle yumurtlama döneminde yükselen östrojen hormonudur. Bunun karşılığında da erkekler testesteron hormonu ile cinsel isteği arttır. Erkeklerde testesteron hormonu kadınların östrojen hormonundan çok daha fazla salgılandığı için kadınlarda cinsel isteksizlik daha fazla görülmektedir. Cinsel isteksizlik kişinin cinsellikle ilgili aklına bişey gelmemesi, cinsel ilişki isteğinin olmaması, cinsel ilişkiye girmede azalma ve cinsel açıdan uyarılsa bile isteksizliğin devam etmesi şeklinde kendini gösterebilir.

Erkeklerde cinsel isteksizlik

Erkeklerin cinsel ilişkiye girme isteğinin veya cinsel ilişkiden zevk alma halinin sürdürülmemesi olarak karşımıza çıkar. Yeterince uyarı olmasına rağmen cinsel  istek azalır yada hiç ortaya çıkmaz. Erkeklerde iktidarsızlık ve erken boşalma gibi başka problemler sebebiyle cinsel isteksizlik görülebiliyor. Sebepleri psikoloji veya fizyolojik olarak karşımıza çıkabiliyor.

Erken boşalma- denetimsiz boşalma

Kişinin sürekli olarak isteğinden önce vajinaya girişinden önce, girdikten hemen sonra veya girdikten kısa süre sonra boşalması durumudur. Ülkemizde erkeklerde en sık görülen cinsel işlev bozukluğudur. Her erkek zaman zaman denetimsiz boşalma yaşayabilir bu duurmda kriter olarak 6 ay gibi bir sürede çok sık görüldüğü zaman denetimsiz boşalma vardır diyebiliriz. Bu kriter dışında arada bir yaşanan erken boşalma normaldir. Biyolojik ve fizyolojik nedenleri olabilir. Erken boşalma erkeklerin en çok utanç duydukları konuların başında geliyor olsa da cinsel terapiyle olumlu sonuçlar alındığı bilinmektedir. Erken geliyorum, erken boşalıyorum tedavisi, ilaç vb. yazımızın devamı için tıklayınız.

Sertleşme problemleri- iktidarsıklık- empotans- erektil disfonksiyon

Cinsel ilişkiyi sağlayacak kadar sertliğin korunamaması veya sertliğin sürdürülememesi sorunudur. Sebepleri psikolojik veya biyolojik olabilir. Yaşın artmasıyla beraber empotans sıklığı daha fazla görülebilir. Sertleşme problemi olan bireylerin önce bir ürologa gitmesi durumun nedenlerini anlamak bakımından önem arz edecektir. Psikolojik kökenli sertleşme problemleri cinsel terapiyle sonlandırılabilmektedir.

Cinsel kimlik bozukluğu

Kişinin biyolojik cinsiyetinden duyduğu rahatsızlık olarak bilinmektedir. Kişi kendini karşı cinse ait hissetmektedir. Birey çocukluğundan itibaren cinsiyetini reddeder. Sürekli olarak kendini karşı cinse ait hissettiği için karşı cins gibi giyinir ve öyle davranır.

Türkiye de online cinsel terapi verdiğimiz illerin listesi:  Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, İçel (Mersin), İstanbul, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş,  Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce, Kuşadası, Nazilli, Alanya, Manavgat vb.

Uzman Klinik Psikolog Bayram Şimşek
Uzman Cinsel Terapist hk. yorum ve daha fazlası için tıklayınız


 

Uzman Psikolog

Sinem Gökçe 

 Çift ve Cinsel Terapi

Evlilikte Sık Karşılaşılan sorunlarla ilgili yazımızı okumak için TIKLAYINIZ

Çocuklarda Sık Karşılaşılan 9 Problem ile ilgili yazımız için TIKLAYINIZ

Sık Karşılaşılan Psikolojik Problemler için TIKLAYINIZ

Sık Ortaya Çıkan Cinsel Problemlerle İlgili Yazılarımız için TIKLAYINIZ

 

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir