Çocuklarda Cinsel Yönelimler

Ebeveynler erkek çocuklarının kız gibi ya da kız çocuklarının erkek gibi davranmasından endişe duyarak sıklıkla bizlere başvurmaktadırlar. Genelde aileler erkek çocuklarının kızların oynadığı oyuncaklarla, kız çocuklarının da erkek çocuklarının oynadığı oyuncaklarla oynamasından dolayı yoğun endişeye kapılmaktadırlar.

Cinsel yönelime dair soru ve sorunlarınız için pedagoglarımızla görüşmek için tıklayınız

Bu noktada en çok yapılan hata çocuğun karşıt cins oyun ve oyuncaklarına yöneldiği için suçlanması, “Onlar kız/erkek oyuncakları, sen kız mısın/erkek misin ki onlarla oynuyorsun” şeklinde çocuğun küçük düşürülmesidir. Bu durum çocukta cinsel kimlik sorununu derinleştirmektedir.

Nasıl Özdeşim Kurulur

Erkek çocukları babayla özdeşim kurarak erkek olmayı, kız çocukları ise anneyle özdeşim kurarak kadın olmayı öğrenirler. Kız çocukları anneleri gibi davranmaya erkek çocukları ise babaları gibi davranırlar. Bunun altında yatan sebep onlar gibi olma çabasıdır.

Erkek çocuklarının özdeşim yapabileceği onunla ilgilenen bir baba figürüne ihtiyacı vardır. Babanın olmadığı bir evde büyüyen ya da baba evde olsa bile çocukla ilişki kurmayıp uzak duran bir baba olduğundaya da babanın evde çok pasif kaldığı annenin ise çok baskın olduğu durumlarda erkek çocuklarının bu özdeşimi sağlıklı yapmaları zorlaşacaktır.

Tek bir cinsiyete ilişkin figürlerle büyüyen çocukların da kendi cinsleriyle özdeşim yapabilmeleri güç olacaktır. Bazen kendi cinslerine ilgili özdeşim yapabilecekleri birini bulamazlarsa karşı cinsle özdeşim yapabilirler.

Eş Cinsel Yönelim de Nasıl Davranacağım

Sakin kalın ve kesinlikle yasaklayıcı, engelleyici tutum içerisine girmeyin. Eş cinse yönelim bazen içsel bir yapı olsada bazen biyolojik, bazen tepkisel, bazen bir cinsel taciz ile ortaya çıkabilmektedir. bu nedenle bir pedagog psikolog desteği alın.

WhatsApp Hattı İçin Tıklayın

Evlilikte Sık Karşılaşılan sorunlarla ilgili yazımızı okumak için TIKLAYINIZ

Çocuklarda Sık Karşılaşılan 9 Problem ile ilgili yazımız için TIKLAYINIZ

Sık Karşılaşılan Psikolojik Problemler için TIKLAYINIZ

Sık Ortaya Çıkan Cinsel Problemlerle İlgili Yazılarımız için TIKLAYINIZ

İzmir Pedagog Çocuk ergen uzmanlarımız için tıklayınız

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir