aile-ve-evlilik-terapisi

Evlilik ya da aile terapileri, kişilerin ilişkilerinde yaşadıkları sorunları ortaya koydukları; çiftlerin birbirlerini daha yakından tanıdıkları ve anlattıkları, ne hissettiklerini açık bir şekilde söyledikleri ve paylaştıkları yer olarak tanımlanmaktadır. Aile terapilerinde çiftler, partnerlerinin farklı yönleri ile karşı karşıya kalabilmektedir. Tam olarak bu noktada çiftlerin; evliliklerini kurtarmak için birbirlerine açık bir şekilde davranmaları önemlidir. Her şeyden önce bir ilişkinin temeli kesinlikle etkili ve doğru iletişimden geçmektedir. Etkili ve doğru iletişim kuramayan çiftler belirli tartışmalar ve problemler yaşanmaya başlayabilir. Bu problemlerin büyümesi ya da çoğalması kişilerin ilişkilerini zedeleyebilir. İşte tam bu noktada aile ya da evlilik terapisi desteği karşımıza çıkmaktadır.

Evlilik terapisi sadece belirli problemler ya da sorunlar yaşayan çiftlerin tercih ettiği bir terapi yöntemi değildir. Bazı süreçlerde eşler birbirlerini çok sevseler de zaman zaman çıkmazların içerisine girebilirler. Bu noktada evliliklerine dışarıdan objektif bir şekilde bakabilecek ve tavsiye verebilecek kişilerin düşüncelerine ihtiyaç duyarlar. Bu yardımı almak çiftler için faydalı olacaktır. Bu gibi çıkmazlar da eşler genellikle kendi perspektifinden bakıp empati yapamadığı zaman; ilişkilerinde herhangi bir ilerleme kat edemezler. Ancak farklı bakış açılarını görmek ve duymak onların ilişkilerinde daha net ve sağlam adımlarla ilerlemesini sağlayacaktır.

Evlilik terapisi neden tercih edilir?

 • Çiftin boşanma ile ilgili karar olacak ya da almış olmaları,
 • Partnerlerin birbirleri ile sağlıklı ve doğru bir iletişim kuramamaları,
 • Aldatma problemleri,
 • Cinsellik ile ilgili sorunlar,
 • Partnerlerin özel yaşamları ve iş hayatları ile ilgili dengeyi kuramamış olmaları,
 • Partnerlerin birbirlerine uyguladıkları fiziksel, cinsel ya da psikolojik şiddet,
 • Partnerlerden birisinin veya her ikisinin de gerekli olan sorumluluklarını almaması ve sorumluluklarını yerine getirmemesi,
 • Evlilik öncesinde partnerlerin görmezden gelmiş oldukları ya da değiştirmeye çalıştıkları özelliklerin, evlendikten sonra ortaya çıkması ve bu durumun bir problemi doğurması,
 • Zor bir süreç yaşayan çiftlerin ilişkilerini kurtarmak istemesi,
 • Ailedeki diğer bireyleri de kapsayan problemler,
 • Partnerlerin birbirlerine karşı yaşadıkları öfke ile ilgili kontrol problemleri,
 • Partnerlerin birbirlerine olan ilgi ve alakalarının azalması,
 • Bağlanma korkusu nedeniyle gün yüzüne çıkan problemler,
 • Partnerlerin ortak bir boşanma kararı alması ve bu süreci en doğru şekilde yürütmek istemeleri,
 • Partnerlerin ailesinin ya da akrabalarının evliliklerini olumsuz bir şekilde etkilemeleri ve bu bireylere karşı çizilemeyen net sınırlar,
 • İlişki içerisinde yaşanan kıskançlık, çiftlerin aile terapisini tercih etme nedenleri arasındadır.

Aile ve Evlilik Terapisi Almanın Faydaları Nelerdir?

Her birey kendisine özgü bir yapısı olan biçimlenmiş ve şekil almış bir ailenin içerisinde doğuyor. Doğumundan ölüme kadar geçen yaşam süresinde ailede öğrenilmiş olan ilişki kalıpları bazı zamanlar bilerek bazı zamanlar ise farkında olmadan aynı şekilde devam ettiriliyor. İçerisinde aile ve köklerden getirilmiş olan ruhsal ilişki mirası yer alan birey ile evliliğin ruhsal mirasının tutulan kayıtları açılıyor.

Aile ve Evlilik terapisi, sorunlarının üstesinden aşamalı bir şekilde gelmesinde yardım etmek amacı ile ailenin güçlerini, sağlamlığını ve ilişkilerini arttırmayı hedefleyen, kişiye ve kişinin sosyal destek ağlarına yönelik olan bir terapi yaklaşımı olarak nitelendirilmektedir.

Aile terapisinde ilk olarak aile fertleri arasındaki iletişim biçimi sürece dahil edilmektedir. Bu terapi doğrultusunda müdahale ilişkilere yönelik yapılmakta, söz konusu olan problemin oluşumunda, sürekli devam etmesinde veya çözümünde her aile bireyinin rolü net bir şekilde anlaşılmaya çalışılmaktadır. Aile fertleri arasındaki sevgi dili, iletişim dili değerlendirilmekte, kızgınlık ve öfkelerin ya da iletişimsizlik probleminin altındaki sebeplere detaylı bakılarak çözüme odaklanılmaktadır.

Bu noktada alanında uzman olan İzmir Psikolojiyi tercih edebilir, Evlilik Terapisi sayfamızdan detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir