İzmir Ege Pozitif Psikoloji Merkezimizde çalışırken ailelerin meraklı ve kaygılı soruları ile bize geliyor. Çocuğun sorduğu sorular, 5 – 6 yaş erkek çocuğu cinsellik, 8 yaş çocuğunda cinsellik, kızım cinsel içerikli film izliyor ne yapmalıyım, 11 yaş erkek çocuğa cinsellik nasıl anlatılır, Çocuklarda cinsel eğitim küçük yaşlarda başlayıp ergenlik dönemi ile devam eden bir süreçtir. Çocuğa cinsel eğitim kaç yaşında verilir sorusuna kesin bir cevap vermek mümkün olmamakla birlikte en iyi zaman için çocukların bu konularla ilgili soru sormaya başladığı zaman diyebiliriz.

Çocuklara Cinsel Eğitim Ne Zaman Verilmeli?

Çoğu anne baba çocuklarını cinsel yaşam ile ilgili bilgilendirmeleri gerekip gerekmediği konusunda bir kafa karışıklığı yaşarlar. Sevgili anne babalar kesinlikle buna olumlu cevap veriyoruz. Çünkü çocuklar bunları anne babasından öğrenmezse, başka yerlerden kafasına takılan soruları cevaplamaya çalışacaktır. Bunun sonucunda da çocuk farklı kaynaklardan yanlış bilgiler edinebilir ve sonuç hiç istendiği gibi olmayabilir.

Çocukların daha ilk yıllarında bakım verenlerinin onları yıkaması ve altlarını değiştirmesi sırasında ilk cinsel hazları ortaya çıkar. Aynı zamanda çocuk yanlışlıkla cinsel organına dokunabilir ve haz aldığı için yeniden cinsel organına dokunmaya çalışabilir. Özellikle erkek çocuklarda cinsel organıyla oynama daha çok görülür. Aileler çocuğun pipisini göstermesi ya da oynaması konusunda endişe yaşarlar. Fakat bu davranışlar normal ve sağlıklıdır ve işte tam da bu noktada cinsel eğitim başlar. Burada anne babanın tutumu çocuğun duygusal gelişimi açısından çok önemlidir. Anne baba bu davranışlar karşısında paniklemeden ya da öfkelenmeden kalmayı başarırsa ve çocuğun ilgisini başka bir şeye yönlendirebilirse hareketi bir süre sonra tekrarlamayacaktır.

 

Çocuğun Cinsellikle İlgili Soruları:

Çocuğun cinsellikle ilgili sorduğu sorular genelde ‘Ben nasıl dünyaya geldim veya neden kızlar erkeklerden farklı?’ şeklindedir. Çocuğun sorduğu sorular karşısında cevap vermemek, azarlayıp susturmak doğru değildir. Bunun yerine gelişim dönemine uygun açık, net ve kısa bir şekilde açıklamak yeterli olacaktır. Bebeğin nasıl dünyaya geldiğini açıklamak için ‘Kadınlarda yumurtalar ve erkeklerde de tohum hücreleri vardır, anne ve babada birbirlerini çok sevdiğinde bunlar birleşir ve bir bebek oluşur. Bu bebek anne karnında büyür ve dünyaya gelebilecek kadar büyüdüğünde de doğar.’ şeklinde açıklama yapılabilir. Kız ve erkek cinsel organının farklı olduğunu fark edip soran çocuklara ise ‘sen kız o da erkek olarak dünyaya geldiniz, bu yüzden farklı. Kız çocuğu ise sende kız çocukları gibisin ya da erkek çocuğu ise sende erkek çocukları gibisin deyip çocuk rahatlatılmalıdır.

 

Çocuğun Cinsel Eğitimi Kitap Önerisi:

Çocuğunuz daha fazla soru sorarak derinlemesine merak ederse bu konularla ilgili beraber hikâye kitapları okuyabilirsiniz. Çocuğun cinsel eğitimi kitap önerileri: ‘Psikolog Yaşam Yanardağ Çelik’in Çocuklar İçin Cinsel Eğitim Öyküleri, Burcu ve Berk İle Cinsellik Cinselliği Öğreniyoruz’ olarak verilebilir.

Yazan: Pedagog Ayşenur Akbulut

 

Pedagog Uzman Çocuk Psikologu

12 yaş altı Pedagog

Evlilikte Sık Karşılaşılan sorunlarla ilgili yazımızı okumak için TIKLAYINIZ

Çocuklarda Sık Karşılaşılan 9 Problem ile ilgili yazımız için TIKLAYINIZ

Sık Karşılaşılan Psikolojik Problemler için TIKLAYINIZ

Sık Ortaya Çıkan Cinsel Problemlerle İlgili Yazılarımız için TIKLAYINIZ

 

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir