Cinsiyet kimliği ve cinsel kimlik farklı kavramlardır. Bu makalede Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği konusunu inceliyoruz. Bireylerin biyolojik özellikleri cinsiyet kimliği ile ifade edilmektedir. Cinsel kimlik ise bireyin kendini tanımlamasıdır. Cinsel davranışlar ile şekillenen kimliktir.

Bir bireyin cinsel davranışları, örnek alma, öğrenme, duygusal ve ruhsal süreçler, deneyimler ile belirlenmektedir. Cinsel yönelim, kişinin cinsel ve romantik olarak ilgi duyduğu kişilerin cinsiyetini ifade eder. Cinsel yönelimi etkileyen pek çok faktör vardır. Bunlardan bazıları biyolojik yatkınlıklar, cinsel organlar, genetik yapı ve hormonlardır. Bunlar doğumdan önce belirlenmektedir. Fakat doğuştan gelen bu özellikler cinsel yönelimin direkt olarak belirleyicisi değildir. Çevresel faktörler ve deneyimler de cinsel yönelimi etkilemektedir.

Günümüzde cinsel yönelimleri nedeniyle pek çok birey fiziksel ve psikolojik taciz, zorbalık, zulüm veya ekonomik yabancılaşma dahil olmak üzere çeşitli ayrımcılık, damgalanma ve sosyal dışlanma şeklinde tepkiler görebilmektedir. Bu ayrımcılık, istihdam, eğitim hakları, sağlık hizmetleri gibi çeşitli alanlarda da kendini gösterebilir. Aile de dahil olmak üzere kişiler arasındaki iletişimde de sıklıkla karşılaşılmaktadır. Öncelikle bilinmelidir ki; cinsel kimlik ve cinsel yönelim bir “bozukluk” ya da “hastalık” değildir.

Cinsel yönelimleri açısından bir birey yalnızca karşı cinse cinsel yakınlık duyuyor ise heteroseksüel olarak tanımlanır. Eğer kişi yalnızca kendi cinsine cinsel yakınlık duyuyorsa eşcinsel (homoseksüel), hem kendi cinsine hem de karşı cinse cinsel yakınlık duyuyorsa biseksüel olarak tanımlanmaktadır.

Bir eşcinsel özellikle bedeninin keşfiyle beraber hissettiği cinsel duygulardan dolayı korkabilir. Önce inkâr ederek depresyona girebilir ve daha sonra kabullenerek uyum evresine geçebilir. Fakat eşcinsel birey için yaşadıklarını anlatamaması ya da belirsizlik duygusundan kurtulması için bir psikolojik destek alması doğru bir adım olacaktır. Burada önemli olan kişinin önce kendiyle barışık olmasını sağlamak ve daha sonra sosyal yaşantısını en olumlu yönde sürdürmesine destek olmaktır.

Sosyal hayatta yaşanan bu zorluklar ve baskılar karşısında hem ailelerin hem de bireylerin psikolojik destek almaları oldukça önemlidir. Özellikle toplumsal baskı karşısında alınan bu destek için İzmir psikoloji ile her zaman iletişime geçebilirsiniz. Bireysel psikolojik danışma almak için ve Alsancak psikolog hakkında detaylı bilgi için izmirpsikoloji.com/bireysel-psikolojik-danisma/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir