İnsanlar sadece yetişkinlerin psikolojik sorunlar yaşadığını düşünüyor. Oysa çocukların da erken dönemde çeşitli sorunlar yaşadığı görülmüştür. Özellikle ergenlik döneminin getirmiş olduğu ruhsal değişiklikler psikolojik danışman desteği alınmasının önünü açıyor. Çocuk ve ergen terapisinin hangi durumlarda geçerli olduğunu, tedavilerin nasıl yürütüldüğü ve en önemlisi çocuk psikiyatri tavsiye konusunda bazı önerilerimiz olacaktır.

 • Antisosyal davranışlar
 • Değişken duygu durumları
 • Sınav kaygısı ve korkusu
 • Kaygı bozukluğu
 • Sevilen bir kişinin kaybı
 • Ergenlik dönemi ruh değişimleri
 • Okul korkusu
 • Okulda yaşanılan sorunlar
 • Dikkat sorunları
 • Çalma davranışları gösterme
 • Öfke kontrolü
 • Özgüven problemi

Başta olmak üzere birçok nedenden ötürü çocuklarınız için psikolojik destek almak isteyebilirsiniz. Çocuk psikiyatri tavsiyesi arayan birçok kişi alanında uzman kişiler ile çalışmak ister çünkü alanında uzman olmayan kişilerin yapacağı görüşmeler çocuklarınızın psikolojik durumunu daha da kötü hale getirebilir. Günümüzde eğitim almamış, yetkinlik belgesi ve sertifikalara sahip olmayan birçok kişi psikiyatri ofisleri açtığından dolayı psikolog seçimine özel olarak dikkat etmeniz gerekiyor.

Çalışacağınız psikiyatri öncelikle çocuk ya da ergen gencin yaşadığı sorunu, sıkıntıyı ön görüşme sırasında tespit edebilmelidir. Tedavisi bu sorunlara göre şekillendirmeli, ilaç kullanacaksa hangi ilaçlar tercih edileceğini belirlemelidir. Her ne olursa olsun çocuk ve genç terapistin yanında kendisini rahat hissetmelidir. Karşısında onu anlayan, derdini dinleyen birisinin olması çocuk ve gençlerin içlerini dökmelerine olanak sağlamaktadır.

Çocuk İçin Psikiyatri Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Çocuk ve ergen psikiyatri seçimi dikkat gerektiren bir işlemdir. Bu alanda uzman olan terapist hangi durumlarda ne gibi tedaviler uygulayacağını bilmelidir. Uygulanan terapiler 5 ana kategoriye ayrılmaktadır. Bireysel terapi, oyun terapisi, aile terapisi, grup terapisi, bilişsel davranışçı terapi seçeneklerinden en uygun olanı seçilerek çocuklar ile görüşmeye başlanmalıdır.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere çocuk veya genç terapistin yanında kendisini rahat hissetmelidir. Hatta yaşadığı sorunları kendi dili ile anlatmalı, kendisini net olarak ifade edebilmelidir. Seanslar şeklinde yapılan terapi işlemleri sırasında çocuk ve ergenlerin yaşadığı psikolojik sorunların tedavi edilmesi sağlanır. Bazı çocuklar sadece ilaç ile tedavi edilirken bazıları sadece terapi ile tedavi edilebilmektedir. Aynı anda hem tedavi hem de ilaç kullanılarak da yapılan tedavi şekilleri de elbette bulunmaktadır.

Detaylı bilgi için https://izmirpsikoloji.com/izmir-pedagog-cocuk-ergen-psikologu-onerisi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

3 Yorumlar

 1. Benim oglum 14 yasinda odasinda komik birsey izlediginde ellerini hava kaldirip garip hareketler yapiyor.

  • Çocuk ve ergenler de bu tarz davranışlar bazen gelişebilir, eğlenmesi normal gibi görünüyor çok bir sorun görünmüyor ama anormal düzeyde ise uzmanlarımız ile bir görüşme yapabilirsiniz.

 2. benim oğlum 9. sınıf öğrencisi ders çalışmak istemiyor ve bu yüzden çok yalan söylüyor testlerin cevap anahtarından yazıp yaptım diyor naapmalıyım


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir