Evlilik toplumun yapı taşlarından biridir. Çünkü aile olmak toplumlar için çok önemlidir. Her evlilikte ufak ya da büyük bir sürü farklı sebeplerden sorunlar ortaya çıkmaktadır. Biz bugün bu sorunlardan birini ele alacağız. Annesine bağımlı eş. Burada tabii ki kastedilen erkeğin annesine bağımlı olmasıdır.

Bir bilim olarak psikolojide erkeğin annesine, kadının babasına duyduğu aşk çoğu kuramcı tarafından ele alınmıştır. Bunlardan en önemlisi Sigmund Freud’dur. Freud’a göre 3-6 yaş arasında çocuk karşı cinsteki ebeveynine hayranlık duyar. Bu hayranlığın olumlu bir şekilde sona ermesi ve dönemin sağlıklı atlatılması için de çocuğun kendi cinsiyetindeki ebeveyniyle olumlu özdeşim kurması gerekmektedir. Fakat her ailede bu olumlu özdeşim kurulamayabilir.

Annelerde Bu Durumu Pekiştirebilir

Toplumda bazı kadınlarda gördüğümüz şey şudur. Eşinden alamadıkları ilgiyi oğullarından almak için bu hayranlık durumunu bile isteye devam ettiren anneler vardır. Babayı yok sayan, oğluyla bir bütün olan anneler oldukça fazladır. Bazı danışanlarımızda buna şu şekilde şahit oluruz. Örneğin; anne çocuğuyla ilgili bir şeyden bahsederken biz diye bahseder. ‘babamız geldiğinde yemek yeriz’ ya da ‘karnemizi aldık’ gibi. Burada dikkat etmeniz gereken şudur, babamız diye kastedilen annelerin babası değildir, annelerin eşleridir. Ve ayrışma sürecini bu sayede dillerini de ayrıştırarak annelerin başlatması gerekir. Annelerin hoşuna giden bir durum olsa da bu çocuğun ileriki yaşamda evliliğine zarar verecektir.

Peki Evliliği Nasıl Etkiler?

Anneye Bağımlı Eş

Annenin çocuktan ayrışmamasını çocuğun ileriki evlilik hayatı için sorun oluşturacağını söylemiştik. Peki nasıl bir sorun oluşturur.

Öncelikle çocuğundan ayrılamayan anne burada da aynı tutumu sergileyerek gelin-kayınvalide diye bilinen de bir çatışmayı başlatacaktır. Bu sebeple de oğlu maalesef arada kalarak bu ikili ilişkiyi yürütmekte zorlanacaktır. Kayınvalidenin oğlunun eşine oğluyla ilgili bilgiler vermesi beraber de bu durumdan kız rahatsız olacaktır.

Annesine Bağımlı Koca

Anneye bağımlı Erkeğin her hareketini annesine söylemesi, haberdar etmesi gibi problemler de gün yüzüne çıkacaktır. Bu kişiler annelerini her zaman konfor alanı ilan ettikleri için o konfor alanındaki varlıklarını sürdürmek isteyeceklerdir. Anneler ise çocuklarını hala küçük gördükleri için bu durumdan rahatsızlık duymayacaklardır.

Anneye Bağlı Eş İçin Kadın Ne Yapmalı

Evliliklerinde doyuruculuk ve artık kendi ailelerini oluşturmuş olmaları fikrine alışamayan eşleri için üzüntü ve öfke duyguları yaşıyorlar diyebiliriz. Anneye bağlı eş için kadınların yapması gereken öncelikli durum, konuşmak. Bu durumu konuşarak sorunun çözümü için başlangıç yapmalılar. Kendi yetiştikleri aileye bir sınır koymaları gerektiğini anlatmalıdır. Sonraki aşamalarda çift ve aile terapisi desteği alabilirler.

Eğer sizinde evlilik yada aile hayatınızda böyle bir probleminiz varsa buraya tıklayarak bize danışabilirsiniz.

Psk.Dnş.Gamze Güder

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir